unsplash.com

Kým západné kultúry tučnejú, tie východné si držia svoje zdravie pokope. A nie, nie je to sójou, ktorá je vo veľkom až nebezpečná a nie je to ani menším príjmom mäsa, pretože prepojenie mäsa a rakoviny, ako nás niektorí „experti“ varujú, neexistuje. A nie je to ani ryžou. To je ako keby sme povedali, že Taliani sú zdraví, lebo jedia cestoviny. Ryža je v pohode, ale nie je to to, čo robí rozdiel.

Čím to teda je, že ázijské krajiny majú všeobecne tak nízku mieru obezity a väčšina dievčat tam má tak pekne štíhle postavy?

1. Pretože takmer každý deň jedia ryby

Bez ohľadu na bielkoviny a iné nutrienty, omega-3 mastné kyseliny sú najdôležitejšou zložkou rýb a ak rybí olej nesuplementuješ, mala by si zjesť aspoň 1 rybu denne.

2. Jedia celé zvieratá

Žiadne mäso bez kosti, bez kože, bez…chuti. Aziati využívajú v kuchyni doslova všetko – nohy, krky, chvosty, hlavy. Vďaka tomu ich telo dostane nutrienty, o akých na Slovensku ani nevieme, že vôbec existujú.

3. Nepreháňajú to s pšenicou

Či už ideš s tou čudnou bezlepkovou módou (ak si celiatik, toto rypnutie pre teba neplatí), alebo nie, pšenica vo veľkom nie je kamarát. Všetkého veľa škodí a Aziati k tomu tak aj, asi nevedomky, pristupujú. Pšenica minimálne, za to viac ryže a morských rias. A to sa potom aj prejaví.

4. Jedia kvasené potraviny

Fermentované potraviny sú to najlepšiem čo môžeš telu dodať a v Ázií sú také bežné, ako vidieť u nás v nedeľu na obed v mekáči celú rodinu. Aziati sú dokonca schopní fermentovať aj čaj, čo sa všetko prejavuje na ich zdraví – dobré baktérie z fermentácie urobia svoju pozitívnu robotu.

5. Nejedia veľa sladkého

Napriek 21.storočiu sa ešte neskazili a hlavným nápojom je stále voda a čaj. Jediná fruktóza, ktorú konzumujú, je z ovocia.

6. Oveľa viac chodia

Čína patrí medzi krajiny, kde ľudia prejdu pešo denne najviac na svete. Vďaka tomu sú nielen zdraví a fit (pretože chôdza môže byť pri chudnutí dokonca efektívnejšia ako beh), ale zároveň si vybudujú lepšiu toleranciu na príliš vysoký príjem sacharidov – čo je pri toľkej konzumácií ryže dôležité.

7. Ich medicína je o prevencii

Naša medicína je o rýchlej náprave tabletkami. Tradičná čínska medicína ide až ku koreňu problému a pracuje cez zmenu stravovania a zdravotných návykov.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness