Ak si chceš kúpiť alebo predať nehnuteľnosť, pozor
Freepik/freepik/benzoix

Myslíš si, že zvládneš predať nehnuteľnosť ľavou zadnou? Realitný trh je žraločie more a keď sa nevyznáš v jeho prúdoch, ľahko prídeš o stovky až tisíce eur. Odborníčka prezrádza, aké chyby robíme najčastejšie.

Ak si kupuješ, prenajímaš alebo predávaš nehnuteľnosť, pozor

Čo vlastne kupuješ?

Veľa ľudí ide do kúpy nehnuteľnosti bez toho, aby si overili právny stav. A potom sa čudujú, že ich čerstvo získaný byt má na krku exekúciu, vecné bremeno alebo patrí niekomu, kto sa ani nedohodol s dedičmi.

„Právne nejasnosti môžu viesť k tomu, že sa celý obchod výrazne predĺži,“ upozorňuje Mgr. Karin Zápalová, RSc., odborníčka na realitný trh a majiteľka realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS. Ak nie si právnička ani realiťáčka, sama si to preveríš len ťažko. A kataster ti tiež nepovie všetko. Chýbajú tam napríklad informácie o dedičskom konaní alebo skrytých ťarchách. Preto je dobré mať pri sebe niekoho, kto sa v tom vyzná.

Kontrola právneho stavu nehnuteľnosti je jedným z najdôležitejších a kľúčových úloh realitnej kancelárie pred predajom, počas predaja a po predaji. Pri predaji pozemkov, rodinných domov alebo záhrady či chaty je potrebné skontrolovať aj katastrálnu mapu. V praxi sa stretávame s tým, že banky uvoľnia čerpanie úveru pri takýchto nehnuteľnostiach až na zapísané záložné právo, kým štandardom je čerpanie na plombu – podaný a katastrom overený vklad záložného práva,“ dodáva odborníčka.

Cena „podľa pocitu“ ťa môže stáť tisíce

Predávajúci často odhadnú cenu tak, ako ju „cítia“. Koľko za byt dali, koľko doň investovali, alebo jednoducho, za koľko by ho chceli predať. Výsledok? Cena je prestrelená a byt sa predáva celú večnosť. Alebo ešte horšie, je pod cenou a ty ho predáš prilacno.

„Správne stanovená cena je jedným z kľúčových faktorov pri predaji aj kúpe nehnuteľností. Na realitnom trhu, čo je v podstate živý a meniaci sa organizmus, nie je priestor na skúšanie šťastia s prestrelenou cenou, pretože kupujúci majú široký výber a jednoducho prejdú na inú ponuku,“ vysvetľuje Zápalová.

„Zbytočne vysoká cena môže spôsobiť, že nehnuteľnosť zostane na trhu dlhšie, čo môže vyvolať dojem, že s ňou niečo nie je v poriadku. To vedie k zníženému záujmu kupujúcich a v konečnom dôsledku k predaju pod cenu,“ dodáva.

Bývanie podľa typu osobnosti
zdroj: Unsplash/Aaron Huber

Bez fotky to nepôjde

Ak máš v inzeráte tmavé, rozmazané fotky a popis typu „Predám byt v tichej lokalite“, tak si práve stratila desiatky potenciálnych kupcov„Dnes je digitálna prezentácia nehnuteľností kľúčová. Kvalitné a pekné fotografie sa nedajú urobiť bez homestagingu a skúseností. Zvýšiť záujem o nehnuteľnosť a urýchliť predaj nehnuteľnosti pomáhajú aj videoobhliadky a profesionálny text, keďže kupujúci dnes hľadajú ponuky najmä online,“ uvádza Zápalová.

Neistota a neporiadok

Predávaš, ale ešte nie si zbalená? Alebo byt ešte prerábaš? Alebo vlastne ani nevieš, kedy sa chceš sťahovať? Tak si to radšej najprv ujasni. Ak nie si pripravená na obhliadky, nerob inzerát. Tým len znechutíš serióznych záujemcov. „Dôležité je začať s prezentáciou až vtedy, keď je nehnuteľnosť naozaj pripravená na obhliadky,“ upozorňuje odborníčka. „Moja skúsenosť je taká, že kupujúci strácajú záujem, ak sa proces príliš naťahuje alebo ak nie sú k dispozícii reálne termíny na obhliadky.“

Čím menej nábytku, tým lepšie
zdroj: Unsplash/Outsite Co

Aj neporiadok v kúpeľni alebo plný drez môžu spôsobiť, že sa ti nehnuteľnosť predá horšie – alebo vôbec. Dnes predáva hlavne prvý dojem. A ten trvá pár sekúnd. „Neporiadok a zanedbaný interiér odrádzajú potenciálnych kupcov, pretože si nedokážu predstaviť, ako by mohla nehnuteľnosť vyzerať po úpravách,“ vysvetľuje Zápalová.

Predávaj nehnuteľnosť ako profesionálka

Predaj nehnuteľnosti nie je niečo, čo robíme každý deň. A preto sa oplatí pripraviť sa na to naozaj poctivo. Správna cena, právna istota, atraktívna prezentácia a dobré načasovanie ti môžu zarobiť tisíce. „Čím lepšie je nehnuteľnosť pripravená, tým rýchlejšie a výhodnejšie sa dá predať. Kľúčom k úspechu je správna stratégia, kvalitná prezentácia a dôkladná príprava na celý proces predaja,“ uzatvára Zápalová.

Aj TOTO musíš vedieť ešte predtým, ako budeš mať vlastné bývanie. Dávaj si pozor na 7 dôležitých vecí.

Zdroj: Tlačová správa; Mgr. Karin Zápalová, RSc., odborníčka na realitný trh a majiteľka realitnej kancelárie KARIN & PARTNERS

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Lifestyle