Photo by Garon Piceli from Pexels

V detstve nás učili, že klamať sa nesmie. Žiaľ deje sa to stále a nám nezostáva nič iné, než si dávať pozor, aby sme im nenaleteli. Portál Psychology Today, Lifehack a Business Insider uviedli tieto spôsoby, ako rýchlo odhalíš klamára.

Choď na to jemne a potom ho šokuj

Rozprávaj sa s ním o bežných témach. Napríklad, čo má dnes na pláne, ako sa má a podobne. Vtedy môžeš vidieť jeho najviac prirodzenú reakciu. Ako sa správa potom, keď ho zrazu konfrontuješ nepríjemnou otázkou?

Prejavy klamania môžu byť rôzne, ale keď poznáš niekoho prirodzené vyjadrovanie sa a celkovo jeho správanie, potom vieš, že táto nečakaná zmena nie je dobrým znamením.

zdroj: Photo by Pixabay from Pexels

Pozorne sleduj jeho reč tela

Pri rozoznávaní klamára je mimoriadne dôležité jeho telo a čo konkrétne s ním robí. Ak sa uťahuje do seba, to znamená že sa istým spôsobom krčí, schováva si prsty alebo prekrižuje ruky cez hrudník, niečo sa pred tebou snažia utajiť.

Rovnako ho prezradí  tón hlasu. Keď zrazu rozpráva o niečo vyšším alebo až piskľavým hlasom, buď si istá, že tu ničo naozaj nehrá.

Nedovoľ, aby menil tému

Klamár cíti, že sa chytil do pasce, a preto sa snaží čo najrýchlejšie zmeniť tému. Pokúsi sa ti popliesť hlavu, odpovedať ti otázkami, aby si v tomto výsluchu nepokračovala. Ak je šikovný, podarí sa mu v tebe vyvolať pocit viny za to, že si ho z niečoho podozrievala. Nedaj sa obalamutiť. Dôveruj svojej intuícií.

Vždy počuješ novú historku

Riešite stále ten istý problém, ale zrazu počuješ úplne novú „rozprávku“. Klamár sa môže zapliesť do vlastnej siete lží a potom na to doplatí. Pozorne načúvaj jeho slovám a keď sa ti niečo nezdá, ozvi sa.

Otvorene povedz, že je skutočne zaujímavé, čo ti hovorí, lebo minule to vysvetľoval inak. V tej chvíli bude hľadať v mysli rôzne výhovorky, ale už je neskoro. Odhalila si ho.

Poskytuje ti až príliš veľa informácií

Sú rôzne typy klamárov, ale jedným z nich je ten, ktorému sa ledva zastavia ústa. Príklad – tvoj partner sa ti neozval celý deň, a tak mu zavoláš a opýtaš sa, či je v poriadku a čo robil celý čas.

On začne chaoticky a detailne rozprávať a zrazu sa k tebe dostáva tornádo informácií, pričom vieš, že nič z tohto nedáva zmysel. Aj toto je jedno zo znamení, kedy by si mala naozaj spozornieť.

zdroj: Photo by Tim Marshall on Unsplash

Zakrýva si ústa

Keď niekto v našej prítomnosti klame, môže si nevedomky zakrývať ústa, či hrdlo. Je to signál, že s touto témou by najradšej hneď skoncoval a cíti sa veľmi nepríjemne. Prečo to tak je? No predsa niečo skrýva. Doslova sa snaží, aby ani náhodou nevyšla pravda z jeho úst a rovnako tomu nasvedčujú aj jeho vypleštené oči.

Je paralyzovaný

Správanie zaskočeného klamára by sme boli prirovnať ku kamennej soche. Akonáhle vyslovíš v jeho prítomnosti niečo, čím sa presne trafíš do čierneho, je akoby paralyzovaní a ledva niečo zo seba dostane.

Nerátal s touto situáciou a vie, že v tom momente mu už nepomôže žiadna výhovorka. Je pod veľkým stresom, a tak si môže pritom hrýzť pery. Buď opatrná a vedz, že keď si zaskočila klamára, už vieš všetko.

Zdroj: Psychology Today, Lifehack a Business Insider

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife