Som si istá, že o zumbe si už určite niekedy počula. Tento tanečný fitness program si stihlo obľúbiť veľa ľudí po celom svete, prevažne však ženy. Nežné pohlavie malo predsa vždy k tancu bližšie. Ak si zvedavá na množstvo pozitívnych stránok tohto cvičenia, neprestávaj čítať.

To, že som začala cvičiť zumbu, bolo v mojom prípade celkom logické. Ako dieťa som nemala žiadne športové nadanie a hodiny telesnej výchovy boli pre mňa stresom. Paradoxne som zbožňovala tanec, dokonca som sa mu niekoľko rokov venovala. Po niekoľkoročnej pauze od pravidelného pohybu som si povedala, že je čas opäť sa niečomu začať venovať. Navštevovanie hodín zumby som považovala za najpríjemnejšiu alternatívu.

Ako zumba vznikla? Úplnou náhodou. Na svet prišla v deväťdesiatych rokoch, tie sa niesli v znamení aerobiku. Jeden z jeho trénerov, Alberto Perez, si raz na svoju hodinu zabudol priniesť kazetu s tanečnými skladbami, a tak bol prinútený improvizovať na hudbu, ktorú počúval počas cesty v aute. Stalo sa niečo, čo absolútne neočakával. Táto improvizácia sa jeho klientom natoľko zapáčila, že si ju vyžiadali aj na ďalších hodinách. Postupom času sa vyformovala do súčasnej podoby a rozšírila sa do všetkých kútov sveta.

V prípade, že miluješ tanec a hudbu, prídeš si na svoje. Zumba je ovplyvnená rôznymi latinsko-americkými tanečnými štýlmi, a to napríklad: salsou, merengue, cha chou, kizombou, sambou, reggaetonom, ale obsahuje tiež prvky hip-hopu.

Podstatou zumby je striedanie rýchlych a pomalých choreografií, tým pádom takýto tréning môžeme zaradiť medzi intervalové tréningy. Práve tento druh je najúčinnejší, pokiaľ chceme redukovať prebytočné kilogramy. Počas štandardných 60 minút cvičenia zumby dokážeme spáliť až 1000 kalórií, okrem toho posilňujeme celé telo, takmer každý náš sval.

Nesmiem zabudnúť ešte na ďalšiu vec. Pozitívna atmosféra, ktorá tvorí neoddeliteľnú súčasť zumby, je naozaj úžasná a prudko návyková. Nie je to skvelé? Zabávaš sa, tancuješ, užívaš si a chudneš. Ak sa vo fitku necítiš najlepšie, alebo navštevuješ nejaké kolektívne cvičenie, kde máš po krk tej hysterickej trénerky, ktorá po tebe vyslovene hučí pri každom nepodarenom pohybe, je tu zumba. Žiaden strach, iba smiech, úsmev, dobrá nálada. Navyše, zumba ti dodá sebavedomie a kondíciu. Časom si trúfneš aj na iné športy, o ktorých sa ti predtým ani nesnívalo.

Cena za jednu lekciu sa pohybuje približne v rozmedzí od 2 do 3 eur. Výhodou je, že zápisy nie sú obvyklé, pripojiť sa teda môžeš hocikedy. Neboj sa, je síce pravda, že zo začiatku trochu nebudeš stíhať, ale časom si zvykneš na tempo a naučíš sa všetky choreografie. Tak čo, presvedčila som ťa?

foto: markedwire.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness