unsplash.com

Všetky sme boli mladé, a všetky sme mali takmer rovnaké starosti. Vtedy sme si však mysleli, že naše teenagerské problémy sú najhoršie na svete a nikto nás nechápe. 

Z toho chalana, ktorý sa na teba len usmial a ty si sa hneď zamilovala sa vykľul blbec. A ten plač pred zrkadlom kvôli postave sa teraz zdá byť smiešny. Ak by si v tom veku mohla poslať svojmu staršiemu ja radu, určite by to bola jedna z týchto!

1. Zlyhanie môže byť skvelé

Robiť chyby či neuspieť nie je príjemné. Avšak všetko zlé, je na niečo dobré. V tomto prípade ti prinesú ponaučenie do života. Je lepšie byť dospievajúcou, ktorá sa aspoň pokúša, ako dospelou, ktorá zlyháva. Zo svojich zlyhaní sa poučíš a premeníš ich na silné stránky.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

2. Najprv sa staraj o seba

Nie, nejde o sebeckosť. Nemôžeš sa vedieť postarať o iných, ak nevieš o seba. Nauč sa nastavovať si limity, dobíjať energiu, filtrovať ľudí zo svojho života, piť dostatočné množstvo vody… Zdravý, šťastný a vyrovnaný stav ti prinesie ten správny život.

3. „Cool“ deti v skutočnosti také nie sú

Na strednej a možno aj vysokej škole si sa mohla stretnúť s mnohými typmi ľuďmi. Vždy sa nájdu cool chalani a perfektné baby, ktoré sa tvária ako králi. V skutočnosti je to ich obranný mechanizmus, kvôli rôznym osobným problémom či komplexom. Krása vekom pominie a školský frajeri už nebudú mať kde vládnuť.

4. Stredná aj vysoká škola sú preceňované

Vzdelanie je skutočne dôležité. Ale zdôrazňovanie toho, že čím vyššie, tým lepšie je prehnané. Ak nechceš byť vedkyňou či lekárkou, nemusíš sa počas celého štúdia trápiť. Pracuj na tom, čo ťa baví a v čom si dobrá.

5. Budú tu aj iní

Prekonáš to. Bez ohľadu na to, či ide o vzťah s chlapcom alebo priateľstvo, ktoré skončilo. Život ide ďalej. Osoba, ktorá ti zo života odišla ťa niečo naučila, vezmi si to a priprav sa na ďalšiu lekciu. Ľudia stále prichádzajú a odchádzajú. Menia sa tak, ako život sám.

6. Dospievanie ti nedá všetky odpovede

Budeš rovnako bezradná bez ohľadu na to, či máš 16, 25 alebo 30 rokov. Pretože v živote sú rôzne typy bezradnosti. Vzťahy, kariéra, plány do budúcnosti. Nemysli si, že dospelosťou sa všetko vyrieši.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: unsplash.com

7. Tvoje postoje sa zmenia

Tvoja myseľ sa zmení mnohokrát. Či už ide o politiku, hudbu alebo životné názory. Tie ktoré máš v 17-tich už o 5 rokov mať nemusíš. Neznamená to, že sa vzdáš svojich princípov, iba sa staneš flexibilnejšou. Budeš schopná nielen vyjadriť vlastné postoje, ale prijať a tolerovať názory iných.

8. Využi príležitosti

Ako teenagerka môžeš tráviť všetok čas na sociálnych sieťach či s priateľmi. Alebo môžeš využiť čas na získanie skúseností z príležitostí, ktoré ti život prinesie. Chcú ísť vaši na spoločnú dovolenku? Úžasné! Brigáda počas leta? Super! Za každú využitú príležitosť budeš raz veľmi vďačná.

9. Vždy si daj dezert

Stačí akceptovať fakt, že tvoje telo nebude nikdy dokonalé – pretože dokonalosť neexistuje. Ide len o postoj. Ak budeš mať rada samú seba, jesť zdravé jedlo, piť veľa vody a mať dostatočný spánok, tvoje telo ti bude vďačné. A aj keby si nemala veľkosť S, sebaistota je dôležitejšia. Takže, vždy si dopraj menší dezert, budeš šťastnejšia.

10. Motýle v bruchu neznamenajú lásku

Všetko to červenanie sa, chichotanie a motýle v bruchu nie sú skutočnou láskou. Aj keď je to skvelý pocit, ide o emócie a hormóny, teda len chémiu. Skutočná láska je vo všetkých skutkoch dospelých ľudí. Nemyslím len vek, ale aj schopnosť robiť rozhodnutia a byť za ne zodpovedná. Láska a chtíč sú dve rozdielne veci.

11. Aj tvoji rodičia boli mladí

Ak si si myslela, že tvoji rodičia ti robia vo všetkom napriek, nezabudni, že aj oni boli mladí. To znamená, že si zažili rovnaké veci a chcú ťa chrániť od chýb, ktoré taktiež spravili. Namiesto hnevu sa ich pokús pochopiť.

 

Zdroj: brightside.me

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife