Krásna a ambiciózna Slovenka, ktorá tvrdí, že nič nie je nemožné. Dajana Rodriguez prišla na trh so svojimi jedinečnými vyšívanými kúskami pred 3 rokmi, kedy obchody neboli ešte plné vyšívaných kabeliek. My sa tešíme zo šikovných Sloveniek, ktoré nás inšpirujú a preto sme neváhali Dajanu vyspovedať, z čoho vznikol tento milý a zaujímavý rozhovor.  

Ahoj Dajana, vieme, že si šikovná žena, ktorá sa venuje výrobe kabeliek, no ako by si sa opísala ty?

Ahoj. Som mladá baba, ktorá sa rozhodla plniť si sny. Milujem módu, psy, cestovanie a sladkosti. Som ambiciózna, extrovertná osoba, ktorá väčšinou nerobí veci tak, ako je zvykom, ale všetko po svojom. Asi tak by som to zhrnula.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: instagram.com/dajanarodriguez

Aké boli tvoje začiatky? Začínala si ako samouk alebo ťa niekto viedol?

Povedala by som, že aj aj. Šiť som sa naučila sama, pretože som si chcela ušiť šaty na ples, keď som mala 16 rokov a do sveta kabeliek ma priviedla moja mamina, ktorá zas vedela niečo o koži a strihoch. Kabelky sme si najskôr navrhovali a šili pre seba, až neskôr sa z koníčka stala firma. Môj tatino mal dielňu, kde kedysi vyrábal kožené bundy, takže priestor som mala a mohla som sa činiť.

Ako by si opísala svoje kabelky? Čím sú výnimočné?

Moje kabelky sú výnimočné tým, že sú z prvotriednych materiálov, sú vyšívané jedinečnými
výšivkami, ktoré sama navrhujem a hlavne sú celé vyrobené na Slovensku. Používame naozaj
vysokokvalitné materiály, ktorými môžeme konkurovať svetovým značkám. Ako celok robíme niečo, čo nie je tuctové a je iné, než ponúkajú iné značky, či už tu doma alebo vo svete. Odlišujeme sa kvalitou v porovnaní s cenou a taktiež aj s filozofiou značky a prístupom ku zákazníkom. Čo sa samotných kabeliek týka, tak máme kabelky aj klasické, aj limitované alebo aj úplne špeciálne.

Čo to znamená klasické, limitované alebo úplne špeciálne?

To znamená, že sú kabelky, ktoré sú v ponuke neustále a počet kusov obmedzený nie je. Sú aj také, ktoré sú jedinečnejšie a chceme im ponechať exkluzivitu. Napríklad kolekcia Srdce Európy je limitovaná na 500 kusov z každého výrobku. Keď sa tento počet naplní, už nebude možné si ich objednať. Taktiež máme aj rôzne sezónne materiály, ktoré nám prídu len v obmedzenom počte a tak aj počet z nich vyrobených kabeliek je obmedzený. Takáto práca ma naozaj baví, je to veľmi kreatívne a zákazníčky sú spokojné tiež, pretože im prinášam neustále niečo nové a originálne.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: instagram.com/dajanarodriguez

Kde čerpáš inšpiráciu pri tvorbe kabeliek? Sleduješ módne trendy, dizajnérov alebo berieš inšpiráciu zo zahraničia?

Inšpirácia ma neustále obklopuje. Ja ju špeciálne nehľadám. Ono to prichádza samo. Úplne stačí, že idem niekde na dovolenku, do galérie, či len tak večer von a už som plná nápadov. Potom buď hneď tvorím alebo si danú tému naštudujem hlbšie, ako napríklad pri slovenskom Folklóre.

Nesledujem skoro nič, nemám na to vôbec čas. Ale dnes je taká doba, že ono si to cestu ku mne aj tak nájde. Som aktívna na instagrame a tam keď si listujem, vždy niečo zo svetovej módy uvidím. No nehľadám tam cielene inšpiráciu, zatiaľ mám dosť vlastných nápadov. Mňa inšpirujú moje vlastné potreby a potreby mojich zákazníčok. My sme prišli na trh s výšivkami už pred 2-3 rokmi, keď ešte v obchodoch skoro nič vyšívané nebolo. Posledný rok sú obchody zaplavené vyšívanou módou. My sme to trošku predbehli.

Prečo práve kabelky? Čím ťa zaujali natoľko, že si sa rozhodla pre ich výrobu?

Bol to taký prirodzený vývoj. Vždy ma zaujímala móda a pre nás ženy sú kabelky naozaj top doplnok. Ja sama som jednu na začiatku potrebovala, tak sme ju s maminou ušili. Potom sa to nejak samé rozbehlo. 🙂

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: instagram.com/dajanarodriguez

Čo všetko obnáša výroba jedného kúsku? Koľko ľudí okrem teba sa na ich výrobe podieľa?

Výroba jedného kusu toho obnáša omnoho viac, než si ktokoľvek nezainteresovaný dokáže predstaviť. Mňa samú to prekvapilo. Keď človek vidí nejaký výrobok v obchode, pripadá mu to veľmi jednoduché. No je za tým naozaj veľa ľudí a práce. Od návrhu, cez zháňania kože, kovové komponenty, nite až po výstuhy, nástroje, priestory, stroje, balenia až po účtovníctvo, povolenia či marketing. Keby som mala vymenovať úplne všetko, bol by to naozaj dlhý zoznam. Okrem mňa sú tu preto ďalší minimálne 15 ľudia, ktorí sa podieľajú na celom chode našej firmy a značky.

Keďže sa venuješ výrobe kabeliek, môžeš o sebe povedať, že si nákupná maniačka na kabelky, alebo nosíš len tie, ktoré si vyrobila ty?

Nosím len tie naše. Ako by to bolo, keby som ich ja nenosila ? 🙂 Sama ich navrhujem, sú presne také, aké sa mne páčia. Mám tú výhodu, že nemusím nikde hľadať. Často si zákazníci myslia, že ich mám preto minimálne 100, no nie je to pravda. Na mňa akosi nezostáva čas a tak si novú doprajem iba niekedy. Prednosť majú zákazníci a tí nás neustále zaplavujú objednávkami. Ja mám z toho aj tak najväčšiu radosť, keď vidím naše kabelky v uliciach na našich zákazníčkach.

Opíš nám proces výroby jednej kabelky. Čo všetko okrem talentu a nápadu na to potrebuješ a ako dlho ti trvá jej výroba od počiatočného návrhu až po jej konečnú verziu pripravenú pre zákazníka?

Skúsim tak stručnejšie, pretože je to naozaj dlhý proces. Nápad je to prvé. Potom prichádza výroba strihu, skúšanie strihu. Ak je aj výšivka, tak kreslenie, programovanie. Keď je všetko vyskúšané a sedí to, potom sa už robí predajný kus. Vystrihnú sa diely, podšívka, výstuhy, vyšíva sa ak je výšivka, kabelka sa postupne zošíva, nakoniec sa kontroluje, fotí, balí, posiela zákazníkovi alebo na predajňu. Toto je asi najjednoduchšie zhrnutý postup.

Čo sa času týka, nedá sa povedať koľko to trvá. Každý model si vyžaduje iný čas. Taktiež záleží, či ide o prvý kus alebo už sa vyrába sériovo. Sú jednoduché kabelky, ktoré sa vyrábajú od začiatku po koniec cca 2-3 hodiny, no sú aj také, ktorých výrobný proces trvá aj viac ako 8 hodín. Záleží to od zložitosti strihu a výšivky.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: instagram.com/dajanarodriguez

Dostali sa tvoje kabelky aj do zahraničia?

Áno, naše kabelky posielame pravidelne aj do zahraničia. Európa je pravidelne a často aj USA. No posielali sme už aj do Číny, Austrálie, Japonska či Afriky. Zákazníci sa ku nám dostávajú cez odporúčania alebo si nás nájdu na internete. Taktiež si naše výrobky kupujú turisti, ktorí navštevujú našu predajňu v centre Bratislavy.

Aký je tvoj vzťah k móde? Ako vnímaš módu?

Je to súčasť mňa. Od malička som sa rada pekne obliekala, rada som vymýšľala a aj okolie ma vždy vnímalo tak, že asi budem robiť niečo s módou. Študovala som výtvarné umenie, ktorého súčasťou je aj textilná tvorba a aj moja bakalárska práca sa venovala móde. Módu vnímam ako niečo veľmi zaujímavé. Na jednej strane pre niekoho niečo úplne nepotrebné a umelo vymyslené, na druhej strane ako prostriedok vyjadrovania nás samých, či jeden z najväčších priemyslov na svete.

Študovala som vývoj módy od 18. storočia po dnešok a sama som bola prekvapená, ako veľmi móda ovplyvnila svet. Ovplyvnila milióny ľudí a celý chod dejín. Je to asi na dlho, no chcem tým povedať to, že móda je v našich životoch omnoho dôležitejšia, než si veľa ľudí myslí alebo pripúšťa.

Čo považuješ ty za úspech a aké sú tvoje plány do budúcna?

Pre mňa je najväčší úspech to, že som vyštudovala denným štúdiom vysokú školu a ukončila ju s
červeným diplomom a zároveň vybudovala firmu a prosperujúcu značku. Po škole som tak neriešila, čo so životom ďalej, ja som už len pokračovala v práci a mohla sa jej naplno venovať. Toto všetko zahŕňa ďalšie desiatky úspechov, ktoré som za tých 7 rokov dosiahla. Tešila som sa každému predanému kusu, novému eshopu, každému otvorenému obchodu a každému rozhovoru do médií.

Teší ma úspech kolekcie Srdce Európy a celkovo to, že si nás zákazníci obľúbili. Všetky módne prehliadky som preplakala, neskutočne ma teší spolupráca s Lýdiou Eckhardt, s miss Slovensko 2017, Hankou Závodnou a takto by som mohla menovať ďalej. Ja prežívam všetko veľmi emotívne a naozaj sa teším každému jednému malému krôčku.

Zobraziť celú galériu (6)
zdroj: instagram.com/dajanarodriguez

Aké je tvoje životné motto, alebo filozofia podľa ktorej žiješ?

Ja ich mám asi viac. Najdôležitejšie je asi to, že nič nie je nemožné. Ja som toho dôkazom. Veľa ľudí ma na začiatku nebralo vážne a neverili, že sa dá na Slovensku, v mojom veku a bez peňazí niečo také vybudovať. A dá sa. Taktiež sa riadim tým, že sme si strojcami vlastného šťastia, že treba jednoducho makať a nie sa vyhovárať. Treba žiť svoje sny, niečo pre to aj urobiť a nebrať sa príliš vážne. To hovorí asi za všetko.

Čo je pre teba najcennejšia vec, akú vlastníš? Myslím z materiálnych vecí. Sú to tvoje kabelky?

Ja si veľmi cením starožitnosti, rôzne umelecké diela a darčeky. Niečo, čo vytvorili ľudské ruky, má to svoju dušu alebo niečo, čo mi niekto pri nejakej príležitosti daroval. Vôbec nejde o finančnú hodnotu. Veľmi si vážim rodinnú olejomaľbu od mojej babky, takmer 100 ročnú knihu od mojej maminy, moju prvú kabelku a takto by som vedela vymenovať ešte veľa vecí.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.