Slovenské vodopády
instagram.com/ivanfrno, miroslavakokiova

Ešte stále je dovolenka v zahraničí mierne komplikovaná, preto by si mala čo najviac cestovať aspoň po Slovensku a spoznávať krásy, ktoré nám ponúka. Toto rozhodnutie je viac než skvelé, pretože možno by si sa až čudovala, čo všetko si v našej krajine doteraz prehliadala. Aj u nás sa dajú nájsť dokonalé zážitkové výlety.

Samozrejme, nenájdeš tu more ani slnečné pláže. Namiesto toho sa tu nachádzajú desiatky jazier a iných vodných nádrží, v ktorých sa pokojne okúpať môžeš. Máme tu nádherné jaskyne, impozantné hrady a zámky, vyhliadkové veže, z ktorých si užiješ krásny výhľad. Máme vôbec ešte pokračovať?

Ak hľadáš miesta, ktoré sú krásne a romantické, čiže by si si tam mohla s frajerom odskočiť na rande, žiadny problém. Vedela si o tom, že na Slovensku existuje najtmavšie miesto, kde môžeš sledovať viac ako 2-tisíc hviezd?

Ak si ale skôr na vodu a malá turistika ti neprekáža, za zmienku určite stoja aj vodopády, ktorých máme na Slovensku hneď niekoľko. Počas slnečných dní sa môžeš aspoň trochu osviežiť a je veľká pravdepodobnosť, že pri vodopáde uvidíš aj dúhu. Ver mi, je to naozaj krásny pohľad. 🙂 Návšteva vodopádov sa tiež odporúča po daždivých dňoch, kedy bude ich intenzita väčšia. Ak panuje väčšie sucho, môže sa stať, že aj vodopádom bude pretekať menej vody.

Vodopád Bystré

Vodopád Bystré nájdeš na strednom Slovensku v okrese Detva, kúsok od Hriňovej. Môžeš sa k nemu dostať dvoma spôsobmi, a to priamo z obce Hriňová alebo od Horského hotela Poľana. Trasa je nenáročná, zvládajú ju aj rodiny s deťmi. Ak by si sa rozhodla ísť na turistiku na Poľanu, od vodopádu vedú rebríky smerom hore.

Vodopád Bystré meria 23 metrov, je jedným z najmohutnejších slovenských vodopádov a dokonca je považovaný za národnú prírodnú pamiatku.

Šútovský vodopád

S výškou 38 metrov je Šútovský vodopád najvyšším vodopádom v Národnom parku malá Fatra. Nachádza sa uprostred Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina a dostaneš sa k nemu priamo z obce Šútovo, časť Rieka, prípadne od Chaty pod Chlebom.

Lúčanský vodopád

V okrese Ružomberok, priamo v obci Lúčky sa nachádza skvost, ktorým je Lúčanský vodopád. Vo forme kaskád meria vodopád 12 metrov a voda steká do jazierka, v ktorom sa ľudia zvyknú aj okúpať. Ak si trošku otužilá, pokojne si teda zabaľ aj plavky.

Závojový vodopád

Národný park Slovenský raj ponúka hneď niekoľko nádherných vodopádov a zážitkové výlety by bez neho neboli u nás úplné. Jedným z nich je 75 metrov vysoký Závojový vodopád, ktorý je zároveň druhým najvyšším na celom Slovensku. K vodopádu sa dostaneš ľahšou trasou od Kláštoriska, ale môžeš využiť aj náročnejšiu od Spišských Tomášoviec. Na tejto trase ale budeš musieť zdolať niekoľko rebríkov či stupačiek.

Vodopád Skok

Vodopád Skok je jedným z najkrajších vodopádov v Tatrách. Nachádza sa konkrétne v ich západnej časti, v Mlynickej doline. Dostaneš sa k nemu nenáročnou trasou od Štrbského plesa, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi či starších ľudí.

Kmeťov vodopád

Kmeťov vodopád si vyslúžil titul najvyššieho vodopádu na Slovensku so svojou výškou 80 metrov. Preteká Kôprovou dolinou vo Vysokých Tatrách a dostať sa k nemu môžeš túrou z obce Podbanské, prípadne z Troch studničiek. Priamy prístup k vodopádu je kvôli jeho mohutnosti zakázaný, ale o nič neprídeš, ani keď sa budeš na neho pozerať z vyhliadkovej plošiny.

Brankovský vodopád

So svojou výškou 55 metrov je Brankovský vodopád najvyšším vodopádom Národného parku Nízke Tatry. Nachádza sa v západnej časti, pri vstupe do Revúckej doliny. Najjednoduchšie sa k nemu dostaneš z oblasti Podsuchá, medzi Ružomberkom a Donovalmi.

Tak čo, oslovili ťa takéto zážitkové výlety, pri ktorých si pozrieš vodopády?

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie