Pexels/Misha Voguel

Odmietnuť ľudí nie je nič príjemné. Niektorí ľudia majú dokonca problém hovoriť „nie“, pretože sa boja, že potom nebudú dostatočne dobrí a majú strach, že by ich ostatní časom zavrhli. Tieto vety môžeš povedať ľuďom, ak ich chceš odmietnuť, ale nechceš to urobiť priamo.

„Ďakujem za pozvanie, už niečo mám.“

Najprv sa poďakuj a potom slušne odmietni s tým, že už máš iný program. Veta, ktorá nemôže nikoho uraziť. Zároveň je to tá najjednoduchšia veta, ktorú môžeš v rámci odmietnutia povedať. Nemusíš si nič ďalšie vymýšľať.

„Mrzí ma to, už som dohodnutá s niekým iným.“

Áno, zvaľovanie viny na niekoho iného ide ľuďom dobre. Ak sa však nachádzaš v nepríjemnej situácii a chceš niekoho odmietnuť bez zbytočných otázok, použi túto vetu. Druhý človek si to nebude preverovať, pretože s použitím mena ďalšieho človeka to bude znieť dôveryhodne.

„Ozvem sa ti, keď si to premyslím.“

Táto veta je najúčinnejšia vtedy, keď chceš získať nejaký čas. Týmto človeka neodmietneš, no ani mu nepovieš „áno“. Ozvať sa potom naozaj musíš, no už to môžeš urobiť cez správu alebo cez sociálne siete, kde je odmietanie o niečo jednoduchšie.

„Rada by som išla, no nechcem teraz zbytočne míňať peniaze.“

Mimo toho, že táto veta je v mnohých prípadoch pravdivá, poslúži aj vtedy, keby ťa chcel niekto presviedčať. Peniaze sú dôležité, najmä v tejto dobe, a naozaj si nemôžeš dovoliť len tak rozhadzovať. Ak niekoho odmietneš touto vetou, nemôže ti na to nič povedať. Iba dúfať, že druhý raz s ním pôjdeš.

„Momentálne riešim iné veci a nemám čas.“

Život sa netočí len okolo zábavy, stretnutí, spoločnosti a hromadných podujatí. Myslím si, že minulý rok nám to dal dosť pocítiť. Najdôležitejšie je zdravie a šťastná rodina. Keď niekoho odmietneš touto vetou, taktiež to musí pochopiť (ako pri predchádzajúcich prípadoch), pretože na svete sú dôležitejšie veci, ktoré majú prednosť pred každou zábavou.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife