elitedaily.com

Nikto nemá osvedčený návod na jednoduchý a šťastný život. Od šťastia je tu čokoláda, psy a nákupy. Sú však určité návyky, ktoré ak si osvojíš, tak sa ti bude ľahšie dýchať a spokojnejšie zaspávať.

1. Nechaj minulosť minulosťou

Čiaru za neúspešným dňom, za nevydareným projektom. Urobiť čiaru za malichernou hádkou, za nevydareným vzťahom či za už “chcelabyťzabudnutou” minulosťou. Pretože, ako sa majú ďalšie dvere otvoriť, ak ty stále stojíš v prievane v tých prvých? Áno, všetko sa deje z nejakého dôvodu. Niektoré situácie ťa majú niečo naučiť, iné poučiť a niektoré sa stanú len preto, aby z nich po čase boli vtipné historky. Je dôležité, v správnom čase si uvedomiť, že život ide ďalej, urobiť čiaru a jednoducho vykročiť vpred všetkému, čo ťa ešte stále čaká.

2. Presnosť je výsada kráľovien

Sama dobre poznáš situáciu, keď niekto mešká a teba to do nepríčetnosti vytáča. Päť minút, desať minút, nedajbože už 20 minút čakáš na kamarátku v kaviarni a v hlave si premietaš ako ju prizabiješ. Meškať na pracovné stretnutie, na prvé rande, na rodinnú oslavu či na stretnutie s priateľmi je nielen stresujúce a nezodpovedné, ale aj pre všetkých naokolo otravné. Zbav sa tohto zlozvyku – nemeškaj!

Môj trik je stiahnutá appka HOPIN-u v mobile. Je zdarma a v tomto prípade naozaj uľahčí tvoj spoločensko-sociálny život. Aplikácia funguje jednoducho – na mapke určíš svoju polohu a zobrazia sa ti dostupné taxíky v okolí. Zvolený taxík objednáš a online môžeš sledovať jeho trasu na mape. Naozaj bezstarostné beztelefonické (to využiješ najmä na párty, kde nič nie je počuť alebo v situáciách, keď sa ti nedá telefonovať) objednávanie taxíkov.

young-woman-planning-in-HOPIN app foto: archív HOPIN

3. Koľko jazykov vieš… všade budeš doma

Čo určite nikdy neoľutuješ, je schopnosť hovoriť inými jazykmi. Uľahčí ti to štúdium, ponúkne sa ti erasmus/stáž, zaručí lepšiu prácu a letné cestovanie bude menej stresujúce. Otvorí sa ti ďalších x nových dverí a príležitostí. A nehovorím teraz len o angličtine, ktorá je už potrebný základ. Je jedno, či sa prihlásiš na nový kurz v jazykovej škole, objednáš si na webe online lekcie, začneš sledovať svoj obľúbený seriál v pôvodnom jazyku alebo či si stiahneš do smartfónu appku duolingo. Najdôležitejšie je začať, neprestávať a vytvoriť si návyk. Na nový koníček si na začiatok pokojne vyhraď len 15 minút z dňa.

90d9a19af741c83d5393dc24a185eb4b zdroj: pinterest.com

4. Nauč sa povedať nie 

To, že povieš “nie”, neznamená, že si zlý človek. Pretože je úplne v poriadku povedať nie na rande fešákovi, na ktoré sa ti jednoducho nechce. Povedať nie práci, ktorá ťa už neskutočne vyčerpáva. Povedať piatok večer kamarátkam nie, lebo máš papučovú kultúru. Povedať nie niekomu, kto práve teraz od teba potrebuje niečo absurdné a rovnako povedať nie osobe, ktorá si spomenie výhradne vtedy, len ak ona niečo potrebuje. Je obrovský rozdiel medzi pomocou, zneužívaním a cenením si vlastného času a energie, hlavne ak máš svojich vlastných povinností nad hlavu.

c06a7d53b011cc667480d8a7b56a391f zdroj: pinterest.com

5. Nauč sa povedať aj to ostatné

Komunikuj. Napriek tomu, že to nie je vždy ľahké. Napriek tomu, že to nie je vždy príjemné. Koľko problémov by sa vyriešilo, keby sa ľudia rozprávali navzájom namiesto toho, že rozprávajú o sebe. Naučiť sa povedať veci, ktoré ťa trápia a nad ktorými si možno len nezmyselne lámeš hlavu. Povedať veci, ktoré ti prekážajú, s ktorými sa nestotožňuješ, povedať si svoj názor, potreby či emócie. Vyriešiť situáciu, ktorá možno len na prvý pohľad vyzerá komplikovane – dospelo, narovinu, slovne a hlavne s úsmevom na tvári. Pretože väčšinou si robíme vrásky naozaj zbytočne.

1eef23991e5f890bdef352307394629a zdroj: pinterest.com

No a ak ti to zo začiatku nepôjde, nezúfaj. Nie každý deň je ideálny a produktívny. Telo potrebuje aj oddych a v prvom rade dobrú kávu s kamarátkou.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife