pexels.com

Neopísateľná náklonnosť k milovanej osobe, keď rozum ide stranou a tvoje konania usmerňuje v prvom rade srdce. Aj takto vyzerá láska. Ako sa však prejavuje skutočná láska a čo podstatné ju vystihuje?

1. Zamilovať sa je len a len tvojou voľbou

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, že cítiť zreteľnú náklonnosť a ľúbiť druhú osobu je voľbou, ktorú robíme skrátka my sami. Iba my sami sa rozhodujeme koho milovať, nik iný nám životného partnera nevyberá.

2. Láska potrebuje čas rozvíjať sa

Veríš v skutočnú lásku na prvý pohľad? Plnohodnotná láska totiž potrebuje čas na to, aby sa rozvíjala správnym smerom. Láska si vyžaduje predovšetkým dôveru a skutočné poznanie milovanej osoby, jej charakteru, záľub či preferovaných hodnôt. Sympatia k partnerovi sa rozvíja postupne. Lásku si upevňujeme spolu s budovaním dôvery, robí z nás psychicky i emocionálne silnejších ľudí.

3. Na vzťahu je potrebné pracovať

Ľúbiť je činom, láska je akciou. Láska sa nestane láskou iba tak z ničoho nič. Vyžaduje si to istú dávku úsilia i tvrdej práce, aby sa láska stala plnohodnotnou. Aby sa stal vzťah skutočným a bol naozaj kvalitným, treba na ňom pracovať poctivo a s rovnakým úsilím u oboch zamilovaných. V láske totiž nestačí, keď miluje iba jeden.

4. Lásku si nemožno zamieňať s krátkodobým poblúznením

Ľudia si neraz zvyknú zamieňať lásku s chvíľkovým očarením. Čo je ešte poblúznenie a čo už láska? Láska je v skutočnosti trvalým pocitom. Poblúznenie sa prejavuje dočasným trvaním s množstvom emócií, ktoré nemajú až tak ďaleko k posadnutosti. Poblúznenie väčšinou trvá dovtedy, kým si nenájdeme nový objekt sympatie.

5. Všetko s láskou

Láska by nikdy nemala ubližovať. Skutočný vzťah sa prejavuje priateľstvom, láskavým prístupom, toleranciou, vľúdnosťou a rešpektom k nami milovanej osobe. S tvojim partnerom by si sa mala cítiť predovšetkým bezpečne a milovane v ktorejkoľvek životnej situácii.

6. Láska je trpezlivá

Okrem vynaloženého úsilia či času si láska vyžaduje i istú dávku trpezlivosti. Nedokážeme milovať inú osobu vtedy, keď my sami máme problém byť trpezliví. A v súčasnej dobe okamžitého uspokojenia, keď chce mať spoločnosť všetko a hneď, je trpezlivosť stále vzácnejšou vlastnosťou ľudí. Láska sa má rozvíjať postupne, bez zbytočného netrpezlivého uponáhľania. Ak sa má niečo naozaj stať, tak sa to stane. Buď trpezlivá!

7. Nemyslieť len na seba

Keď skutočne milujeme, duševne rastieme. Nemôžeme premýšľať iba nad svojimi potrebami, pretože okruh našej starostlivosti sa rozšíril tak, aby zahrňoval i nami milovaného človeka. Keď milujeme, stávame sa empatickejšími, súcitnejšími a starostlivejšími osobami. Človek nemôže myslieť len na seba a len na svoje očakávania vo vzťahu. Nikdy tak nebudeš pripravená na prežitie plnohodnotnej lásky, pretože láska kladie potreby druhých pred tvoje vlastné.

8. Láska nemá byť dokonalá

Každý z nás má svoje ideály o láske, vzťahu i o budúcom partnerovi. Smiešne romantizovanú predstavu, že všetko bude dokonalé, krásne, jednoduché a budeme stále spolu, šťastní a spokojní. V láske nehrá dokonalosť žiadnu podstatnú rolu. Život je sám o sebe chaotický. Mali by sme sa naučiť vyslovovať svoje potreby a požiadavky asertívnym spôsobom. Ak očakávaš, že partnerovi nemusíš o ničom hovoriť, že si len tak prečíta tvoje myšlienky a bude vedieť o tebe bez toho, aby si mu čokoľvek povedala, tvoj vzťah je odsúdený k neúspechu.

9. Láska je záväzkom

Aby vzťah skutočne fungoval, je potrebný záväzok oboch ľudí. Keď sú dvaja pripravení reálne sa zaviazať, vtedy vzniká dobrý základ vzťahu. Dôležitá je dostatočná emocionálna vyspelosť – aby mohli dvaja spolu rásť, budovať si dôveru, vzťah a nepremýšľať, že s niekým iným by to bolo možno jednoduchšie a krajšie. Skutočná láska si vyžaduje odhodlanie, trpezlivosť, oddanosť a vytrvalosť.

10. Čaro prítomného okamihu

Keď milujeme, je rozhodujúce byť s milovaným človekom naplno sprítomnený. Vypočutie toho druhého a vzájomná bezprostrednosť je najlepším darom, aký si môžu dvaja ľudia navzájom darovať. Venovať svoj čas a vypočuť si človeka v dnešnej uponáhľanej dobe, býva celkom komplikované. Žiada sa byť prítomný nielen fyzicky, ale najmä duševne a emocionálne. Pretože prítomnosť je jedinou pravou skutočnosťou. Minulosť je vyvolávaná spomienkami, ktoré si v našej mysli neopodstatnene obnovujeme a budúcnosť je tvorená iba skreslenými mentálnymi fantáziami.

11. Byť s osobou, pri ktorej môžeme byť sami sebou

Základom je byť s človekom, s ktorým sa cítime dobre. Byť s niekým, kto v nás vidí to najlepšie, kto nás miluje, sme mu priateľom a akceptuje nás takých, akí naozaj sme. To je vo vzťahu zásadné. Ak tomu tak nie je, nebude to nikdy správne fungovať. Nedovoľ niekomu, kto ťa má plnohodnotne milovať, aby ťa vo vzťahu podceňoval, útočil na tvoje sebavedomie, dôveru či dôstojnosť.

12. Mať rád seba samého je veľkým predpokladom, že dokážeš ľúbiť aj druhého človeka

Iba my sami vieme, čo nás napĺňa, čo v živote potrebujeme, po čom skutočne túžime. Naučme sa o seba príkladne starať, mať sa radi, plniť si svoje potreby, tešiť sa z nášho života a byť so sebou spokojní. Až keď budeš spokojná sama so sebou, až vtedy budeš naozaj spokojná po boku inej osoby.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating