V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s motivačnými knihami. Jednou z tých populárnych je určite kniha od slovenského autora Pavla Baričáka, Šlabikár šťastia, ktorá už motivovala mnohých ľudí práve na Slovensku.

Ďalšou je určite Tajomstvo, ktorá buď mnohým „leží v žalúdku“ alebo ju milujú. No ja ti prinášam zoznam siedmich kníh, ktoré by si si mal/a prečítať, ak chceš začať robiť niečo so svojím životom.

  1. Robin Sharma – Mních, ktorý predal svoje Ferrari

„Všetko je vyrobené dvakrát. Prvýkrát v tvojej mysli, a potom v realite. Cieľ života je život s cieľom. Šťastie je cesta, nie cieľ.“

Kniha, ktorá zmenila život miliónom ľudí. Právnik Julian Mantel má perfektný život. Teda aspoň na prvý pohľad. Prázdnotu svojej duše, ale zakrýva materiálnym úspechom. Keď však dostane srdcový infarkt v súdnej sieni, predáva svoje auto a vydáva sa na cestu sebapoznania do Himalájí.

Kniha sa stala okamžite medzinárodným bestsellerom. Mnohí ju kritizujú za to, že napriek tomu, že autor v knihe hlása skromnosť, sám na tomto príbehu už zarobil milióny. Ďalší zase tvrdia, že štylistika je úbohá. Myšlienky v knihe sú len skopírovaný od iných alebo sa opakujú. Nájdu sa aj pozitívne ohlasy. Mnohým pomohla pracovať na tom, čo si „nosia“ vo svojej hlave. Ako sa vraví, sto ľudí sto chutí. Ak práve začínaš s motivačnou literatúrou, táto kniha určite nie je na zahodenie a môže byť pre teba dobrým štartom.

monkwhosoldhisferrari foto: robinsharma.com

  1. Eckhart Tolle – Sila prítomného okamihu

„Je to bežné, že ľudia strávia celý život čakaním na to, že začnú žiť. V podstate to znamená, že chcete budúcnosť a odmietate prítomnosť. Chcete to, čo nemáte a nechcete to, čo máte.“

Ďalší svetový bestseller. Ďalší fenomén, o ktorom sa rozpráva od jeho prvého vydania. Žiť tu a teraz. Ako ľahko sa to povie, no už ťažšie robí. Eckhart Tolle ti s jednoduchou jasnosťou opisuje ako žiť v prítomnosti, lebo to je jediná skutočná realita. V knihe ti chce ukázať ako naplno prijať život a prestať byť pripútaný či už k minulosti alebo budúcnosti.

Autor je duchovným učiteľom a nesnaží sa priblížiť k nijakému náboženstvu ani duchovnej tradícií. Skús sa teraz sám seba opýtať či si naozaj prítomný tu a teraz, alebo rozmýšľaš nad problémami v budúcnosti, ktoré ani nebudú reálne.

411nlajxojl-_sx320_bo1204203200_ foto: amazon.com

  1. Piata dohoda – Don Miguel Ruiz, Don Jose Ruiz a Janet Millsová (Múdrosti starých Toltékov)

Kniha Piata dohoda je praktickým sprievodcom na ceste k sebaovládaniu a tvorí akýsi pilier dnešnej motivačnej literatúry (a presne aj preto by si ju mala mať doma ;))  Piata dohoda je druhé prepracovanejšie vydanie otca a syna. Kniha novým spôsobom interpretuje Štyri dohody, no je už založená na skúsenostiach.

Autori tu opisujú všetko, čo získali počas kurzov múdrostí starých Toltékov.  Snažia sa zapôsobiť na človeka, aby zmenil svoje „staré“ myslenie, pretože nové mu prinesie šťastie, osobnú slobodu a pomôže mu nájsť seba samého.

pexels-photo foto: pexels.com

  1. Juraj Gago, Andrej Krúpa – Hlava 20

,,Myšlienky môjho dvadsaťročného JA, ktoré mladým otvoria brány sveta a starším pripomenú, na čom naozaj záleží. „

Máš dvadsať rokov a nevieš, čo so životom? Títo mladí chalani ti zábavným spôsobom ukážu, o čom je život. Možno o ňom nič nevedia, no skúsili to a už teraz sa kniha nedá nikde zohnať. Hlboké myšlienky, vtipné čítanie. Chcú ťa podporiť, motivovať, inšpirovať a nájsť v tebe to najlepšie. „Veríme, že sa nie len nad myšlienkami zamyslíš, ale spravíš aj ten správny krok vpred. Pretože rozhodnutia, ktoré vezmeš do svojich rúk dnes, môžu byť pre teba šťastím zajtra.“  Skús si to prečítať a možno zistíš, že chalani majú rovnaké problémy, ako máš momentálne ty. A možno ti ukážu ako sa z nich dostať a byť spokojný.

15094839_1814729028809232_2765168065227735956_n foto: facebook – Hlava20

  1. Lee Crutchley – Ako byť štastný (alebo aspoň menej smutný)

Ďalšia zo sérií odlišných sebamotivačných kníh. Doteraz som vám napísala len knihy, pri ktorých si svoj život zaručene zlepšíte a po pre čítaní sa budete cítiť úžasne. Táto kniha vás o tom nebude presviedčať. Nebude vás nasilu robiť šťastnými, ani vám nebude ukazovať, aký je svet úžasný. Kniha síce zapojí vašu myseľ, ale pomocou testov. Pomôže vám zlepšiť obraz o vašom živote, o ľuďoch okolo vás. Po prečítaní si sami uvedomíte, čo vás robí šťastnými (alebo teda aspoň menej smutnými).

htbh-07 foto: leecrutchley.co.uk/

  1. Dale Carnegie – Ako sa zbaviť starostí a začať žiť

„Keď sa pred vami vynorí nejaký ťažký problém, nestrácajte hlavu. Nerobte to, čo je pre vás prirodzené, čo vám radia vaše impulzy, to je väčšinou to zlé. Radšej sa poraďte s touto knihou a prečítajte si znova podtrhnuté odstavce.“

Často prečítate motivačnú knihu, ale neviete ako to všetko uchopiť vo vašom živote? Dale, autor knihy, vám ponúka praktické návody. Ak nezvládate kritiku, ľahko sa citovo rozrušíte alebo neviete vyriešiť krízové situácie, s tým všetkým vám pomôže a ukáže cestu ako sa so všetkými zlými vecami vysporiadať.

pexels-photo-67442 foto: pexels.com

  1. Michal Kyselica – Prekonaj svoj limit!

A na koniec jedna motivačná kniha od Slováka. Michal precestoval svet, stretol sa mnohými ľuďmi a získal množstvo myšlienok o úspechu. Kniha je síce primárne o online biznise, ale ak chceš prekonať samého seba a nastaviť svoju myseľ tak, aby začala počúvať tvoje srdce, tak je to určené aj pre teba. Celú svoju filozofiu autor zhrnul len na 126-tich stranách. Je písaná jednoducho, stručne a venuje sa konkrétnym témam, takže ju určite zvládneš za jeden večer.

20160926192355 foto: prekonajsvojlimit.sk

Šťastie vám neprinesie žiadna kniha, ani vás šťastnejšími neurobí. To totiž musíte urobiť iba vy sami, hoci sa vám to momentálne tak nezdá. A nie je dôležité knihu len prečítať a odložiť do poličky, ale osvojiť (alebo aj neosvojiť) si z nej nejaké myšlienky a žiť podľa toho. Iba vtedy to bude mať úspech a váš život sa zmení.

 

cover foto: pexels.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife