Dievča s kvetmi

Letné horúčavy nezasiahli iba nás, ale napríklad aj naše kvety. Keď sa o ne staráš, určite si si všimla, že aj oni v tomto počasí trpia. Možno majú suchšie lístky, majú na nich škvrny a zdá sa ti, že sú také bez života. Pravdou je, že teplo im škodí ešte viac ako nám. Portál Arabian flora a blog Flowers and Fruits uviedli, ako sa starať o kvety v tomto pekelnom počasí.

Ak máš vlastné kvietky, ktoré ti zdobia byt, určite si si k nim už stihla vypestovať určitý vzťah. Starostlivosť o rastlinky je podobná, ako o zvieratká. Záleží ti na nich, si smutná, keď sa im nedarí a vtedy sa im snažíš čo najviac pomôcť. Niekedy sa im aj prihovoríš, no to iba keď si sama. Nechceme, aby si predsa niekto myslel, že si blázon.

Kvietky
zdroj: Unsplash/nardoleo

To správne svetlo

Podľa Arabian flora a Flowers and Fruits je dôležité, aby mali tvoje rastlinky dostatok slnka, ale na druhej strane aj tieňa. Pýtaš sa, ako sa to dá?

V lete skús na okne zatiahnuť žalúzie. Prípadne to striedaj. Nechaj ich pár dní na slnku a potom ich polož do tieňa. Dôvodom je to, že keď ti svieti slnko priamo do okna, sklo pôsobí ako lupa a to rastlinkám veľmi škodí. Môže im to prepáliť lístky a tvoje kvety zahynú.

Ako sa starať o kvetyZobraziť celú galériu (6)
zdroj: Pexels/Anastasiia Chaikovska

Väčšina kvetov ale žije podľa vlastných pravidiel, ktoré by si mala poznať. Niektoré neznášajú slnko vôbec, iné bez neho zase nevedia žiť. Predtým, ako sa pre nejaký kvietok teda rozhodneš, skús si jeho pestovanie poriadne preštudovať.

Pitný režim

Aj kvietky potrebujú jesť a piť. V podstate žijú podobným životom, ako aj my. „Pitný režim“ je pre nich ale najdôležitejší. Ak máš rastlinky vo váze, pravidelne im vymieňaj vodu a dokonca záleží aj na umývaní vázy.

Kvety
zdroj: Pexels/Taqnia Creative Studio

Kvety v črepníkoch treba pravidelne polievať. Niektoré ale veľa vody nepotrebujú a tak si urči jeden deň v týždni, počas ktorého si ich všetky poleješ tak, aby si si to zapamätala. Prípadne si to zapíš do kalendára.

Aj tu sa však treba zastaviť, pretože niektoré kvety neznesú, keď ich poleješ zvrchu. Väčšina z nich si vodu vezme sama z tanierika pod črepníkom podľa toho, koľko jej potrebuje. Každý deň, ale rastlinky skontroluj, či sú dostatočne zavlažené. Stačí, keď ich pôdu ohmatáš prstami a budeš to cítiť.

Dievča si číta knihu
zdroj: Pexels/Yelena Odintsova

V horúčavách je dobré, keď ich postriekaš vodou v rozprašovači a uvidíš, že sa im bude viac dariť. Nezabúdaj ani na hnojivo. V lete ho rastliny potrebujú ešte viac, pretože takisto ako ľudia, strácajú energiu.

Ako sa starať o kvety počas roka?

Je dôležité, aby si kvietky počas leta nepresadzovala. Môžeš im tak uškodiť, no ako sme spomínali, hnojivo je dôležité. Ak nevieš, ktoré máš akej rastlinke dať, skús sa poradiť s odborníkom. Väčšinu hnojív si ale dokážeš kúpiť aj v obchode, kde sú označené podľa toho, na ktorý kvet patria.

Dievča vonia kvety
zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

Ak chceš začať pestovať krásne pestrofarebné kvety a stále nevieš, ktoré by sa ti do bytu hodili najviac, prečítaj si aj naše staršie články. Pozreli sme sa v nich práve na túto problematiku. A ktovie, možno sa ti ich vzhľad a kombinácia s nábytkom tak zapáči, že si ich ihneď pôjdeš kúpiť do obchodu.

Zdroj: Arabian flora, Flowers and Fruits

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife