Photo by Victor Freitas from Pexels

Vďačnosť je kľúčom k uvedomelému a spokojnému životu. Mnoho ľudí však okolo seba nevníma veci, ktoré nie sú pre iných samozrejmosťou a ani si neuvedomuje, aké má šťastie, že ich v živote má. Možno si aj ty zabudla, za čo by si mala byť v živote skutočne vďačná. Skús si spísať zoznam, ktorí ťa presvedčí o tom, že môžeš byť sa svoj život rada. A nezabudni pri tom ani na tieto 4 veci.  

Život v našej krajine

Možno si sa teraz zatvárila posmešne, no ver, že môžeme byť radi za to, kde žijeme. Áno, mohol by tu byť lepší systém, politici, výplaty, či akceptovanie menšín, no stále sme na tom dobre. Ľudia tu nežobrú o jedlo na uliciach, nemáme problém s pitnou vodou (dokonca sa v nej každý deň aj umývaš), za oknami nám nevybuchujú bomby a nemusia nás strážiť vojaci. Nie sú tú ničivé tsunami, ktoré berú so sebou naše strechy. V porovnaní s inými krajinami sveta je tento náš malý kúsok pokojným miestom. O všetko ostatné sa už musíme postarať sami.

Nové priateľstvá

Ľudí okolo seba vnímaš ako samozrejmosť, no ani to už nemusí zajtra platiť. Buď rada za ľudí, ktorí do tvojho života vošli. Či už len na chvíľu, alebo sú v ňom doteraz. Každé priateľstvo, každá známosť, každý náhodný človek, ktorý sa ti zapíše do pamäti, ti ukáže nový smer. Niečo ťa naučí – tak ako to dobré, možno aj to zlé. Ale aj to si v živote potrebovala zažiť. Užívaj si dlhé konverzácie aj to, že sa máš na koho obrátiť. Ver či nie, silu priateľstva nepoznajú všetci.

Za príležitosti

Určite si neuvedomuješ, koľko nových príležitostí sa ti denne núka. Mnoho z nich ani len nevyužiješ, no sú tu. Príležitosť študovať nemajú všetci. Príležitosť chodiť na krúžky či kurzy, ktoré ťa zaujímajú už vôbec. Chcela by si sa naučiť hrať na gitare? Určite nájdeš vo svojom okolí niekoho, kto ti s tým pomôže. Chceš cvičiť jógu, zahrať si volejbal, maľovať na plátno, pozrieť si v kine najnovší film, ochutnať novú kuchyňu, … ? To všetko môžeš. Predstav si ale, že by si nemohla.

Zdravie

Niečo, na čom záleží najviac a pritom si to uvedomujeme najmenej. Koľkokrát v živote si si povedala, aká si šťastná, že ťa netrápi žiadna vážna choroba? Že práve ty nie si ten človek, ktorý bojuje s určitým hendikepom? Každý z nás je rovnaký, no niektorí, žiaľ, musia navyše bojovať s niečím, čo si nevybrali. Drž im palce, buď im oporou a poďakuj sa Bohu, vesmíru, komukoľvek chceš za to, že si zdravá. Váž si to a staraj sa o seba, aby to tak ostalo.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife