Bolesť chrbta nie je niečo, čo trápi iba starších ľudí. Stále viac mladých žien a mužov sa stretáva s tým, že ich prepadne silné pálenie, stuhnutie či ostrá bolesť, najčastejšie v krčnej chrbtici alebo v krížovej oblasti. Málo pohybu, nesprávne cvičenie, sedavá práca, príliš dlhé státie, nadváha, úrazy, ale aj stres. To všetko sú veci, ktoré môžu byť príčinou.

Nemusíš sa však ihneď objedávať k lekárovi či siahať po liekoch, ktoré ťa bolesti zbavia. Najlepšie je venovať aspoň pár minút denne „ponaťahovaniu sa“, ktoré dokáže nepríjemné pocity uvoľniť. Ideálne by bolo, ak by si tak robila preventívne aj vtedy, ak sa chceš podobným situáciám vopred vyhnúť.

Strečing vo forme jogy

Stačí ti iba 10 minút na to, aby si efektívne bojovala s problémovou chrbticou. Joga je na to ideálne cvičenie. Pri jednotlivých cvikoch však dávaj pozor na to, aby si ich robila precízne a zhlboka dýchala. Stačiť ti bude iba podložka na cvičenie a skvelé bude aj to, ak budeš mať chvíľu okolo seba ticho, aby si sa mohla sústrediť.

Ideálne cviky na chrbát sú pozícia dieťaťa, hlbokého predklonu, kobry a mačky.

Zamerané na dolnú časť

Ak ťa trápi najmä spodná časť chrbtice, okrem jogových pozícií by si sa mala zamerať najmä na cviky, ktoré budeš robiť v ľahu. Polož sa na chrbát tak, aby si bola na rovnej podložke a využi na uvoľnenie vlastné nohy, ktoré si budeš naťahovať zo strany na stranu, smerom k tvári a naspäť. Pomôž si rukami, aby bol ťah silnejší. Nezabúdaj však na to, aby si to robila pomaly a kvalitne.

Joga na vrchnú časť

Keď sa potrebuješ zamerať na vrch tela, nebudeš ležať na chrbte. Okrem základných pozícií na uvoľnenie potrebuješ pridať zopár cvikov, ako napríklad naťahovanie rúk do strán. Kľakni si na zem a rukami sa opri o podložku, akoby si sa hrala na koňa. Následne naťahuj jednu ruku smerom hore čo najviac to pôjde. Opakuj aj s druhou.

Bolesť krku a ramien?

Ak sa potrebuješ zamerať najmä na krk a ramená, potom je pre teba vhodné nasledujúce video. Aj to vychádza najmä z jogových cvičení, ktoré sú na toto najideálnejšie. Tu budeš po celý čas v tureckom sede. Mačací chrbát, naťahovanie rúk zo strany na stranu, ale aj smerom hore. Vyzerá to jednoducho, no účinky sú zaručené.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.