Venuj pozornosť týmto 5 znakom: Signalizujú, že do vzťahu dávaš viac ako partner
DatingKaždý vzťah je jedinečný a dynamický, no zdravé partnerstvo by malo byť založené na vyváženom úsilí oboch strán. Nie je problém, ak sa intenzita či forma vkladanej energie občas líši. Problém však nastáva, ak dlhodobo cítiš, že sa neustále snažíš viac než tvoj partner.
Štúdia s názvom Feeling bad, but satisfied: The effects of emotional support on equity and satisfaction in intimate relationships sa zaoberá vnímaním spravodlivosti a emočnej podpory vo vzťahoch a ich vplyvom na spokojnosť oboch partnerov.
Ukazuje, že rovnováha v emočnej oblasti, napríklad v dávaní a prijímaní podpory, je kľúčová pre udržanie spokojnosti. Ak je jeden z partnerov presvedčený, že do vzťahu dáva viac než druhý (či už emočne alebo inak), môže to viesť k dlhodobým negatívnym dôsledkom na kvalitu a stabilitu partnerstva. Prinášame ti niekoľko varovných signálov, ktoré môžu naznačovať, že do vzťahu vkladáš omnoho viac, než dostávaš späť.
5 znakov, že o váš vzťah sa staráš najmä ty
1. Neustále iniciuješ kontakt a stretnutia
Ak pravidelne podnikáš kroky k tomu, aby ste sa videli iba ty, ide o jasný signál. Od písania správ cez navrhovanie termínov stretnutí až po hľadanie aktivít na voľný čas. Ak pritom zo strany partnera neprichádza žiadna spätná väzba, môže to signalizovať, že snaha pramení iba z jednej strany. Partner by tiež mal prejaviť záujem o spoločné chvíle a nečakať stále iba na tvoju iniciatívu.
2. Ty si tá, ktorá rieši problémy a konflikty
Konflikty predstavujú bežnú súčasť každého vzťahu, nielen toho partnerského. No vo vyváženom vzťahu obaja pracujú na tom, aby nedorozumenia nespôsobili dlhodobé škody.
Ak máš pocit, že len ty sa snažíš situácie vysvetliť, hľadáš kompromisy, prvá sa ospravedlňuješ a usiluješ sa o zlepšenie komunikácie, zatiaľ čo druhá strana sa stiahne alebo pasívne čaká, je to jasný signál nerovnováhy. Ako riešia problémy a krízy vo vzťahu šťastné páry, sa dozvieš po kliknutí SEM.
3. Často mu kryješ chrbát a on ti to neopätuje
Už si sa ocitla v situácii, kedy si pomohla svojej polovičke? Avšak akonáhle si potrebovala pomôcť ty, už si sa jej nedočkala? Či už ide o praktickú pomoc, emocionálnu podporu alebo motiváciu, na tom nezáleží. Akonáhle nenachádzaš v partnerovi oporu, keď ju potrebuješ, určite pociťuješ, že dávaš omnoho viac, ako dostávaš. Vzájomná podpora je kľúčová. Ak však cítiš, že partner berie tvoju pomoc ako samozrejmosť a nevracia ti ju, značí to naozajstný problém.
4. Tvoje úsilie zostať v kontakte a rozvíjať vzťah neoceňuje
Nezáleží na tom, či sa snažíš o malé alebo väčšie gestá. Drobné prekvapenia, romantické chvíle či povzbudivé slová, starostlivosť o domov alebo plánovanie spoločnej budúcnosti. Ak partner iba prijíma, ale neprejaví vďačnosť, a sám neprichádza s podobným úsilím, znamená to, že jednosmerné dávanie môže vyčerpávať tvoje emocionálne zdroje.
5. Máš pocit, že bez teba by vzťah nefungoval
Skutočný partnerský vzťah je o dvoch ľuďoch, ktorí spolupracujú na tom, aby spoločné chvíle boli naplnené radosťou, dôverou a pocitom spolupatričnosti. Ak si uvedomuješ, že všetko krehké drží pokope iba vďaka tvojej iniciatíve, zatiaľ čo partner sa nesnaží vzťah udržať alebo zlepšiť, je na mieste zamyslieť sa, či je pre neho rovnako dôležitý ako pre teba.
Zdroj: JSTOR