Byť priateľmi po rozchode
Unsplash/Allyssa Sayers

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Moja známa mi raz povedala, že ak ešte raz v živote začuje od partnera vetu „môžeme ostať priateľmi„, tak sa už fakt zrúti. Povedzme si na rovinu, typ rozchodu s týmto „plusom“ nie je to, po čom by sme túžili. To už nech je náš (ex)priateľ radšej ticho. Akoby sme mali byť rady, že môžeme ostať kamaráti a tak zabudli, že nám niekto práve zlomil srdce kopačkami. Veď, kto by sa chcel hrať na dobré vzťahy so svojím bývalým?

Väčšina ľudí si po rozchode dá zbohom a už poriadne o sebe nikdy nepočujú. Kapitola sa uzavrela, nie je dôvod vídať sa. Niekedy to však nejde tak ľahko, pretože vás spájajú rovnaké záujmy, priatelia či žijete v meste, kde na seba proste narážate. A oveľa lepšie by bolo, ak by ste si zakaždým neposielali zlovestné pohľady. Lenže, ostať priateľmi po rozchode, to nie je len tak.

Ostať priateľmi znamená vynaložiť snahu

V prvom rade, ak váš rozchod neprebehol v pokojnej rovine, len ťažko sa vám to niekedy podarí. Keď ho sprevádzal zúfalý plač, krik, nadávky či obvinenia, potom budete radi, že sa už nemusíte pozerať jeden druhému do očí. Možno z vás emócie časom vyprchajú a vy si dáte veci v sebe dokopy, no to bude dlhší proces. Kamaráti najčastejšie ostanú tí, ktorí vzájomne cítili, že spoločná budúcnosť už nie je v hre a akosi sa s koncom vopred zmierili.

Nech je to tak, či onak, pamätaj si, že to robíš pre seba, nie pre neho. Robíš to preto, aby si v sebe nenosila hnev a smútok z minulosti, ale aby ti padol kameň zo srdca a mohla si sa posunúť vpred. Navyše, pôjde to, len ak to v sebe uzavriete obaja a dáte si najavo, že žiadne hranice už prekračovať nebudete. Žiadne intrigy, vyťahovanie nepríjemných historiek alebo snaha pomstiť sa. Len jednoduchý rešpekt voči láske, ktorá medzi vami panovala. Aj keby to bol len krátky románik.

Pamätajte na to, že nie vždy medzi vami bolo dusno a nenávisť. Niekedy je lepšie nechať to tak, ako to je, než sa nasilu vyhýbať, len aby ste si nepripomínali, že medzi vami bolo niečo viac.

Rozchod neznamená koniec života, každý musí ísť ďalej svojou cestou. Aj keď sa niekedy na tej ceste nevyhnete jeden druhému. Tak prečo nekráčať v mieri?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating