Mladá mamička

Hovorí sa, že to najkrajšie poslanie na svete, je byť matkou. Keď sa ti narodí vlastné dieťa, tvoj život sa zmení od základov a bude naplnený nekonečnou láskou, trpezlivosťou, ale aj prirodzeným strachom. Niektoré ženy sa na túto úlohu tešia už od momentu, kedy sa v škôlke hrali prvýkrát s bábikou, iné sa na to necítia ani po tridsiatke. Aké je byť mladá mamička?

Kým jedna by chcela byť mamou čo najskôr, druhá má milión dôvodov na to, prečo je lepšie počkať. Ani jeden tábor nie je zlý, každá žena to má totiž úplne inak a ovplyvňujú to desiatky iných faktorov. Túžba po bábätku, parter, rodinné zázemie, finančné zabezpečenie alebo jednoducho osud, ktorý všetko zariadil sám.

Byť matkou v mladom veku so sebou prináša výhody aj nevýhody, podľa toho, z akého uhla sa na to chceš pozerať. Ak ťa to práve čaká alebo premýšľaš nad tým, či ešte počkať, potom sú nasledujúce riadky pre teba.

zdroj: Unsplash/Mathilde Langevin

Aké je v skutočnosti byť mladá mamička?

V prvom rade, premysli si, či všetky okolnosti tvojho života vôbec dovoľujú, aby si sa už stala mamičkou (nemáme na mysli situáciu, kedy sa tak už jednoducho stalo). Máš partnera, ktorý bude pri tebe stáť? Môže ti nejako pomôcť rodina? Kde budete bývať? Dokážete sa o bábätko postarať aj z finančného či materiálneho hľadiska? To sú veci, ktoré by si mala mať zodpovedne vyriešené.

Až potom môžeš premýšľať o tom, čo ťa môže čakať. Začnime tým, čo považujú mnohé ženy za veľké plus – čím skôr deti budeš mať, tým viac energie ti ostane na ich výchovu. Budete mať medzi sebou menší generačný rozdiel, čo znamená, že im budeš môcť lepšie porozumieť a necítiť sa ako ich starká, ktorá žije v inom svete. Váš vzťah tak môže byť oveľa viac otvorenejší a priateľskejší.

Tvoje mladé telo bude lepšie znášať tehotenstvo, ale aj samotný pôrod a rýchlejšie sa po ňom zotaví. Zo zdravotného hľadiska to má teda viac výhod, ktoré by ťa vo vyššom veku už mohli potrápiť. Nehovoriac o tom, že aj počatie je s pribúdajúcimi rokmi o čosi zložitejšie.

Mnoho ľudí kladie matkám otázky ako Čo tvoja kariéra? Nechceš si ešte užiť slobodu? Čo tak cestovať? Na to sa dá pozrieť z oboch strán – mladé matky na to budú mať dostatok času a síl i keď im deti vyrastú, tie staršie to môžu stihnúť už pred nimi.

Aké sú nevýhody?

Možno fakt, že budeš niekedy ľutovať, že si si mladosť neužila po svojom a všetky svoje sny akoby “odložila”. Ak si s tým stotožnená, potom to vôbec nemusíš riešiť. Pripomeňme aj to, že ťa obmedziť môžu skúsenosti, najmä, ak nemáš v okolí nikoho, kto ti s bábätkom a všetkým okolo neho vie pomôcť a poradiť.

Ak zatiaľ mamičkou nie si alebo sa z teba mamina ešte len stane, prever si svoje znalosti v našom rýchlom kvíze. Zisti, či sa dokážeš postarať o dieťatko úplne bez pomoci.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife