Žena sedí na lúke s jahodou v ruke
instagram/nastjastasia

Ľudská psychika je niečo, čo sa dá ovládať. Ak poznáš tie správne „ťahy“ dokážeš iných ľudí ovplyvniť viac, ako si myslíš. Žiaľ, mnohí to využívajú k manipulácii, no my ťa naučíme zopár šikovných trikov, ktoré sa môžu občas hodiť každému.

Niekedy jednoducho potrebuješ od iného človeka niečo získať – súhlas, pomoc, radu, kompromis alebo i niečo materiálne. Keď chceš dosiahnuť svoje, potom si zapamätaj nasledujúce 3 triky. Ale pozor, keď ich budeš využívať často, ostatní ťa prekuknú a viac ti na lep neskočia.

Vonkajší prejav

Gestá, mimika a celkové fyzické pôsobenie hrá v takýchto situáciách veľkú rolu. Ak od niekoho niečo žiadaš, rozprávaj pokojným hlasom, drž ruky pri sebe (ak ich budeš rozhadzovať okolo seba, budeš pôsobiť agresívne a ľudia sa stiahnu), a nahoď milý a nevtieravý úsmev. Ľudia majú tendenciu súhlasiť s milo pôsobiacim človekom, na rozdiel od toho, ktorý by im chcel rozkazovať.

Aj pri hádke ťa pokojný tón hlasu spraví víťazom, pretože, ak nebudeš kričať, druhá strana nebude mať dôvod protirečiť ti ešte viac. Skôr nadobudne pocit, že to chceš vyriešiť v dobrom pre obe strany a pristúpi minimálne na kompromis.

Dobrý tip je aj rýchlosť rozprávania. Ak niekto s tebou súhlasí, rozprávaj pomaly, aby si mohol detaily zapamätať, a dohoda tak platila. Naopak, ak vieš, že s tebou súhlasiť nebude, snaž sa rozprávať pokojne, ale rýchlo – takto nebude mať pocit, že na neho tlačíš, ale ani nebude stíhať pamätať si všetky detaily, tak len prikývne.

Správne argumenty

Skôr, ako od niekoho budeš žiadať pomoc či láskavosť, priprav si tie správne argumenty či hodnotu, ktorú môže za svoju ochotu získať. Ľudia nespravia nič, z čoho by nemali mať taktiež nejakú výhodu, zisk alebo v tom nevidia zmysel.

Napríklad, ak chceš, aby si od teba niekto kúpil produkt, povieš „Môžeš to mať za 20 eur“ namiesto „Predám ti to za 20 eur„. Alebo, ak chceš, aby vzal za teba kolega prácu, navrhni mu priamo po otázke protihodnotu, že nabudúce to on môže žiadať od teba.

Využitie emocionálneho aspektu

Toto je trochu manipulátorsky ťah, no funguje zaručene. Opäť však pripomíname, že ak ho budeš využívať často, ľudia ťa označia za nedôveryhodnú osobu.

Podstata je v tom, že ľudia dávajú viac na svoje pocity a emócie, ako na rozum. Ak od niekoho chceš pomoc, po požiadavke vysvetli, ako by ti skomplikovalo prácu/život jeho odmietnutie. Poprípade, to obráť na to, ako by sa cítil v tvojej koži on.

Jednoducho, hraj to na city. Dobrý tip je aj to, že ľudia najviac súhlasia s inými, keď sú unavení, pretože nemajú energiu oponovať.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife