Ak ti tieto horúčavy nerobia dobre a nechce sa ti vylihovať na priamom slnku pri bazéne, máme pre teba tip na skvelý výlet. Čo tak sa trochu schladiť a navštíviť niektorú zo sprístupnených slovenských jaskýň

Naše jaskyne nám majú naozaj čo ponúknuť. Okrem príjemnej prechádzky a schladenia sa na teba čakajú nádherné podzemné chodby, ktoré ťa určite dostanú. A cestou do jaskyne môžeš navštíviť aj niektorý z hradov či zámkov, ktoré sa budú po ceste nachádzať. Do jaskyne si ale nezabudni zabaliť aj teplé oblečenie, pretože teplota sa pohybuje len pár stupňov nad nulou. A nechceš predsa cez leto prechladnúť.

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ide o unikátnu jaskyňu v okrese Rožňava, ktorá patrí k tým jednoduchším na prehliadku. Čaká na teba 585 m dlhá trasa a približne sto schodov, čiže to zvládneš ľavou zadnou za zhruba polhodinku. Aragonitové jaskyne patria k jedinečným a na celom svete ich je sprístupnených len niekoľko.

Harmanecká jaskyňa

V Banskobystrickom okrese sa nachádza jedna z náročnejších jaskýň, Harmanecká. Priprav sa na približne polhodinový výstup od parkoviska, pričom prevýšenie je 260 metrov. Ak sa ti páčia netopiere, v tejto jaskyni si prídeš na svoje. Žije tu až 11 rôznych druhov. Samotná prehliadková trasa má cca kilometer a prehliadka trvá hodinku.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Okres Rožňava ponúka pre teba hneď niekoľko jaskýň. Na teplé oblečenie nesmieš zabudnúť predovšetkým pred vstupom do Dobšinskej ľadovej jaskyne, pretože teplota sa tam pohybuje od mínus 4 do nuly. Po zhruba 20-minútovom výstupe k vchodu do jaskyne si radšej chvíľu oddýchni, aby si hneď nevošla do zimy, z čoho by tvoj organizmus mohol zažiť šok. Priprav sa zhruba na 500 m prehliadky, čo zvládneš za 30 minút.

View this post on Instagram

It's an otherworldly scene underground in the Dosinka Ice Caves. Another of Slovakia's UNESCO sites, the Slovak karst "displays an extremely rare combination of tropical and glacial climatic effects, making it possible to study geological history over tens of millions of years."⁠ ⁠ Visitors pass through ice tunnels to see stalagmites and stalactites. ⁠ ⁠ ⁠ The entire guided tour took less than 40 minutes, not leaving a lot of time to photograph the ice and rock formations. A guide was there to hustle the stragglers so I alternated between setting up my tripod for a quick shot and running to keep up with the tour group.⁠ ⁠ ⁠ It was only because I'd spent so much time photographing other caverns, getting lots of crappy blurry photos, that I was able to get this crisp shot on the run.⁠ ⁠ ⁠ Have you ever tried to photograph a cavern? ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ #unesco #unescoworldheritage #unescoheritagesite #carpathian_mountains #carpathian #carpathiangram⁠ #solotravel #cave #cavern #dobsina #dobsinaicecave⁠ #goodideaslovakia #visitslovakia #slovakia⁠ #slovensko #hightatras #mountains ⁠ #exploremore #discover#instatravel ⁠ #lonelyplanet #tatra #tatrasmountains #nikon850 ⁠ #travelphotography #travelphotographer #getawaymavens #summer #cave #cavern⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠ ⁠

A post shared by Sandra Foyt | Travel Blogger (@sandrafoyt) on

Jaskyňa Domica

Treťou jaskyňou Rožňavského okresu je jaskyňa Domica, ktorá je prepojená s jaskyňou v Maďarsku. Môžeš si vybrať krátky okruh, ktorý má 780 m a zvládneš ho za 45 minút, no tiež si môžeš zvoliť variant s plavbou. Vtedy trvá prehliadka hodinku a má 930 metrov.

Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa patrí k najnavštevovanejším jaskyniam na Slovensku. Nachádza sa v okrese Poprad, preto ak sa chystáš do Tatier, túto zastávku by si nemala vynechať. Jej dĺžka je 1 370 metrov a prehliadka trvá približne 70 minút. V Belianskej jaskyni sa priprav predovšetkým na schody, je ich až 874. Počas prehliadky určite nemôžeš vynechať Hudobnú sieň, kde je výborná akustika a zvykli sa v nej organizovať aj koncerty.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku, konkrétne v okrese Trnava. Tých schodov je tu podstatne menej, len 151. Celková dĺžka prehliadky je 450 metrov a trvanie je približne 35 minút. Na výstup od parkoviska si vyčleň asi 20 minút.

Zdroj: ssj.sk

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.