stocksy.com

Pretrénovanie je stav, kedy je tvoje telo opakovane vystavované stresu, či už z tréningu alebo nedostatočnej regenerácie a tvoj organizmus už nie je schopný tento stres eliminovať.

Všetci dobre vieme, že dostatok pohybu je skvelým kľúčom k fyzickému a psychickému zdraviu, ale aj v tomto prípade platí staré známe „všetkého veľa škodí“.  Ak nie je dostatočný odpočinok súčasťou tréningového programu, nemôže dôjsť k dokonalej regenerácii tela.

Tréningom totiž telo vylučuje stresový hormón kortizol. Ak by sme nemali tento hormón, chýbala by nám energia na tréning. Na druhej strane, nadmerná a dlhodobá produkcia kortizolu môže viesť k mnohým zdravotným problémom a tvoja stagnácia v chudnutí, či naberaní svalstva je iba jeden z negatívnych účinkov. Nejde však iba o stres spôsobený cvičením. Rovnaké problémy môže spôsobiť stres v práci, škole alebo rodinné problémy.

A women athlete bent over in an arid desert envirnoment.

foto: elite-athletic-performance.com

 

Varovné signály pretrénovania:
• dlhodobá únava a vyčerpanosť
• bolesť svalov a kĺbov
• pokles výkonu
• nespavosť
• znížená imunita
• náladovosť, podráždenosť a depresia
• strata nadšenia pre tréning
• znížená chuť do jedla
• narušenie hormonálneho profilu


Čo teda urobiť?

Odporúčania od odborníka hovoria, že v prvom rade treba znížiť množstvo tréningov, ktoré robíš. Ideálne však úplne vynechať kardio aj silový tréning po dobu jedného týždňa.

Nemusíš sa obávať, že prídeš o svoje svaly. Je totiž dokázané, že za tak krátku dobu to nie je možné. Ak však už po dvoch dňoch ničnerobenia nebudeš vedieť čo so sebou, tak alternatívou k tréningu môže byť napríklad chôdza.

Čo sa týka stravy, je potrebné jesť zdravo a vyvážene po celý čas – eliminuj jedlá s vysokým glykemickým indexom, vyhýbaj sa kofeínu, sladeným nápojom a čokoláde.

Doplň zinok, horčík, vitamín C, vitamín B6 a omega 3, pretože toto všetko môže prispieť k regulácii množstva kortizolu v tele.

Po tomto odpočinku by si mala pristupovať ku tréningu systémom 1 + 1 (jeden deň tréning, jeden deň odpočinok).


Záver

Počúvaj svoje telo. Tvrdý tréning vyžaduje kvalitnú regeneráciu. Nie si stroj. Potrebuješ ako fyzický, tak aj psychický odpočinok. Dopraj si v prvom rade pauzu, kvalitný spánok, zájdi na športovú masáž, do sauny alebo na wellness.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Fitness