metronews.ca

Ak máš chuť na romantickú knihu alebo film a nevieš si vybrať, skús The Choice (v slovenčine Voľba) od Nicholasa Sparksa. Určite neoľutuješ!

The Choice bola 6.kniha v poradí, ktorú som prečítala od Nicholasa Sparksa. Má 332 strán a vôbec ma nesklamala. Dokonca som mala pocit, že aj napriek tomu že čítam v angličtine, príde mi to také prirodzené akoby som čítala v mojom rodnom jazyku. Ak si na angličtinu netrúfaš, kúp si verziu v slovenčine ktorú nájdeš v každom dobrom kníhkupectve. Nicholasov štýl je veľmi priateľský a úprimný. Na postavách v knihe si dá vždy záležať a na deji takisto.

Foto: media1.popsugar-assets.com

O čom je táto kniha ?

Hlavnou postavou knihy je veterinár Travis Parker. Kniha sa začína prológom – vo februári roku 2007 – kde autor opisuje ako sa Travis chystá navštíviť svoju ženu s kyticou kvetov a spomína na to, aké ich manželstvo kedysi bývalo. O pár stránok ďalej sa začína Prvá časť, odohrávajúca sa v máji roku 1996 (čiže o 11 rokov skôr). Už samotný fakt, že príbeh sa začína v minulosti núti čitateľa premýšľať nad dejom a dychtivo listovať stranu za stranou. Príbeh sa odohráva v meste Beaufort v Severnej Karolíne. Celá atmosféra je letná, slnečná a veľmi uvoľnená.

Foto: nicholassparks.com

Príbeh sa začne zamotávať vo chvíli, keď do deja vstupuje druhá dôležitá postava – Gabby Holland – detská obvodná lekárka, ktorá sa nasťahovala do krásneho rodinného domu hneď vedľa Travisa. Gabby sa postupne začne priateliť s Travisom a spoznávať jeho „veľkú rodinu“ priateľov. Každým dňom k sebe majú bližšie. Nič však nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, pretože Gabby má priateľa Kevina, ktorý je momentálne odcestovaný. 

Tu prechádzame k Druhej časti knihy, ktorá sa začína na strane 219 a predstavuje pokračovanie udalosti z februára 2007 (prológ na začiatku knihy). Travis sa opäť náchadza v prítomnosti a stojí pred veľkou životnou otázkou. Takou, ktorá by navždy mohla zmeniť jeho život. Nielen jeho, ale aj osoby, ktorú miluje…

Foto: cdn3-www.comingsoon.net

Prečo ma kniha zaujala ?

Je to dielo, ktoré ti pridá na dobrej nálade aj v zlom počasí pretože opisuje situácie, v ktorých sa skupina priateľov vydá na lodi na výlet do neďalekého zálivu, extrémne športy, zážitky na motorke a mnoho ďalších letných dobrodružstiev. Nenachádza sa v nej tak veľa opisov, ako napríklad v knihe The Longest Ride, alebo The Best Of Me, ale dej má skôr rýchly spád a vždy sa niečo deje. Druhá časť knihy je síce plná úvah Travisa, ale to vzhľadom na udalosti vyznieva úplne prirodzene. VOĽBA (ako to napovedá názov knihy) sa ocitá pred Travisom, ktorý je zrazený nečakanou udalosťou, ktorá otriasla celým jeho životom. Rozhodnutie, ktoré bude musieť učiniť zmení jeho život, ale aj život jeho blízkych navždy. Hľadá odpovede a rady všade kam sa pohne, no má pocit, že je na všetko úplne sám. Ako sa má rozhodnúť? Ako ďaleko dokáže zájsť v mene skutočnej lásky? Celá druhá časť knihy preto drží čitateľa v napätí a ten môže len dúfať, aby sa hlavný hrdina rozhodol správne. V knihe sa nachádza pár častí, pri ktorých sa ti budú tisnúť slzy do očí a doslova zlomia tvoja srdce, no presne také sú knihy od Nicholasa Sparksa.

Foto: shescribes.com

Ak preferuješ filmové spracovanie, pozri si film s rovnakým názvom ako kniha pod réžiou Ross Katz. Do kín bol uvedený v roku 2016 a zahrali si v ňom herci ako Teresa Palmer (ako Gabby Holland), Benjamin Walker (ako Travis Parker), Tom Welling (ako Ryan), či Alexanda Daddario (ako Monica). 

Ako to spomínal aj sám autor, kniha sa v mnohom podobá na jeho román The Notebook. Opisuje nekonečnú lásku muža k jeho žene a príbeh sa odohráva v minulosti aj prítomnosti. Život im však do cesty stavia mnoho prekážok a preto sa vynára otázka – Čo všetko by ste dokázali urobiť, aby ste sľub lásky udržali nažive?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating