vlastné bývanie

Bývaš u rodičov a už sa nevieš dočkať, kedy budeš mať konečne svoje bývanie, vlastnú domácnosť a slobodu? Viesť však dospelácky život so všetkým, čo k tomu patrí, nie je tak jednoduché. Toto sú veci, ktoré by si mal vedieť nielen o bývaní, ale aj o živote mimo dohľadu rodičov.

Nie je ľahké začať žiť vlastný dospelý život. Školu meníš za plnohodnotnú prácu, v ktorej si nemôžeš vymýšľať choroby kvôli testu. Poplatky zrazu platíš z výplaty, ktorú však nedostaneš, ak do práce nebudeš chodiť. Povinnosti, ktoré ťa čakajú, sa nedajú odkladať a ani preniesť na rodičov, ktorí to za teba doteraz vždy vyriešili a pomaly zisťuješ, že dospelácky život nie je vôbec tak jednoduchý, ako si si ho vysnívala.

Osamostatniť sa spod krídiel rodičov je na jednej strane oslobodzujúci pocit, no na druhej strane sa vynárajú aj povinnosti, ktoré doteraz za teba riešili rodičia. Mať vlastné bývanie a viesť vlastnú domácnosť nie je len tak. Vyžaduje si to pevné nervy, ale aj dobrý plán či harmonogram. Toto je 7 vecí, ktoré by si mala vedieť predtým, ako budeš riešiť vlastné bývanie a svoj vlastný byt.

1. Peniaze

Ak chceš začať bývať sama, dôležité je mať stály mesačný príjem. Nájom sa totižto nezaplatí sám a platenie nemôžeš odkladať. Preto je veľmi dobré osamostatniť sa od rodičov až po tom, ak máš dostatočný mesačný príjem na nájom a aj základné životné potreby.

Aj keď možno nebudeš musieť platiť nájom, budeš musieť nakupovať jedlo, čistiace prostriedky, platiť si palivo alebo električenku a k tomu sa pridáva aj faktúra za telefón, internet, doplnky do bytu ako posteľná bielizeň či poháre. Preto si spočítaj, či na to všetko naozaj máš.

2. Dôležité veci tiež niečo stoja

Zamyslela si sa niekedy nad tým, koľko napríklad stojí prací prášok, oprava práčky, čistiace prostriedky do umývačky riadu či napríklad len hubka na riad. Toto sú základné veci, ktoré každá domácnosť potrebuje a bez nich sa nezaobíde.

prípravky
zdroj: instagram/valerie.lungu

Doteraz to kupovali tvoji rodičia a keď sa minul saponát, zrazu sa na druhý deň len tak zjavil ďalší. O všetko sa starali tvoji rodičia a aj tieto „maličkosti“, ktoré sú však veľmi dôležité, niečo stoja a musí ich niekto kupovať. Ak budeš bývať sama, zastane to na tvojich pleciach.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife