Odkedy si pamätám, vždy som bola viacej sova než ranné vtáča. Veľa prác si nechávam na večer a ospravedlňujem to tým, že vtedy je kľud. Alebo len proste meditujem a vôbec sa neponáhľam do hajan. Ale aj my sovy občas „zblbneme“ a doprajeme si luxus v podobe nechať všetko tak a ľahnúť si do postele o desiatej. Čítala som, že práve vtedy, dve hodiny pred polnocou, telo aj myseľ najlepšie regeneruje. A občas to veru vyskúšam. Čo sa so mnou vtedy deje? Je to vôbec pravda, že je to také prospešné pre zdravie, ísť spať zavčasu?

Skoré zaľahnutie do perín necháva na mne tieto následky:

1, Keď sa chystám takto skôr ľahnúť si, prejde ma chuť maškrtiť. Veď predsa s plným žalúdkom sa ťažko leží, nieto ešte spí. Ergo, ušetrené kalórie, nebezpečné, večerné.

2, „Nečumákujem“ dlho do noci na telku, čo, povedzme si otvorene, samo o sebe otupuje telo aj ducha a odďaľuje samotný spánok.

3, Ráno sa budím svieža a oddýchnutá, na rozdiel od dlhých prebdených nocí.

4, Oddýchnutá a svieža sa cítim počas celého dňa, čo sa nedá povedať o nociach , kedy si ľahnem neskoro a poobede potom cítim únavu a útlm. Skrátka a dobre, osemhodinový spánok a navyše pred polnocou, kedy je regenerácia na maxime mi dodá energiu na celý deň až do večera.

5, Ráno pociťujem zdravý hlad na zdravé raňajky, ktoré mi tiež dodajú potrebnú energiu. Počas kvalitného a dostatočne dlhého spánku sa totiž môj žalúdok správne zregeneruje a pýta si svoju oprávnenú dávku raňajok. Nehovoriac o tom, že keďže vstanem skôr, mám dostatok času, sily aj chuti si tieto raňajky pred odchodom do práce nachystať.

6, Stravujem sa striedmo, racionálne a pravidelne počas celého dňa. Fakt, ktorý nemôžem spomenúť po nie príliš dobre „vyspanej“ noci, kedy potom celý deň zobkám samé hlúposti. Súvisí to zrejme s tým, že telo je dostatočne oddýchnuté a nepotrebuje doplňovať energiu z prebytočných kalórií.

7, Som príjemne naladená a pozitívne myslím, na veľký rozdiel od rán, kedy sa budím nevyspatá. Vtedy ma ako keby „bolel“ každý úsmev. Dobrý spánok prináša pozitívne výsledky v pracovnom aj osobnom živote.

8, Viacej toho stihnem. Už od rána robím veci pomaly, pokojne a s prehľadom, bez stresu a náhlenia. A to mi vydrží až do večera.

9, Vyzerám lepšie. Čo viac k tomu dodať? Je rozdiel, keď vstávam dolámaná, neodpočinutá, pleť pokrčená a kruhy pod očami, ako keď sa zobudím vyspatá doružova. Slovo „doružova“ je v tomto prípade naozaj na mieste . všimnite si totiž, akú farbu má vaša tvár ráno, keď sa dobre vyspíte.

Odporúčam skúsiť túto metódu. Ľahnúť si včas, hlavne cez víkend namiesto žúrky či hýrenia vonku. Je to naozaj neporovnateľný oddych.

Toto sú veci, ktoré sa dejú jednej sove, keď sa z času na čas zmení na sliepku ( tým, že ide skôr spať). A možno sa na tú sliepku postupom času aj zmením, lebo mi to ozaj stojí za to…

foto: tumblr

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness