Pexels/Dalila Dalprat

Asi každá z nás túži po zdravých a krásnych zuboch, ktoré si nevyžadujú častú pomoc zubára. Niekedy stačí dodržiavať jednoduché zásady a uvidíš, že pri najbližšej návšteve zubnej ambulancie dostaneš pochvalu za to, ako sa o svoj chrup staráš.

Mala by si začať praktizovať týchto 6 vecí, ktoré popísal aj portál Bright Side. Tvoje zuby budú vyzerať belšie, no čo je dôležitejšie, nebudú poškodené.

Neumývaj si zuby hneď po jedle

Veľa z nás sa ráno naraňajkuje a ide si hneď umyť zuby. Podľa odborníkov by sme mali počkať aspoň 30 až 60 minút, a to najmä v prípade, ak si mala niečo kyslé, napríklad kávu, pomarančový džús či džem. Potraviny s kyslým pH dokážu narušiť zubnú sklovinu, a ak by si si ihneď išla umyť zuby, mohla by si si ju poškodiť ešte viac.

Ak potrebuješ ihneď osviežiť svoj dych, použi radšej žuvačku.

Umývaj si zuby aj večer

Už od detstva nás učili, že zuby by sme si mali umývať dvakrát denne. Aj keď to je pre mnohých úplne bežné, stále sa nájdu ľudia, ktorí dentálnu hygienu robia len raz. Ak medzi nich patríš aj ty, mala by si vedieť, že dôležitejšie je umývanie zubov večer, pretože sa musíš zbaviť všetkých zvyškov jedla a baktérií, ktoré máš v ústach.

Nezabudni si vyčistiť aj medzizubný priestor, kde sa usádza najviac baktérií. Môžeš na to použiť medzizubné kefky a zubnú niť. A taktiež si čisti aj jazyk, hlavne ak sa na ňom nachádza povlak. Existujú na to škrabky, ktoré ti robotu uľahčia.

Daj si do kávy mlieko

Káva alebo aj čaj patria k nápojom s kyslým pH, ktoré má tendenciu oslabiť alebo poškodiť zubnú sklovinu. Pri pravidelnom pití môžu zanechať aj nepekné škvrny. Aby si toto pH vyrovnala, pridaj si do kávy alebo čaju trochu mlieka.

To isté platí aj pri iných kyslých potravinách. Patria medzi ne aj paradajky. Ak si nabudúce budeš vychutnávať paradajkovú polievku alebo omáčku, vyrovnaj pH syrom.

Zabudni na pravidelné bielenie

Úplná belosť nie je pre naše zuby prirodzená. Samozrejme, že každá túži po dokonalom úsmeve, aký vidíme na ľuďoch zo šoubiznisu. Pravidelné bielenie dokáže narušiť zubnú sklovinu, kvôli čomu sa môžu stať tvoje zuby veľmi citlivými.  

Taktiež by si mala obmedziť časté používanie zubných pást s bieliacim účinkom, ktoré majú abrazívny efekt a tiež môžu narušiť sklovinu. Radšej používaj zubné pasty s fluoridom.

zdroj: Pexels/Leah Kelley

Nápoje pi so slamkou

Ak pijeme normálne z pohára, fľaše či plechovky, nápoje sa dotýkajú priamo našich zubov. Problém môže vzniknúť najmä v prípade, ak často piješ nápoje s vyššou kyslosťou. Predísť tomu môžeš tým, že budeš piť cez slamku. Tým obmedzíš dotyk tekutiny so zubami. Namiesto plastových slamiek používajú bambusovú alebo kovovú, ktorými budeš chrániť aj životné prostredie.

Daj si čerstvý ananás

Ananás obsahuje zlúčeninu nazývanú bromelaín, ktorá dokáže ochrániť zubnú sklovinu a zároveň obmedziť vznik nepekných škvŕn. Pokojne si toto ovocie dopraj, ale radšej siahni po čerstvom ananáse, nie ananásovom džúse.

Zdroj: Bright Side

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieBeauty