Čo hovoriť dieťaťu
Pexels/Yan Krukov

V tomto článku si sa dozvedela, ako by si sa s deťmi nemala rozprávať. Čo také by si teda mala hovoriť dieťaťu? Tieto vety tomu svojmu nezabudni povedať pred spaním a po zobudení.

„Som na teba pyšná.“

Zdravé sebavedomie dieťaťa by si mala budovať už od raného detstva. Nezabudni preto na slová pochvaly každý deň, aby vedelo, že si ho vážiš a si na neho pyšná. Taktiež by si mu mala často hovoriť o tom, ako veľmi ho ľúbiš a že si vďačná za to, že môžeš byť jeho matkou. Aj týmto spôsobom mu vytváraš prostredie, v ktorom sa môže cítiť bezpečne a neskôr tak nebude mať problém s nadväzovaním vzťahov.

Žena a dve dcéry v záhrade
zdroj: Žena a dve dcéry v záhrade

„Tento deň bol/bude perfektný.“

Ako inak motivovať dieťa, aby počas dňa spolupracovalo? Len pozitívnym myslením a prístupom ku každodenným úlohám. Pred deťmi by si nemala mať negatívne myšlienky a reči, no občas to robí každý rodič. Malé bábätko však funguje ako „špongia“ a nasáva všetko, čo vidí a počuje. Dávaj si pri ňom extrémne pozor na jazyk, lebo neskôr môže prevziať tento vzorec zmýšľania a stane sa z neho pesimista.

„Nech urobíš čokoľvek, mám ťa rada/ľúbim ťa.“

Nemusíš byť matkou roka na to, aby si vedela, že dieťa počas dňa urobí množstvo vecí, ktoré nie sú úplne správne. Vždy by však malo vedieť, že ho maminka ľúbi a nech sa stane čokoľvek, u nej nájde bezpečné miesto.

Túto vetu by si mala hovoriť dieťaťu hlavne preto, aby si bolo isté citmi a toho, že jeho hodnota a láska, ktorú dostáva, sa neodráža od toho, ako sa správa, napríklad aj počas dňa. Len medzi matkou (alebo otcom) sa vyvinie bezpodmienečná láska, preto si ju nepokaz.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife