Photo by Cleyton Ewerton from Pexels

Nie je to iba o fyzickom vzhľade, ale aj tvojej osobnosti, či spôsobe, ktorým nazeráš na okolitý svet. Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje množstvo úsilia. V konečnom dôsledku to stojí za to. Portál Hackspirit, Psychology Today a Thought catalog uviedli spôsoby, ktoré ti pomôžu na tvojej ceste za sebaláskou.

Všetko závisí od teba

Pamätaj, najviac dôležitá osoba v tvojom živote si ty. Hoci si nápomocná a empatická, mala by si hlavne brať ohľad na seba. Tvoje city nie sú druhoradé. Urob zo seba vlastnú prioritu. Všetko závisí od toho, aký máš vzťah so svojou osobnosťou. Na základe toho budeš stretávať určitých ľudí a životné smerovanie tiež nie je výnimkou. Ak chceš byť úspešná a vo vzťahu správne milovaná, treba začať od seba. Ľúb sa a uvidíš, ako sa všetko na lepšie obráti.

Akceptuj svoje emócie

Si iba človek. Nie si žiaden robot, ktorý by fungoval podľa istého naprogramovania. Preto si nevyčítaj svoju citovú stránku. Bolo by zvláštne, ak by si ju nemala. Nevyčítaj si bolesť, lásku, či šťastie. Patrí to k životu. Čím viac sa budeš snažiť od toho utiecť, tým viac to bude ťažie. Neboj sa čeliť svojej minulosti. Možno si aj ty spravila chyby, ale vieš čo? Je to úplne normálne. Mýliť sa je ľudské, a práve na tom sa učíme. Odpusti si. Je to náročný krok, ale zároveň veľmi oslobodzujúci. Aj vďaka tomu sa pohneš ďalej a o čosi viac prijmeš samú seba.

Aj ty máš svoje medze

Dbaj na to, ako sa k tebe správa tvoje okolie. Keď sa ti niečo nepáči, neboj sa ozvať. Nedovoľ, aby s tebou niekto zaobchádzal ako s handrou. Nie si nikoho bábka na špagátikoch a hoci tvoja tolerancia môže byť široká, všetko má svoje hranice. Drž sa hodnôt, na ktorých si zakladáš. Neboj sa ostatným ukázať svoje medze a akonáhle ich prekročia, sleduj ich správanie. Ospravedlnili sa? Áno? Tak fajn, ak je to možné, môžete pokračovať ďalej. Pamätaj, to ako sa k tebe správajú, je presným odrazom toho, ako ťa vnímajú.

Ak je to nevyhnutné, zmeň svoju situáciu

Vždy si za seba zodpovedná. A obzvlášť sa situáciu, v ktorej sa nachádzaš. Nenapĺňa ťa tvoje povolanie? Cítiš, ako ťa partnerstvo ťahá dole? Super, že si si to uvedomila. Čo tak s tým niečo spraviť? Ak chceš žiť plnohodnotný život, neboj sa učiniť dôležité rozhodnutia. Hoci by to bolo spočiatku veľmi bolestivé, neskôr by si to pochopila. Vždy si jeden krok od úplne iného života. Stačí len, aby si bola trochu odvážna. Vďaka tomuto odhodlaniu môžeš byť na seba právoplatne hrdá a to tiež prispieva k tvojej sebaláske.

Neboj sa spraviť razantné zmeny

Niektorí ľudia v našom okolí by si zaslúžili nálepku „vysávači energie“. Nezáleží na tom, či je to tvoj priateľ alebo kamarátka. Ak sa všetko točí okolo ich problémov, neboj sa s nimi prerušiť kontakt. Každý z nás má vlastné bremeno. Každému z nás sa aspoň raz v živote ťažko zaspávalo kvôli situácií, v ktorej sme sa ocitli. Nedovoľ, aby z teba vysávali energiu, aj keby si mala byť chvíľu sama. Táto separácia je veľmi prínosná. Môžeš sa venovať toľkým veciam a rozšíriť si obzory. Neboj sa navštíviť miesta, či kreatívne kurzy, ktoré ťa vždy zaujímali. Týmto spôsobom postupne vystúpiš z komfortnej zóny a budeš sa cítiť šťastnejšie, pretože konečne zameriaš pozornosť na seba.

Pohladkaj si vlastné ego

Postav sa pred zrkadlo a nahlas povedz, čo je na tebe unikátne. Zaručene toho nebude málo. Všetci sme niečím jedineční a nezávisí to od pozornosti nášho okolia. Zaľúb sa do seba. Nie len do tvojej fyzickej stránky, ale do všetkého, čo k tebe patrí. Ak s niečím nie si spokojná, pracuj na tom. Začni cvičiť, vzdelávaj sa, prekonávaj samú seba. Rob to všetko pre SEBA. Tvoj život bude o čosi farebnejší a aj ostatní rázom spoznajú tvoju hodnotu. Najprv však musíš začať od seba.

Zdroj: Hackspirit, Psychology Today a Thought catalog

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife