unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Určite viete, že stresové situácie ovplyvňujú aj váš metabolizmus. Stres nerozhádže iba vaše trávenie a hormóny, pričom máte chuť sa prejedať, alebo nejesť vôbec, ale naštrbí aj váš imunitný systém a choroby sa na vás budú len tak lepiť.

Vyrovnaný hormonálny systém nám napomáha pri zbavovaní sa nadbytočných kíl, ako aj pri budovaní svalovej hmoty. Preto je dôležité pri svojich fitness cieľoch byť aj čo najviac v psychickej pohode. K tomu vám dopomôže:

1) Spánok

Spánok je kľúčovým faktorom pre vyťaženie maxima z vášho cvičenia a zdravého životného štýlu. Nedostatok spánku dokáže rozhádzať váš hormonálny systém a pridať na strese. Dostatok spánku naopak zlepšuje ako regeneráciu vašich svalov, tak aj upokojuje psychiku a vedie k správnemu metabolizmu. Príliš málo spánku = viac stresu / pomalšia regenerácia / pomalší rast svalstva / pomalšie chudnutie / zhoršené trávenie… Bez kvalitného spánku to jednoducho nejde…

freepik.com

2) Meditácia

Stačí aj pár minút denne a pri pravidelnom meditovaní sa zbavíte stresu, depresie, či bolesti, ale môžete si stabilizovať aj krvný tlak, zlepšiť kvalitu kože, alebo zredukovať bolesti kĺbov. Každopádne meditácia vám stabilizuje hormóny a zníži prítomnosť stresových hormónov, ktoré majú za následok nechcené priberanie a problémy s trávením. Určite to stojí aspoň za skúšku – dajte tomu mesiac a aspoň 5 minút denne, nastavte časovač a počas tejto doby sa sústreďte na svoje dýchanie, prípadne na nejakú pozitívnu myšlienku.

pexels.com

3) Smiech

Smiech pomáha taktiež stabilizovať hormóny, znižovať stres, ale zlepšuje aj vaše vzťahy, napomáha psychickej odolnosti a budete podľa výskumov vďaka nemu múdrejší, či bystrejší. So smiechom budete celkovo šťastnejší, nadbytočné kilá pôjdu dole ľahšie a výsledky z cvičenia budú rýchlejšie, nakoľko vám v krvi nebudú prúdiť stresové hormóny.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness