Pexels/Andrea Piacquadio

Ak si vo vzťahu, väčšinu nocí určite trávite v spoločnej posteli. Ide o zaužívaný zvyk, ktorý praktizuje väčšina párov. V posledných rokoch ale stúpa počet tých, ktorí uprednostňujú radšej spánok v oddelených posteliach a dokonca aj miestnostiach. A nemajú pritom žiadne partnerské nezhody či problémy.

Portál FiveThirtyEight uviedol, že z tisícky opýtaných približne 14 % amerických párov priznalo, že pravidelne spávajú oddelene. Iné páry to praktizujú párkrát do týždňa alebo do mesiaca a zhruba polovica opýtaných prezradila, že vždy spávajú spolu v jednej posteli. Možno sa ti tých 14 % zdá veľa, no pravdou je, že takýchto párov pribúda čoraz viac.

Nespávajú oddelene preto, že by mali medzi sebou nejaké problémy alebo by im hrozil rozchod. Najčastejším dôvodom na takýto spánok je partnerove chrápanie, škrípanie zubami či súboj o perinu. Ak sa jeden z partnerov nedokáže kvôli tomu druhému poriadne vyspať a počas noci sa budí, existuje vyššia pravdepodobnosť vzniku konfliktu alebo hádky na ďalší deň. Potvrdil to, napríklad aj portál Good House Keeping.

Alaska Sleep Clinic uviedla, že v priemere ide o skrátenie spánku o 49 minút. Ak človek nespí v priemere 7 až 8 hodín počas noci, ráno sa prebúdza podráždený, nervózny a klesá dokonca aj jeho produktivita. Niekedy to dokonca môže viesť až k strate intimity medzi partnermi. Spánok oddelene môže týmto a podobným problémom zamedziť, preto sa nemôžeme čudovať, že veľa párov sa vydá radšej touto cestou.

Spánok oddelene môže pomôcť párom a zabráni tak zbytočným problémom, ktoré by vznikli z nedostatočného a prerušovaného spánku. Takýto spôsob spánku je vhodný aj v prípadoch, kedy partneri majú rozdielny režim dňa a do postele nechodia v rovnaký čas.

Možno si to nevieš predstaviť, no aspoň to skús. Na začiatok si môžete vyskúšať spať len jednu noc oddelene a uvidíš, čo to spôsobí. Niektorým párom to dokonca môže pomôcť v tom, že sa potom na seba budú tešiť viac a zlepší sa aj ich intímny život. Za pokus to stojí, nemyslíš?

Zdroj: FiveThirtyEight & Good House Keeping & Alaska Sleep Clinic

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating