čokoláda

Čokoláda je obľúbenou sladkosťou mnohých ľudí a najmä žien. Mnohokrát ju však konzumujeme s veľkými výčitkami, pretože sa spája s priberaním, akné a mnohými nevýhodami. Jej konzumácia má, ale svoje výhody. Robert Locke, ktorý sa zameriava na zlepšenie života a zdravie, tak spísal na portáli Lifehack niekoľko výhod, ktoré čokoláda ponúka. 

Horká čokoláda je nabitá nie len dokonalou chuťou, ale aj živinami, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť aj tvoje zdravie. Mnoho štúdií dokazuje, že môže zlepšiť zdravie, znížiť riziko ochorení a hlavne pozitívne vplýva na tvoju náladu. Všetko však závisí hlavne od kvality čokolády a množstva.

Z konzumácie sa však nevylučuje ani mliečna čokoláda. Dôležité je však pozerať na obsah kakaa. Je verejne známe, že práve horká čokoláda so 70 % kakaa je najzdravšia. Avšak ani mliečna čokoláda nie je nezdravou voľbou, ak má dosť percent kakaa a zároveň nezješ celé balenie na posedenie.

Tmavá čokoláda
zdroj: unsplash/Monika Grabkowska

1. Pomáha na srdce

Autor štúdiu Dr. Chayakrit hovorí aj o tom, že konzumácia čokolády aspoň raz týždenne môže pomôcť tvojim žilám či tepnám zostať pružné a tak aj tvoje srdce. Kakao tak môže znížiť riziko infarktu. Okrem toho ti znižuje krvný tlak a udržiava zdravé cievy srdca. Ukázalo sa, že tieto antioxidanty, flavonoidy a iné  pomáhajú nie len pri krvnom tlaku, ale znižujú aj zrážanie krvi.

2. Zlepšuje náladu

Možno to poznáš aj ty. Keď si dáš trocha čokolády, zrazu sa stane veľký problém malým, svet je zrazu ružovejší a človek sa cíti lepšie. Na univerzite v Swinburne v Austrálii sa zamerali na kakaové polyfenoly a zistili, že práve tie mali vplyv na náladu. Okrem toho pomáha produkovať viac endorfínov, tie zohrávajú kľúčovú úlohu pri prevencii depresie a iných duševných porúch.

3. Vplyv na pleť

Veľa sa rozpráva o tom, že čokoláda má vplyv na akné. Kakaový prášok je však obľúbenou prísadou do kozmetických prípravkov z dôvodu veľkého množstva minerálov, ktoré pomáhajú pleť prečisťovať a vyživovať. Preto sa nemusíš vzdať čokolády, ak tvoja pleť nie je úplne čistá, problém nie je tvoja sladká závislosť. Kvalitná čokoláda v menších množstvách tak tvoju pleť prekrví a dokonca aj prirodzene ochráni proti škodlivému slnečnému žiareniu.

4. Znižuje BMI index

Veľkou zaujímavosťou je aj to, že kvalitná čokoláda môže znížiť tvoj BMI, teda „Body Mass Index“. Je to vlastne spôsob, ktorým meriaš svoju výšku a váhu. Celková strava, zdravý životný štýl, tak neovplyvní to, ak si počas týždňa dáš aj tmavú čokoládu s vysokým obsahom kakaa. Práve naopak. Aj pri častej konzumácii, môžeš mať časom nižšie BMI. Ide o to, že tvoja strava by mala byť vyvážená a práve čokoláda ti ovplyvňuje metabolizmus a trávenie.

Zdroj: lifehack.org, escardio.org, swinburne.edu.au

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife