unsplash.com

Úzkosť – môžeme ju poznať aj pod názvom anxieta. Je to stav nepokoja našej mysle aj tela. Každý svoju úzkosť definuje inak, u každého sa úzkosť prejavuje rozdielne, no ak príde, dokáže byť veľmi nepríjemná a intenzívna. Prichádza kedy sa jej zachce a to doslova. Nikdy nevieme, kedy nás zase dokáže prekvapiť.

Každý jeden, kto tieto úzkosti máva alebo ho aspoň raz úzkosť postretla, vie, že je to niečo čudné. Nedokážeme veľmi vysvetliť a opísať ako sa cítime. Niekedy ani nevieme, prečo zase prišla. Ak aj príde, musíme sa s ňou vysporiadať. Je to chvíľkový stav, ktorý každý vníma a inak. Všetko sa to deje len v našej hlave. Priznajme si, že úzkosť nám znemožňuje vidieť veci ako reálne sú.

Úzkosť prinesie so sebou len to najhoršie. Ovládne naše telo fyzicky aj psychicky v zlom smere a my sa dokážeme brániť len veľmi ťažko. Nič však nie je nemožné a ak chceme nad našou úzkosťou postupne prebrať moc, a znemožniť jej budúce trvanie, znížiť jej intenzitu, mali by sme si uvedomiť týchto pár vecí…

View this post on Instagram

Summer nights & city lights // @vizualisa

A post shared by Kai Böttcher (@kai.boet) on

1. Je to len chvíľkový stav.

Tak ako každá emócia alebo pocit, ani úzkosť nie je stála. Príde a odíde. U niekoho úzkosť trvá dlhšie, u niekoho kratšie. Je to ale situácia, do ktorej sa dostaneme nečakane. Ak príde, treba si povedať, že je to len chvíľka. Nebude tu naveky a všetko, čo sa teraz odohráva, nie je trvácne.

2. Tvoje myšlienky sú pri úzkosti skreslené

To, čo sa ti preháňa hlavou pri úzkosti, všetky tie nepríjemné a pohlcujúce myšlienky, ktoré sa ťa snažia presvedčiť za každú cenu, aký si hrozný, aký si bezmocný, slabý, nie sú pravda. Nemôžeš im veriť. Úzkosť prináša myšlienky, ktoré sa nesú len v temnom svetle. Všetko to, čo sa ti snažia povedať a nanútiť ti, je len chvíľkový výplod tvojej mysle. Všetko to vzniklo, keď si začal myslieť negatívne a myšlienky nabrali rovnako negatívny spád. Každá jedna myšlienka pri úzkosti sa ťa snaží položiť na dno. Ak to príde, vždy aspoň niekde v podvedomí maj, že nič z toho nie je pravda. Nie je to ľahké, ale postupne, ak sa na to budeš pozerať z tohto smeru, pôjde to ľahšie. Skús v hlave potlačiť význam týchto slov, nepripúšťaj si negatívne myšlienky. Nádych, výdych a hlavne pokoj. Sú to len myšlienky, ktoré ťa ovládli, ale nie sú skutočné.

3. Neskrývaj sa pred svetom kvôli úzkosti

Úzkosť nie je žiaden dôvod, aby si prestal robiť veci, čo ťa bavia. Nezačni sa obmedzovať kvôli nej. O úzkosti počúvame čím ďalej tým viac a stretávame sa s ňou častejšie ako kedysi. Úzkosť z teba nerobí iného človeka. Je úplne normálne, ak na teba niekedy príde aj v spoločnosti. Je ľudské sa niekedy cítiť inak ako len pozitívne. Aj keď úzkosť so sebou nesie viac ako len zlý pocit, no nedovoľ, aby si sa uzavrel kvôli nej pred ľuďmi, ktorých máš rád. Ak aj príde, je to normálne, nie si povinný nikomu vysvetľovať tvoje pocity. Nájdi si chvíľku pre seba a povedz si, že máš právo sa takto cítiť. Dovoľ jej, aby sa prejavila, nikdy ju nepotláčaj. Jej potlačenie má len opačný výsledok.

4. Rozprávaj, píš a nájdi si svoju cestu úniku

Úzkosť síce so sebou nesie zlo, predsa je na nej niečo kúzelné. Rozvíja v nás umeleckú dušu. Kto by povedal, že dokážeš až realisticky vyjadriť svoje pocity, opísať bolesť, stav aký zažívaš. Je úplne jedno či píšeš o úzkosti alebo rozprávaš, nájdi si to svoje, čo ti pomáha, aby ti bolo lepšie a vedz, že niekedy aj to málo dokáže pomôcť.

5. Úzkosť neznamená, že si slabý

Úzkosť a slabý človek naozaj nejdú dokopy. Každý jeden človek je silný a ak mávaš úzkosti, si silný až veľmi. Si osobnosť, ktorá toho znesie veľa. Tvoja duša, pritom ako zvádza boj, sa dokáže usmievať. Nikdy, ale naozaj nikdy nebudeš slabý. Úzkosť nikdy neznamenala slabosť, len niektorí ľudia si to zle vysvetľujú. Nabudúce, ak sa budeš cítiť slabý a úplne zraniteľný, spomeň si na to, čo všetko si už zvládol, koľkokrát si dokázal úzkosť poraziť. Naozaj môžeš byť na seba hrdý, aký silný si bojovník.

6. Buduj svoju sebadôveru

Je ťažké nájsť v sebe pozitíva ak zavíta úzkosť. Je náročné v sebe nájsť svoje dobré stránky a nie to si ešte veriť, ale pokúsiť sa veriť si, pretože dôvera v týchto situáciach je naozaj dôležitá. Musíš dôverovať svojej duši, ak chceš prekonať tento boj. Veriť v silu svojej mysle, že vieš prekonať svoje zlé myšlienky. Buduj svoju sebadôveru. S ňou úzkosť porazíš skôr.

Úzkosť nás, ale aj cez to všetko posúva ďalej. Aj vďaka nej, si taký aký si. Citlivý, opatrný a vďačný. Práve úzkosť ťa naučila vážiť si šťastné chvíle, práve ona ti ukázala, aký silný dokážeš byť každý jeden deň. Aký umelec duše je v tebe ukrytý. Nie je to naša kamarátka, ani nikdy by nemala byť, ale aj tak jej poďakuj. Poďakuj jej za silu a vieru. Pretože inak by si to nezvládal tak, ako to zvládaš. Všetci ľudia s úzkosťou sú pre mňa krásne duše, dokážu cez to všetko nájsť svetlo v drobnostiach, v daždi nájdu nádej a čerstvý vzduch je pre nich dar.

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife