thoughtcatalog.com

Povedať NIE, je ľahšie ako si myslíš a môže to byť liek na tvoj stres, získaš väčší odpočinok pre svoju myseľ  a udržíš si zdravého ducha. Ale niečo by si o tom predsa  mala vedieť.

Keď som bola mladšia, bola som osoba, ktorá vždy na všetko vravievala áno. Áno tam, áno sem, áno splním ti to, áno urobím to.

Samozrejme, malo to aj svoje výhody, ktoré boli len dočasné. Keď som prišla na strednú, zažívala som veľakrát stav vyhorenia. Potom však prišlo jedno obdobie, kde som si povedala, že sa musím nastaviť inak. Začala som uprednostňovať MOJE priority a keď to bolo potrebné, nebála som sa a povedala som nie.

Pomohlo mi to na dobíjanie energie, mám dostatok odpočinku a predsa len, radšej zainvestujem do času, ktorý mne niečo dá, ako by som sa mala pretrhnúť pre niečo, čo mi vôbec nie je po chuti.tumblr_n9dzajfy341r238sko1_500

Zdroj: tumblr.com

Prečo by sme mali povedať nie?

Môže sa zdať, že ak často hovoríte áno, ľudia si na to zvyknú a budú to považovať za samozrejmosť. Ale nie to je dobré. Keď hovoríte na všetko áno, nebudete schopný investovať čas do seba a do svojich záľub, ktoré sú skutočne dôležité pre rozvoj človeka.

Keď som vyhorela ja, nemohla som dať veľa úsilia do školy, nemohla som sa sústrediť na nič a nemala som najmenšiu chuť riešiť vzťahy. Hovoriť nie k vonkajším sociálnym aktivitám znamená hovoriť áno pre svoj čas a dávať energiu do svojich vzťahov, prácu a investovať do seba. Hovoriť nie je pre nás lepšie. Je to spôsob, ako sa o seba postarať fyzicky, ale aj psychicky, duševne alebo aj duchovne.

Prvýkrát sa môžete cítiť previnilo a môže vás mrzieť to, že ste niekoho odmietli, ale vaše telo sa vám za to neskôr poďakuje. Nevyhnuté je to práve vtedy, keď máte veľa práce a potrebujete oddych.pointfinger

Zdroj: tumblr.com

A kedy sa hodí povedať nie?  

Hovoriť nie má svoje výhody, ale to neznamená, že ho budete hovoriť stále. Ak máte veľa vecí, ktoré vyžadujú, aby boli čo najskôr hotové, bude ťažké rozhodnúť sa, kde povedať nie a kde áno.

Ak sú to nutné veci, povedzte áno a ak sú to maličkosti tak povedzte nie.

Napríklad ja som nedávno povedala áno mojej kamarátke, keď ma volala na oslavu narodenín. Hovoriť áno na pozvanie významných udalostí sa patrí. Na narodeniny, na svadbu, na pohreby, na oslavy, spoločenské akcie a tak ďalej …

Ale taká párty, ktorá sa koná každý týždeň v piatok po škole v bare? Bola som ochotná investovať aj celé vreckové, len aby som šla a nasledujúci týždeň som si nemala z čoho zaplatiť  cestu do školy. Tu je najlepšie riešenie povedať nie. Piatkový večer sa predsa dá stráviť aj doma, dobíjať si energiu, čítať knihy, relaxovať pri kúpeli a robiť veci, ktoré nás tešia. Vzhľadom na to, že som začala hovoriť na niektoré veci nie, som oveľa viac spokojná a nebývam tak unavená a vyšťavená ako predtým. tumblr_nd9v3q4s121tsqxpro1_500

Zdroj: tumblr.com 

 cover foto: elitedaily.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife