Unsplash/Logan Fisher

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vieme, že peniaze nie sú všetko, no záleží na nich, pretože ich proste potrebujeme. Poď si však pripomenúť, o čom život naozaj je. Nemysli teraz na materiálne veci, skôr na tie s inou hodnotou. Bohatá nemusíš byť len vtedy, ak máš na účte veľký obnos peňazí. Tvoj život, šťastie a ľudia okolo. To sú aspekty bohatého života, ktoré sa nedajú kúpiť za žiadne financie.

Pokiaľ na tieto otázky odpovieš áno, si skutočne bohatá a v živote máš to, na čom najviac záleží. Nenaháňaš sa za peniazmi, no uvedomuješ si skutočnú hodnotu všetkého okolo teba. Tá sa skrýva v obyčajných veciach, ktoré mnohým ľuďom unikajú.

 1. Vieš, že máš v živote ľudí, ktorí ťa majú úprimne radi, nesúdia ťa, snažia sa ťa ľúbiť a prijať takú, akou si? Pokiaľ áno, máš komfortný život a môžeš sa na týchto ľudí spoľahnúť. Či už sú to rodičia, priatelia, partner, alebo dobrý kolektív v škole, či v práci. Tvoja existencia je do značnej miery ovplyvnená druhými ľuďmi, preto by si sa mala obklopovať iba tými, ktorí ťa robia šťastnejšou.
 2. Potešíš sa z obyčajnej prechádzky v prírode, z pitia dobrej kávy, alebo z čítania kníh? Ak máš v živote maličkosti, ktoré ti vedia vyčarovať úsmev na tvári, si bohatá. Jedného dňa sa totiž obzrieš späť a zistíš, že na týchto maličkostiach záleží v živote najviac.
  zdroj: Unsplash/Erriko Boccia
 3. Si vďačná, keď otočíš kohútikom a tečie z neho čistá voda? Alebo vtedy, keď si môžeš vyberať čo budeš jesť? Niekto sa nad týmito vecami ani nezamýšľa a berie ich ako samozrejmosť. V dnešnom materiálom svete je to bežné, no stále existujú krajiny, kde to také normálne nie je. Váž si tieto „samozrejmosti“ pokiaľ ich máš.
 4. Spomínaš si na to, aké si mala detstvo bez mobilov, keď si bola vonku celý deň? Vtedy si mala úplne iné starosti, než dnes. Pripomeň si, že v minulosti ťa určite mamina hnala domov hneď ako sa zotmelo. Dnešným deťom musia rodičia niečo sľúbiť za to, aby išli vôbec von. Pokiaľ si pamätáš takéto detstvo, môžeš byť šťastná.
 5. Rozumieš hodnote priateľstva a lásky? Vieš si priateľstvo vážiť aj vtedy, keď máš vzťah? Mnohí ľudia na priateľov zabudnú, keď im príde do života milovaná osoba. Kamarátov odstrčia na vedľajšiu koľaj a už pre nich stratia význam. Dôležité je mať v živote rovnováhu a venovať sa obom pomerne rovnako. Pokiaľ to tak robíš, tvoj život je kráľovský.
  zdroj: Pexels/Ramil Ugot
 6. Správaš sa pred ľuďmi prirodzene a nemusíš sa na nič hrať? Môcť byť sama sebou je to najdôležitejšie, čo musíš v živote robiť. Bez ohľadu na to, čo si o tebe druhí ľudia myslia. Tým, že budeš potláčať svoje vlastné ja, si zničíš šťastný život. Ak si sama sebou a máš ľudí, ktorí ťa akceptujú a milujú, žiješ naplnený život.
 7. Máš v živote miesto, kam môžeš uniknúť a cítiš sa tam najlepšie – záhrada, les, more, doma, u babky? Tlak sociálnych sietí a spoločnosti je v 21. storočí veľký. Všade vidíš dokonalé postavy, drahé kabelky, exotické dovolenky… Nie je nič zlé na tom, keď si človek dopraje, odmení sa a kúpi si materiálny dar, no pravé šťastie na týchto veciach nestojí. Ak máš miesto, kam môžeš utiecť od sociálnych sietí, si požehnaná. Vypnúť hlavu a dať si detox od internetu dnes mnohí ľudia považujú za luxus.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife