9 problémov, ktoré trápia každý pár. Takto ich vyriešiš
DatingKomunikácia! Vo väčšine prípadov vyrieši akýkoľvek problém, ktorý vo vzťahu nastane. Ak sa k tomu pridá snaha z oboch strán, riešenie prichádza rýchlo a hladko.
Vzťahy však nie sú vždy prechádzka ružovou záhradou a vyskytujú sa v nich rôzne prekážky. Niektoré sú ozaj jedinečné a tu je 9 tých najčastejších aj s radami, ako ich vyriešiť!
9. Kto platí viac
Toto je všeobecným problémom v každom vzťahu – počnúc randením až po spoločný účet. Ak jeden zarába viac, stáva sa, že aj míňa na vzťah väčšiu sumu, a tak sa môže cítiť využívaný. Pravdou je, že niektorí si môžu dovoliť viac ako ostatní. Takže sa o tom nebojte porozprávať. Ak zarábaš menej, namiesto večere v reštaurácii skús pripraviť niečo doma – bude to lacnejšie a oveľa viac poteší.
8. Otáčanie sa za inými
Monogamia síce nie je prirodzená pre živočíšnu ríšu, ale my ľudia sa o ňu aspoň snažíme. Stáva sa, že sa sem-tam na ulici obzrieme aj za niekým iným. Najmä, ak už ste vo vzťahu dlhšie, môže sa ti zdať, že už nie si pre toho svojho tak príťažlivá, ako kedysi. Alebo možno pokukuješ po iných aj sama? Riešením je brať to s nadhľadom. Vždy je lepšie povedať, že niekto vyzerá dobre, ako predstierať, že sa ani len nepozeráš. Je to predsa prirodzené. Navyše, ak idete domov spolu, všetko je v poriadku.
7. Veľké ego
Vo vzťahoch príde čas, kedy jeden uspeje aj v inom aspekte života. Či už ide o kariérny rast, športové víťazstvo alebo sa dopracuje k vysnívanej postave, no narastá tým aj ego. To môže negatívne ovplyvniť vzťah, keďže sa tá druhá osoba bude cítiť menejcenná. Najlepšia vec, akú môžeš urobiť je, dať tomu druhému vedieť, ako sa cítiš a pripomenúť mu, že vo vzťahu si máte byť rovní. Je potrebné narovinu povedať príklady, kedy sa vyťahoval a ako by to asi malo vyzerať v zdravom vzťahu. Namiesto „Keď ma povýšili, zobral som ťa na večeru“, povedať „Keď ma povýšili, boli sme na spoločnej večeri.“
6. Kritický 3. a 7. rok
Ak máš dlhší vzťah, možno ťa už varovali pred 3. a 7. spoločným rokom, ktoré bývajú kritické. 3 roky stačia na to, aby ste sa dosť dobre spoznali – viete o vašom súkromnom živote, o všetkých zvykoch i neduhoch. Vtedy nastáva čas, keď si všetko uvedomíte a je len na vás, či s tou osobou chcete vo vzťahu pokračovať. Ak to prekonáte, po siedmich rokoch prichádza ďalšia skúška. Vtedy sa už poznáte tak dobre, že si môžeš klásť otázku – prečo som s ním? Ak sa cítiš nešťastná, musíš o tom hovoriť! Možno ste už obaja len v jednom kolotoči a teba len straší stereotyp. Vždy sa dá vymyslieť niečo nové, čím váš vzťah znova ožije.
5. Rozdielne životné ciele
Zamilovala si sa, nevieš si bez neho predstaviť ani minútu a všetko je tak sladké. Až kým si po čase neuvedomíš, že vaše sny o tom, kde sa vidíte o nejakú dobu sú rozdielne. On by si chcel užívať mladosť a cestovať a ty by sa už videla v rodinnom domčeku. Preto je dôležité sa o životných cieľoch a predstavách rozprávať už na začiatku vzťahu, aby nedošlo k nepríjemnému stretu názorov. Niektoré ženy sa boja, že premýšľaním o budúcnosti ešte v začiatkoch si svoju polovičku skôr odplašia, ale nemusí to byť rozhovor typu „povedz kde nás vidíš o 5 rokov“. Stačí si všímať jednotlivé indície, ako to, čo by chcel robiť po škole, aký má kariérny cieľ, či túži mať raz vlastné bývanie alebo nad tým ani len nepremýšľa.
4. Technológie
Technológie nám kradnú ľudský kontakt, a ani tie najbližšie partnerské vzťahy nie sú výnimkou. Môžete pri sebe sedieť celé hodiny a pritom si nevymeniť ani slovo. Má totiž v ruke celý čas telefón a sleduje sociálne siete, poprípade si píše so známymi. A ty sa cítiš zanedbávaná, dokonca trocha žiarlíš na toho, s kým si píše, pretože mu venuje svoj čas. Skús navrhnúť čas v dni, kedy budete bez telefónov, napríklad pri jedle alebo ak spolu niekam pôjdete – mobil ostane vo vrecku. Ak nevydrží ani toľko, vôbec si nezaslúži ten tvoj čas.
3. Finančné ciele
Financie idú ruka v ruke so životným štýlom. Jeden radšej sedí doma, hrá sa stolové hry a peniaze sporí na nejaký výlet. Druhý si však dopraje zábavu, večeru v reštaurácii, či nákup materiálnych vecí. Takéto rozdiely vedú len k rozporu. Vtedy by mal prísť na rad kompromis. Vždy sa dá na všetkom dohodnúť a vyjsť si v ústrety. Jeden víkend choďte von s priateľmi, druhý si vychutnajte domácu pohodu. Určte si sumu, ktorú si budete šetriť na dovolenku, ale raz do mesiaca choďte na spoločný malý výlet.
2. Úprimnosť
Úprimnosť a dôvera sú základom šťastného vzťahu. Ak si smutná, zdôver sa. Ak nechceš pozerať na jeho obľúbený program, povedz to! Voči sebe by ste mali byť úprimní a vedieť sa zdôveriť aj s takými maličkosťami, inak bude oveľa ťažšie prísť s niečím vážnejším. Veľa ľudí sa bojí povedať pravdu, aby niekoho neurazili. Avšak v každom vzťahu raz musí prísť hádka a všetky maličkosti, ktoré vám vadia zrazu vyplávajú na povrch. Vtedy si až uvedomíte, čo všetko sa vám na vzťahu nepáči, aj keď ste sa s tým nezdôverili a to naozaj nebude príjemné.
1. Záväzok
Záväzok je najmä pre chlapov strašidelný. Už len ak vyslovíš pred inými „my“, môže ho to vystrašiť, nehovoriac o veľkých krokoch ako spoločné bývanie, či fantazírovanie o svadbe. Je ťažké vedieť, či to všetko chceš naozaj s tou osobou. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že obavy z väčšieho záväzku sú v poriadku. Samozrejme, že sa milujete, a ak máte byť spolu, tak aj budete! Netreba zbytočne tlačiť na pílu.
Zdroj: thetalko.com