unsplash.com

Som nesmierne plachá a môj strach z ľudí mi bráni v tom, aby som žila svoj život tak, ako všetci ostatní. Nerada sa zúčastňujem akýchkoľvek aktivít, neznášam randenie a v určitých situáciách sa cítim nesvoja. Za toto všetko môže najmä hanblivosť.

V jednom som si však istá a to v tom, že táto ostýchavosť vo mne nebude pretrvávať navždy. Totiž aj plachosť je možné prekonať, záleží iba na tom, ako sa snažíš vysporiadať s daným nepohodlím. Nauč sa ju poraziť aj ty vďaka nasledujúcim metódam.

1. Neustále si pripomínaj, že všetci sme len ľudia a každý z nás je niekedy nervózny

Je úplne v poriadku, ak sa cítiš trápne v neznámom prostredí. V nijakom prípade nie si divná či dokonca nemotorná len kvôli tomu, že sa v tebe hromadia pocity nepríjemnosti. Každý si tým už prešiel.

2. Snažíš sa zapadnúť aj do nepríjemného kolektívu

Ak chceš poraziť svoju plachosť, mala by si sa viac socializovať. Najťažšie je byť súčasťou udalostí, kde nie si vo svojej koži. Preto sa za každú cenu snažíš s ľuďmi viesť akékoľvek dialógy namiesto toho, aby si len hľadela do svojho telefónu. Ak sa cítiš nepríjemne, skúšaj si vybudovať odolnosť voči úzkosti.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com

 

3. Vystúp zo svojej komfortnej zóny

Určite sa už aj mnohí tí neznámi okolo mňa či teba ocitli v trápnej situácii, kde sa cítili „nesvoji“ alebo veľmi hanbliví. Preto verím, že sa mi sami budú snažiť pomôcť zapadnúť. Začnem predstavovaním samej seba a keď už niekoho oslovím, poviem mu, že v tejto partii veľa ľudí nepoznám. Väčšina ľudí je nadšená, že sa môžu so mnou rozprávať alebo ma predstaviť svojim priateľom. Najúčinnejším gestom, ktoré vždy povedie k rozhovoru je pýtať sa ľudí na hostiteľa.

4. Všetko si dopredu naplánuj

Svoj počiatočný stres sa pokús eliminovať tak, že si vopred urči svoj cieľ, na rozhodnutia si vymedz dostatočné množstvo času alebo si obleč to, v čom sa cítiš pohodlne a sebaisto. Dôležité je, aby si mala radosť sama zo seba a tiež aby si v každej situácii bola uvoľnená.

5. Dobrovoľne pomôž s akoukoľvek prípravou

Akonáhle máš čo robiť, nepremýšľaš nad tým, že sa bojíš niekomu prihovoriť, pretože tvoje myšlienky sa sústreďujú na danú prácu. Tiež je to akási výhovorka na to, aby si sa s ľuďmi nemusela baviť. Preto vždy domácim ponúkni svoju pomoc s prípravou.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com

 

6. Nie vždy je všetko také hrozné, ako sa zdá

Ak pri rozhovoroch s ľuďmi tápeš, jednoducho sa ospravedlň a odíď. Je to oveľa výhodnejšie ako tam zostať a pomaly trpieť.

7. Odolávaj nutkaniu čítať niečie myšlienky

Keď sa mojou mysľou preháňajú veci typu „Vôbec sem nezapadám“ alebo „Ak s ním prehovorím, pomyslia si o mne, že som hlúpa“, okamžite tieto myšlienky zavrhnem, pretože sa jedná o akési vsugerovanie si toho, čo si o mne môžu myslieť tí druhí. Vždy sa riaď tým, že každý v dnešnej dobe myslí len na seba a nemrhá energiou na iných.

8. Ľudia milujú, keď môžu rozprávať o sebe

Keď sa s niekým rozprávaš o tom, čo miluje, cíti sa v tvojej spoločnosti naozaj skvelo, dokonca ju vyhľadáva. Týmto pravidlom sa riadim vždy, ak chcem od seba odpútať pozornosť v danej konverzácii.

Zobraziť celú galériu (8)
zdroj: unsplash.com

 

9. Váž si samu seba

Každý z nás má silné aj slabé stránky. Niektorí ľudia sú spoločenskí, avšak aj oni sa ocitajú v situáciách, z ktorých nevedia vykľučkovať. Dokonca ešte viac ako hanblivejšie typy. Snaž sa vyhnúť negatívnemu mysleniu a to, že si plachá považuj za niečo, čo ťa vystihuje. Čo by to bol už len za nudný život, ak by sme boli vo všetkom úplne dokonalé!

A na záver už len dodám, že hanblivosť sa dá prekonať len tak, že sa snažím zistiť, kedy sa cítim v spoločnosti dobre. Neočakávam však, že to príde okamžite a stane sa zo mňa neuveriteľne spoločenský človek. V jednom som si ale istá – ak pocítim čo i len najmenšiu zmenu, idem správnym smerom.

 

Zdroj: thoughtcatalog.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife