elitedaily.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nikto nie je absolútny introvert alebo absolútny extrovert. Väčšina ľudí v závislosti od situácie kolíše medzi týmito dvoma spektrami. Oba konce tohto spektra majú svoje výhody aj nevýhody. Z nejakého dôvodu však introverti ľudí zaujímajú a priťahujú.

V našej spoločnosti sú vytvorené isté stereotypy, ako by mal človek vyzerať a ako by sa mal správať. Napriek tomu, že väčšina introvertov do takýchto kolóniek nezapadá a často sú považovaní za zvláštnych, je v nich niečo špeciálne, čo ľudí priťahuje. Už aj v škôlke na pieskovisku si všimnete dieťa, ktoré je introvertné, lebo niečím spomedzi ostatných vyniká.

Čo to vlastne je, čo je na introvertoch také atraktívne?

800x400-girl-looking-at-camera-sunset foto: elitedaily.com

Bolo vykonaných niekoľko výskumov aj menších prieskumov, ktoré zisťovali, prečo sú introverti neodolateľní a napriek tomu, že radšej by boli často neviditeľní, pútajú pozornosť. Výsledkom je niekoľko nasledujúcich vlastností, ktorými najčastejšie disponujú:

Sú to prirodzene dobrí poslucháči

Každý občas potrebuje, aby boli jeho pocity, názory a myšlienky vypočuté a istým spôsobom schválené. Preto je univerzálne platným pravidlom, že ľudia, ktorí dokážu počúvať, sú pre iných magnetom. Mnoho ľudí má sklony viac rozprávať ako počúvať, aj keby to mali byť prázdne reči. A na vybudovanie načúvacích schopností je treba mnoho tvrdej práce. Introverti s týmto problém nemajú. Introvert nie len že bude počúvať pokojne aj hodinu vkuse, ale nad tým čo mu hovoríte sa aj zamyslí. Pokiaľ o to požiadate, radi poskytnú aj radu. Ironicky, ich neochota byť stredobodom pozornosti im pomáha zlepšovať jednu z najviac oceňovaných sociálnych schopností.

800x400-stocksy_txp408f4473ane000_small_548711 foto: elitedaily.com

Sú záhadní a predstavujú istú výzvu

Keďže introverti menej často vyhľadávajú sociálne interakcie a nepotrebujú nejaké „pobúchanie po pleci“, nebudú sa nikomu vtierať do priazne. Taktiež, je málo pravdepodobné že pred vami odhalia niečo zo seba, nejaký kúsok svojej osobnosti. A z nejakého dôvodu ľudí zaujíma to, čo nemôžu mať. To, čo je potrebné si vybojovať, je neodolateľné. Akurát, introvertom nejde práve o to. Na nič sa nehrajú. Keďže sú si vedomí svojich hodnôt a schopností, pokojne vás nechajú, aby ste sa potrápili, kým si ich získate. Tých netrpezlivých to môže privádzať do šialenstva, pre iných je to však jednoducho neodolateľné pokušenie.

Sú empatickí

V istej štúdii zvanej Lemon Juice Study bolo zistené, že introverti sú často oveľa senzitívnejší, ako extroverti. Podstatou Lemon Juice Study bolo, že introvertom aj extrovertom kvapli výskumníci na jazyk citrónovú šťavu a sledovali, ktorá skupina bude následne vylučovať viac slín. Introverti slinili viac. Za tento efekt je zodpovedná tzv. retikulárna formácia v mozgu. Tá zodpovedá aj za reakcie na sociálne podnety. Introverti sú teda citlivejší k pocitom iných ľudí. Táto citlivosť v kombinácii s pozorovacími schopnosťami a so schopnosťou načúvať ľuďom činí introvertov zaujímavými.

photo-1467174673527-597b4e6e3902 foto: thoughtcatalog.com

Sú schopní odložiť okamžité uspokojenie

Introvertom vadí odložiť okamžité uspokojenie oveľa menej ako extrovertom. Preto im nevadí počkať si chvíľku, kým vás nechajú získať si ich pozornosť a náklonnosť. Ako už bolo spomenuté, v istom zmysle sú záhadou a sú skvelí v „hraní“ sa na nedostupných. Bez toho, aby sa o to vôbec museli snažiť. Menej vzrušujúcou, avšak stále nesporne skvelou výhodou tejto schopnosti je, že tí ktorí sú schopní odložiť okamžité uspokojenie, sú po usadení sa lepšími manželmi, otcami a aj lepšími zabezpečovateľmi rodiny než tí, ktorí nie sú schopní odložiť uspokojenie.

Napriek tomu, že introverti občas môžu pôsobiť ako zvláštna odnož populácie, to čo sa v nich ukrýva je cenné. O to viac, že sa nerozdajú každému, ale len tomu, kto si to podľa ich názoru zaslúži. Ak teda máte v okruhu svojich priateľov nejakého introverta, zrejme ste zaujímavý človek, ktorý za to stojí.

102

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife