Začiatky sú tie najkrajšie!

Teda aspoň tak to zariadili naše hormóny, ktoré nám na začiatku nového vzťahu vedia pekne poblúzniť hlavu. Život je odrazu o čosi krajší, problémy menšie a my sa bezhlavo vrháme do všetkého, čo nám ten druhý ponúka. Občas sa však stane, že si našim vlastným správaním privedieme koniec skôr, aby sme to boli chceli. Dnes ti prinášame 17 vecí, na ktoré si dávaj na začiatku vzťahu pozor.

Keď sa zaľúbiš priskoro

Áno viem. Na začiatku je takmer nemožné nestratiť hlavu. Možno si na vzťah čakala pridlho a možno máš za sebou veľa sklamaní a konečne sa objavil niekto, pri kom cítiš, že to bude to správne. Ale brzdi. Počkaj kým prejde počiatočné nadšenie, kým sa všetko usadí a začnete si všímaš toho druhého o čosi reálnejšie. Spoznáte sa, a odhalíte aj tie zlé vlastnosti, no napriek nim, alebo práve vďaka nim, sa aj tak rozhodnete ľúbiť.

Neprestávaj robiť veci, ktoré miluješ

Je prirodzené, že ak máš nového partnera musíš si svoj voľný čas prerozdeliť. A nie je na tom nič zlé, pokiaľ sa nezačneš vzdávať všetkého, čo si doteraz rada robila. Časom by sa mohlo stať, že aj napriek tomu, že on ťa o to nikdy nežiadal, začneš mu vyčítať, čoho si sa kvôli nemu vzdala. A to nikto nechce.

zdroj: unsplash.com

Neprehliadaj výstražné znamenia

V návale eufórie zvykneme prehliadať veci, ktoré by nám za normálnych okolností prekážali. Možno si aj podvedome všímaš isté veci, ktoré ti na ňom vadia, no rozhodneš sa „neriešiť“ len preto, aby si neprišla o tak skvelý pocit, ktorý ti nový vzťah na začiatku prináša.

Keď to začne byť až veľmi seriózne

Vzťah má postupné kroky, v ktorých sa vyvíja. Niekedy sa ich snažíme preskočiť a pod tlakom emócií robíme rozhodnutia, ktoré sa všetkým zdajú unáhlené a prirýchle. Všetkým okrem nás.

Nehovor často o svojich bývalých

Pokiaľ sa chceš podeliť o nejaké základné informácie o tvojich bývalých vzťahoch, je to (hádam) v poriadku. No ak začneš vyťahovať meno tvojho ex, a je jedno, či v pozitívnom alebo negatívnom zmysle slova, niečo nie je v poriadku. Aj keď to tak nemyslíš, nepriamo tým ukazuješ, že ho máš stále v hlave a porovnávaš. Začiatky vzťahu sú na to, aby sme budovali pozitívne emócie. Pokiaľ máš minulosť, na ktorú možno nie si hrdá, nechaj si ju na neskôr. Možno to potom vyplynie prirodzene.

Nesnaž sa vtierať jeho kamarátom

Je výborné, že sa rozhodol predstaviť ťa jeho kamarátom. Znamená to, že to s tebou myslí vážnejšie a chce ťa ukázať. No rovnako ako aj im trvalo istý čas, kým so vytvorili priateľský vzťah, tak to bude trvať aj tebe. Je nereálne, aby si sa zrazu stala plnohodnotnou členkou jeho „partie“ a vedela úplne o všetkom, čo sa tam deje hneď na začiatku. Nechaj tomu voľný priebeh.

zdroj: pexels.com

Neustále vypisovanie a vyvolávanie

Chyba, ktorú na začiatku vzťahu robí veľa z nás. Neustále sa snažíme byť v kontakte. Ak nie osobnom, tak virtuálnom. Skôr či neskôr vás to omrzí. Ak nie teba, tak jeho. Je nemožné, aby ste si nonstop písali, či volali. Veď sa o chvíľu nebudete mať o čom baviť!

Keď si až príliš tolerantná

Na jednej strane je nesprávne snažiť sa kontrolovať každý jeho krok a určovať, ako sa má správať. No nechávať všetko len tak „voľne ako príde“ a nehovoriť o tom, čo ti vadí, alebo s čím máš problém, môže neskôr vyústiť do veľkého problému. Kedy ti on bude vyčítať, že na začiatku vzťahu ti to nevadilo a ty nebudeš vedieť, čo na to.

Nebuď závislá

Nikto nemá rád, keď je na ňom niekto závislý. Stráca  sa s tým samostatnosť a podľa mňa aj akýsi rešpekt voči tej druhej osobe. Navyše je to dosť otravné.

Predpokladáš, čo asi cíti

Trvá dlho kým sa naučíme správne prečítať nálady a pocity niekoho iného. Nesnaž sa to zistiť svojimi predpokladmi na začiatku vzťahu. Skôr ako si začneš domýšľať, na čo asi myslí, sa pokús vnímať to, ako sa cítiš ty. Predídeš tak rôznym nedorozumeniam a sklamaniam.

Problém, alebo skôr téma, ktorú bude musieť raz riešiť každý vzťah. Určite to však nepatrí na jeho začiatky. Raz zaplatí on, potom ty. Priveľmi to nerieš a nemaj v hlave kalkulačku, kto za čo platí, len aby si sa cítila vyrovnane. Rovnako však nemiň všetky svoje úspory len na to, aby si ho potešila. O pár mesiacov, už spolu byť vôbec nemusíte a ty prídeš na to, že ti neostalo nič iné len oči pre plač a prázdna peňaženka.

zdroj: unsplash.com

Nedostatok dôvery

Dôvera je niečo, čo sa vo vzťahu vyvíja postupne a prirodzene. Riešiť niečo také na úplnom začiatku je trošku nezrelé. Vedieť o každom jeho kroku, vypisovať mu kde sa práve nachádza alebo čo robí, tu nemá čo robiť. Začiatky sú na to, že sa spoznávate a práve to je vzrušujúce. Pokiaľ necítiš, že je niečo fakt nesprávne, tak sa o to ani nepokúšaj.

NESTALKUJ ho!

Tá, ktorá si neprelistoval celý jeho instagram nech zodvihne ruku. Nevravím, že pozrieť si, čo pridá na začiatku vzťahu je niečo nenormálne, no zapamätaj si, že je obrovský rozdiel medzi tým, keď ti na nástenke vyskočí jeho fotky, a tým, že každé ráno kontroluješ jeho profily, či mu niečo nové náhodou nepribudlo. Alebo mu kontroluješ jeho liky, či komentáre. Absolútne neprípustné. To, čo ti chce oznámiť sám ti povie bez toho, aby si po tom musela pátrať na sociálnych sieťach. V tomto smere by ti to naozaj mohlo ohroziť vzťah.

Vyznania lásky

Myslím, že je naozaj individuálne ako kto vníma lásku. Avšak každý by si mal uvedomovať, že je rozdiel medzi počiatočnou „zamilovanosťou“ a láskou. Neurýchli veci tým, že povieš ľúbim ťa priskoro. Mohlo by sa stať, že ho tým len vyplašíš, pokiaľ to necíti rovnako.

zdroj: unsplash.com

Keď neustále rozprávate o budúcnosti

Povedať si nejaký všeobecný názor na deti a manželstvo je v poriadku. No začať si po mesiaci plánovať, koľko ich bude a kde budete žiť, po prípade kedy sa vezmete a kam pôjdete na svadobnú cestu, môže do inak bezproblémových začiatkov priniesť istý nežiadúci tlak. Život sa deje tu a teraz a namiesto toho, aby si sa snažila preskočiť pár rokov dopredu sa snaž užívať si tie malé každodenné krôčiky vo vašom vzťahu.

Stráv čas sama alebo s niekým iným

Balans je základom života. Je čas, kedy ho potrebujeme tráviť s tým druhým a čas, ktorý potrebujeme samé pre seba. Neustála spoločnosť toho druhého vedie k vzájomnej nude. Naopak, čas, ktorý stráviš osamote so svojou rodinou, či priateľmi môže byť pre vás oboch prospešný. Nechajte si šancu na to, aby ste si mohli chýbať. Strávte čas v spoločnosti iných ľudí, vypočujte si iné názory, pohľady a zážitky. Aspoň sa neskôr budete mať o čom rozprávať.

Nestrácaj svoju tajomnosť

Všetko alebo nič! Či radšej len niečo? Síce je obdivuhodné, že niekto dokáže nosiť svoje srdce takpovediac na dlani, neodporúčam to. Staviť úplne všetko do nového vzťahu je veľmi nerozumné. Nehovorím, aby si pred ním mala nejaké strašné tajomstvá, ale vybaliť na neho všetky tvoje chyby minulosti hneď na začiatku, kedy je váš vzťah krehký a ešte v začiatkoch by mohlo znamenať sypať si popol rovno na hlavu. Ešte ani nevieš, či z toho niečo bude… Nechajte si šancu spoznať sa presne takí, akí ste teraz. Človek, ktorý stojí pred tebou môže dnes byť úplne inou osobou, akou bol kedysi. Nedovoľ, aby ti minulosť neustále zasahovala do prítomnosti. Maj svoje tajomstvá, no odhaľuj ich postupne a len tomu, kto si to naozaj zaslúži.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.