Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Priznám sa, nemám rada Silvester a predsavzatia, ktoré aj tak nikto nedodržiava (no dobre, možno prvý týždeň áno). Rada však spomínam na veci, ktoré som stihla za uplynulý rok, koľko nových ľudí som spoznala, aké miesta som navštívila, kam som sa posunula, hoci stále mám trochu obavy pred ďalším rokom, či nebude predsa len horší. Keďže som optimistka, negatívne myšlienky rýchlo zmetiem pod stôl a teším sa na nové dobrodružstvá a výzvy, ktoré ma čakajú v novom roku. Niekedy však treba určité veci nechať v tom starom roku, aby mohli prísť ešte lepšie veci. Tu je zopár rád, ktorých vecí by si sa mala konečne vzdať, aby bol tvoj život oveľa lepší.

pocket-watch-1637396_960_720 foto: pixabay.com

Prestaň sa starať o priateľov, ktorí očakávajú, že tu budeš stále pre nich, ale keď ich  potrebuješ ty, tak sa na teba vykašlú.

Prestaň sa stretávať s ľuďmi, pri ktorých sa necítiš byť sama sebou, alebo pri kom musíš zmeniť veľkú časť toho kým si, pretože im to tak vyhovuje.

Prestaň odkladať nájdenie si novej práce kvôli svojmu pohodliu, veď tú prácu aj tak nemáš rada.

Prestaň žiť svoj pohodlný život sledovaním priateľov ako si plnia sny, zatiaľ čo ty ostávaš na jedno mieste, pretože sa bojíš pohnúť ďalej.

Nezotrvávaj v práci, na ktorej ti nezáleží, alebo kde je tvoj názor ignorovaný a považovaný za nepodstatný.

Prestaň byť len priemerná. Prestaň si hovoriť, že všetko, čo potrebuješ je odrobiť si prácu a keď odbije záverečná minúta ideš domov a si hrdá, že si to zvládla. Ak nie si spokojná vo svojom súčasnom zamestnaní, akokoľvek sa snažíš, nájdi si nové.

Prestaň žiť život, v ktorom nehovoríš o svojich úzkostiach, problémoch. Prestaň si hovoriť, že to nemôžeš nikomu povedať, lebo sa hanbíš a tým potláčaš to, že tieto problémy neexistujú, pretože vždy je tu niekto, kto sa ti bude snažiť ich vyriešiť a pomôcť ti.

pexels-photo-196667 foto: pexels.com

Prestaň byť spokojná so svojím telom, ak sa v ňom necítiš dobre. Ak sa necítiš vo svojej koži, zmeň to. Jedz menej pizzu, nemusíš ju hneď vyradiť z jedálnička, len si jej daj menej, nahraď ju zeleninou. Namiesto výťahu, choď po schodoch, prechádzaj sa čo najviac, ak môžeš a rozhýb sa viac.

Dopraj si viac času na spánok. Ak každý večer strácať čas pred spaním, tým, že si pozeráš v mobile, čo je nové na sociálnych sieťach, tak ho nechaj ďaleko od postele, napr. na skrini.

Prestaň si udržiavať toxické priateľstvá. Ak si pozvaná na večeru s ľuďmi, ktorí sú na tvoj vkus príliš ukecaní, alebo ti „nesedia“ zdvorilo odmietni. Ak sú to priatelia tvojej polovičky, tak choď von na hodinku a potom odíď domov. Nikdy nedávaj zo seba viac energie, pokiaľ to nepadá na úrodnú pôdu.

Prestaň byť „to je v pohode“ kamarátka. Ak tvoja kamarátka alebo kamarát prechádza zlým rozchodom, dones koláče a víno a neodíď od nej, dokým ťa sama nevyhodí. Ak ťa kamoš urazí, alebo neprávom obviní z niečoho, čo si neurobila, povedz mu, že s ním neprehovoríš, dokým sa ti neospravedlní. Nezabudni, že ak niekomu na tebe záleží, bude sa to snažiť napraviť  čím skôr.

Zmeň negatívny prístup k veciam vo svojom živote na pozitívny. Ak je k tebe čašník v reštaurácii odporný, aj on je len človek, možno má ťažký deň, povznes sa nad tým. Prší? Nezabúdaj, že dnes spíš v suchu a máš strechu nad hlavou. Doprava je zlá? Aspoň máš čas premýšľať nad inými vecami. Nič nie je také čierne, ako sa na prvý pohľad zdá.

Prestaň mrhať časom, keď máš voľno. Áno, každý si rád raz za čas poleňoší v posteli, ale stráviť každú sobotu a nedeľu sledovaním telky ťa asi desaťkrát šťastnou nespraví. Zameraj sa na to, čo ťa baví, na čo nemáš čas a uvidíš, že budeš omnoho šťastnejšia.

hourglass-1703330_960_720 foto: pixabay.com

Prestaň si myslieť, že strach je niečo, čomu sa treba vyhýbať. Strach je spôsob, ako dosiahnuť niečo, po čom tajne túžiš. Ak tvoje srdce začne búšiť, keď odošleš žiadosť do zamestnania, v ktorom by si chcela pracovať, alebo podáš prihlášku na školu, do ktorej si stále chcela chodiť, zistíš, že strach je vlastne tvoj priateľ. Neboj sa strachu.

Osloboď sa od prebytku. Nehovorím, že si máš odoprieť masáž, alebo tie šaty, na ktoré si sa chodila dívať mesiac. Vravím len, aby si zbytočne nekupovala oblečenie, ktoré si na seba vezmeš len raz a ostane ležať ďalšie 3 roky v skrini bez povšimnutia, alebo kupovala zbytočne veľa potravín, ktoré sa ti rýchlo pokazia a ty sa cítiš hrozne, keď ich musíš vyhodiť. Skús žiť tento rok jednoduchšie a uvidíš, že to bude mať pozitívny vplyv nielen na teba, životné prostredie, ale aj tvoju peňaženku.

Začni žiť život bez „autopilota“. Dochádzaš do práce ako zombie, hraješ sa na telefóne, miesto toho, aby si si užívala večer s priateľmi, premýšľaš o tom, čo povieš, keď sa s niekym rozprávaš? Prestaň sa zamýšľať nad rôznymi vecami a začni si užívať prítomnú chvíľu a relaxuj.

Neuspokoj sa s predstavou, že šťastie je míľnikom k dosiahnutiu pokojného stavu bytia. Štúdie ukázali, že akonáhle dosiahneš určitú úroveň platu, slávy, nezvýši to tvoje šťastie. Uvedom si, že pokiaľ sa za niečím naháňaš, bude existovať stále niečo iné, čo budeš chcieť, no ak sa zameriaš na radosť zo života, budeš mať oveľa väčšiu šancu nájsť šťastie.

Dúfam, že aspoň zopár z týchto rád ti pomôžu k tomu, aby ďalší rok bol oveľa lepší.

cover foto: pexels.com

 

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife