Žena stojí pri stromčeku

Štedrý deň je už doslova za rohom a ak si dávaš záležať na svojej postave, určite si už premýšľala nad tým, čo budeš jesť. Nemusíš si vyslovene odriekať to, čo budú mať ostatní. Môžeš si napríklad pripraviť zdravšie verzie štedrovečernej večere, ktoré sú ale rovnako chutné. 

Nemala by si mať taký mindset, podľa ktorého by si nemohla nič porušiť a nič by si nemohla zjesť. Vždy sa to dá ale upraviť tak, aby boli spokojné všetky strany.

Máme pre teba 3 jednoduché tipy na zdravšie verzie štedrovečernej večere, ktoré sú ale rovnako chutné, a tak vlastne o nič neprídeš.

Kapustnica bez údenín

Mnohé rodiny dávajú do kapustnice vyvariť aj klobásu alebo iné údeniny. Síce dodávajú polievke nezameniteľnú chuť, no nič sa nestane, ak ich nepoužiješ. Alebo si ich aspoň vyber a nezjedz. Ak mávate zase na večeru kyslú hríbovú alebo šošovicovú polievku, namiesto 30 % smotany na šľahanie použi na dokončenie len 10 % smotanu na varenie, prípadne len mlieko.

Zdravšie verzie štedrovečernej večere
zdroj: Pexels/Nicole Michalou

Namiesto majonézy biely jogurt

Bez zemiakového šalátu si Vianoce predstaviť nedokážeme. Namiesto kalorickej majonézy ale môžeš použiť biely jogurt. Budeš prekvapená, ale na chuti to veľa nezmení. Čo je ešte lepšie, po zjedení nebudeš mať pocit nafúknutého a preplneného brucha.

Druhou možnosťou je zemiakovo-cibuľový šalát so sladkokyslým nálevom, do ktorého nemusíš použiť ani jogurt. Vyber si ten, ktorý ti bude chutiť viac.

Pečenie namiesto vyprážania

Vyprážaného kapra, rybie filé alebo rezne môžeš vymeniť za šetrnejší spôsob prípravy, ktorým je pečenie. Môžeš použiť rúru alebo teplovzdušnú fritézu a najlepšie na tom je, že nemusíš použiť žiadny olej. Ak by si si chcela dať napríklad lososa alebo inú ľahkú rybu, tie si môžeš pripraviť aj na panvici alebo na grile.

Čo sa týka ostatných jedál, z každého si môžeš dať, ale dávaj si pozor na množstvo. Hovoríme o opekancoch alebo vianočných oblátkach. V našom predošlom článku nájdeš aj 8 odporúčaní a tipov, ako počas sviatkov nepribrať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness