Konverzácia je akási spojka medzi ľuďmi. Každý človek z našich blízkych nám bol pred začatím prvého rozhovoru cudzí. Deň čo deň máme možnosť rozprávať sa s množstvom rôznych ľudí – od predavačky v obchode, cez šoférov autobusu až po neznámych okoloidúcich. Dobrá konverzácia je základ. Základ toho, ako sa vyvinie vzťah medzi dvoma ľuďmi. Či sa spriatelia alebo či sa naopak ani trochu nezblížia. Preto som tu zhrnula pár neškodných rád na to, aby tvoj najbližší rozhovor mal ten správny šmrnc.

  1. Úsmev či pozdrav

Neboj sa byť tou, čo spraví prvý krok. Usmej sa, pozdrav a rozhovor už potom nejako začne. Čo najhoršie by sa mohlo stať? Že sa ten daný človek s tebou nebude chcieť rozprávať? Veď a čo? Ber to tak, že ani predtým ste sa nerozprávali a takto si to aspoň skúsila.

  1. Žiadna „small talk“

Ak si už úspešne zdolala prvý krok, tak to skús nepokaziť tým, že sa opýtaš „ako sa máš?“  alebo podobné otázky, ktorých odpovede ti nič nepovedia a väčšinou len zbytočne skomplikujú priebeh celej konverzácie. Pokús sa zaujať netradičnými otázkami, napr. kde bývaš, ako sa ti tam páči, čo ťa zaujíma, aký film si videl/a naposledy, atď. Odpovede na takéto otázky ti už viac odkryjú charakter človeka a budeš sa čudovať ako veľmi to oživí rozhovor.

  1. Spoločná téma

Nájsť spoločnú tému s niekým neznámym možno znie desivo, no na druhej strane to vôbec nemusí byť ťažké. Ste predsa na rovnakom mieste, takže vás minimálne niečo už spája. Ako náhle zistíte, že máte spoločné aj niečo iné, budete spolu komunikovať s väčším záujmom a taktiež budete môcť porovnávať vaše pohľady na vec.

  1. Vlastný názor

Mať vlastný názor je dôležité, nech sa to týka čohokoľvek. Skús zistiť čo si myslí o nejakom filme, jedle, nápoji, knihe, situácii… Možností je neúrekom, len sa treba správne pýtať. Takto zistíš či máte podobné názory alebo ste úplne odlišní. Tak či onak ti môžu byť tieto zistenia prínosom.

  1. Očný kontakt

Samozrejme, bez očného kontaktu je konverzácia prázdna. Je to akoby ste sa zhovárali cez telefón. A prečo nevyužiť situáciu, keď ste už pri sebe tvárou v tvár? Hovorí sa, že oči sú oknom do duše, takže nie je na zahodenie odpozorovať  pocity prostredníctvom orgánov, ktoré častokrát povedia viac ako samotné ústa. Takisto, pozeranie sa do očí zvyšuje dôveru a pridáva na kvalite rozhovoru.

  1. Kompliment

Kto nemá rád lichôtky či slová pochvaly? Skús však byť originálna a daj danej osobe kompliment, na ktorý len tak nezabudne. Napr., že sa ti páči ako sebaisto kráča alebo ako sa smeje, lebo vtedy ten smiech vidno na každom kúsku tváre.. Vždy sa dá niečo nájsť. Na komplimenty netreba zabúdať, lebo aj tie nám dokážu zlepšiť deň či zdvihnúť sebavedomie. Možno si to niekedy žiada trochu odvahy, ale v kútiku duše to nakoniec každého jedného človeka zahreje pri srdci.

  1. Oslovenie

Keď pri rozhovore oslovíš druhého človeka jeho menom, potešíš ho. Nielen preto, že je skvelé, že si si zapamätala jeho meno, ale aj preto, že každý jeden z nás má akosi rád, keď nás niekto osloví naším menom. Nie je to žiadna veda a predsa to dokáže spraviť tak veľa.

Dúfam, že tieto rady ti aspoň trochu pomôžu pri najbližšej možnosti na rozhovor. Nezostáva mi už nič iné, len popriať veľa odvahy. 🙂

cover photo: tumblr

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating