unsplash.com

75-ročný výskum na Hardvardskej Univerzite v tom má jasno. Pri svojej štúdii o tom, čo je tajomstvom úspechu a šťastia u ľudí, prišli na toto:

“ Najjasnejšia správa, akú sme počas tohto 75 ročného výskumu dostali je: Dobré vzťahy nás robia šťastnejšími a zdravšími. Bodka. Nie je to len o počte priateľov, koľkých máme, a nie je to tiež o tom, či si alebo nie si vo vzťahu, to na čom naozaj záleží, je kvalita blízkych vzťahov.“ – Robert Waldinger, riaditeľ Hardvardského výskumu o vývoji dospelých. 

Tajomstvom skutočného šťastia sú teda kvalitné vzťahy. Prečo by sme potom mali ostávať v tých nefungujúcich a cítiť sa nešťastne? Pre nič. A tu je 10 dôkazov toho, že vo vašom vzťahu nie si až taká spokojná, ako predstieraš.

1. Tvoj priateľ ťa neustále rozčuľuje

Je normálne, že dvaja ľudia nie sú stopercentne kompatibilní. Občas sa vo vzťahu musia vyskytnúť aj hádky. NO ak si sa pristihla pri tom, že takmer všetko, čo tvoj priateľ povie, alebo urobí, ťa vytáča, niečo tu nehraje. Už len jeho číra prítomnosť, ťa dokáže vytočiť a vnútri seba kričíš. Najvyšší čas, lepšie sa prizrieť na váš vzťah.

2. Z vášho vzťahu sa vytráca láska

Je pravda, že každý milujeme iným spôsobom. Niekto svoju lásku vyjadruje slovami, inému to lepšie ide skutkami, no a niekto má najradšej fyzické dotyky. Možno si hovoríš, že ste už spolu dlho a prípadne nežnosti, či držanie sa za ručičky už máte za sebou. No láska a jej prejavy sú neodmysliteľnou súčasťou vzťahu a človek by sa ich nemal vzdať ani po čase.

3. Nemáš chuť s ním tráviť čas

Zo začiatku je prirodzené, že každú voľnú chvíľku chceme stráviť s novým partnerom. Poháňajú nás hormóny a vzrušenie z niečoho nového. Časom, keď sa lepšie spoznáte, sa obaja trošku upokojíte a nájdete rovnováhu vo vašich stretnutiach. Problém nastane, ak pristihneš samú seba, keď radšej tráviš svoj čas s rodinou alebo kamarátmi, v práci, alebo len tak sama doma, akoby si ho mala stráviť s ním.

 

4. Keď rozmýšľaš o budúcnosti, zabúdaš na neho

Predstavuješ si svoju budúcnosť bez neho? Tak je to jasné znamenie, že s ním nerátaš a si si vedomá toho, že celý život vám to nevydrží. Ako by aj mohlo, keď s ním nie si šťastná?

5. Priťahujú ťa iní ľudia

Je normálne, že sa občas pozrieme po niekom inom. To, že sme vo vzťahu ešte neznamená, že sme slepí. Avšak, ak svoju polovičku milujeme a sme s ňou šťastní, dobre vieme, že ju nik iný nahradiť nemôže. No ak to cítiš inak, tak predchádzajúca veta asi v tvojom prípade neplatí.

6. Svoje úspechy zdieľaš najprv s inými až potom s tvojim partnerom

Keď sa niečo význame udeje v tvojom živote, najprv o tom rozpovieš svojej najlepšej kamarátke alebo rodine a až potom jemu. Nepríde ti tak dôležité zdieľať s ním tvoje úspechy, alebo jednoducho vieš, že sa s tebou nedokáže tešiť.  A ľudia v romantickom vzťahu by sa mali vedieť navzájom podporiť a tešiť sa z úspechov toho druhého. Ak máš pocit, že tvoj partner nedokáže zdieľať s tebou radosť, tak sa asi v šťastnom vzťahu nenachádzaš.

7. Viac sa hádate ako rozprávate

Máš pocit, že už mu nemôžeš nič povedať bez toho aby ti oponoval? A tak radšej mlčíš, pretože vieš, ako to celé skončí? Ak pred sebou máte neustálu potrebu obhajovať sa a navzájom bojovať, nie je to v poriadku. V kvalitnom vzťahu nemáš problém s priateľom zdieľať všetko, čo máš na srdci.

8. Nevieš mu odpustiť

Sme ľudia. Robíme chyby. No ak niekoho máme radi, dokážeme privrieť oči a odpustiť, pre naše spoločné dobro. Ale ak nedokážeš partnerovi zabudnúť to, že včera nezložil dosku na záchode, alebo že  v umývadle neustále necháva chlpy, tak je to znamenie, že ťa na ňom vytáča takmer všetko a odpustiť mu ani nechceš.

9. Nie je pre teba prioritou

Aj keď máme každý svoje vlastné povinnosti, vždy si vieme nájsť čas na svojich najbližších. Rovnako to tak je aj s priateľom, ba dokonca, pre neho by sme mali urobiť ešte viac. Ak nachádzaš samú seba v situácii, kedy si radšej dohodneš sobotňajšie nákupy s kamarátkou, ako výlet v prírode s tvojim priateľom, je zrejmé, že tu niečo nehraje.

10. Cítiš sa vo vzťahu ako vo väzení

Vzťah má byť paradoxne oslobodzujúci. Má byť tvojim šťastným a bezpečným miestom. Nie niečím, čo ťa obmedzuje a bráni osobnému rastu. Ak to tak cítiš, tak je najvyšší čas ho ukončiť.

 

Zdroj: themindsjournal.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating