Rodina

Rodina je pre človeka prístav, kde by sme sa mali cítiť bezpečne a šťastne. Bohužiaľ, nie všade to tak funguje a mnoho ľudí to má opačne. Zažívajú traumatizujúce situácie či toxické správanie. Nemáš to tak doma aj ty?

Toto sú 4 znaky, že je tvoja rodina toxická a psychicky ubližuje, no možno si to ani neuvedomuješ. A má to vplyv aj na partnerské vzťahy. Ak sa pri svojej polovičke chováš nepríjemne, je dosť pravdepodobné, že to máš z domáceho prostredia, v ktorom si vyrastala.

Rodina ťa sústavne kritizuje

Konštruktívna kritika nie je zlá, no ak ťa niekto pravidelne uráža a podceňuje, je to problém. Rodina by mala stáť na tvojej strane a mala by ťa podporovať a motivovať. Ak na svoju adresu počúvaš iba negatívne veci, zrejme sa nachádzaš v toxickom prostredí, ktoré na tebe môže zanechať následky v podobe duševných problémov.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Neprejavujú nadšenie, keď ťa vidia

Každá z nás prejavuje emócie inak, no ak ťa tvoji blízki privítajú zazeraním namiesto láskyplných pohľadov, zabolí to. To, že v rodine chýba láska a neha, môže byť signálom toxicity. V našom článku TU sa dočítaš o 5 nepríjemných vetách, ktoré nám v detstve rodičia hovorili. Počúvala si ich aj ty?

Rodina tebou manipuluje

Ak patríš medzi citlivých ľudí, zrejme máš často problém povedať slovo „nie“ a na všetko prikyvuješ. Toxická rodina sa prejavuje aj tak, že ťa tvoji blízki emocionálne využívajú a ty pre nich urobíš čokoľvek. A to aj napriek tomu, že si niektorí nespomenú ani na tvoje narodeniny či meniny alebo ich vôbec nezaujíma, ako sa máš a ako sa cítiš. Ak niekto sústavne využíva tvoju dobrotu a ochotu, je čas sa za seba konečne postaviť.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa ODZADU SK (@odzadu.sk)

Všetko riešia krikom a násilím

Veľa rodín rieši problémy tak, že svoje deti bijú a kričia po nich. Samozrejme, to akú zvolí rodič výchovu je len na ňom, no násilie a agresia sú niečo, čo rozhodne nemôžeš tolerovať. Ak si aj ty vyrastala v takomto prostredí, môže to mať na teba veľmi zlý dopad na tvoje psychické zdravie.

Z toxického okruhu sa vychádza naozaj ťažko, obzvlášť v prípade, pokiaľ ide o tvoju rodinu. Ak ťa trápia rodinné problémy a nevieš si dať rady, v našom článku TU sa dočítaš o trikoch, ktoré ti pomôžu k tomu, aby si ich zvládala o niečo lepšie.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife