Zviera len ako živý produkt?
LifeĽudia dnes majú zvláštne hodnoty a merítka. Ženská krása sa posudzuje na základe počtu followerov, rešpekt podľa veľkosti majetku a materiálnych vecí a najlepší priateľ človeka – pes – sa vyberá tak, aby ladil s luxusne zariadenou obývačkou, zapadol k majestátnemu domu alebo aby sa zmestil do najnovšej cross body kabelky. Niekde asi nastala chyba, nemyslíš?
zdroj: www.pexels.com
Aký je ale pôvod psíka, ktorý je vybraný a kúpený “na mieru”, napríklad cez Bazoš?
Množiareň psov je pojem, ktorý v poslednej dobe rezonuje nielen internetom. Ide o formu biznisu s cieľom “výroby” čo najvyššieho počtu šteniat za čo najnižšie náklady a za čo najkratší čas. Spravidla sa v takomto zriadení nachádza niekoľko psov rôznych rás. V nelegálnych množiarňach ide čisto o zisk, zviera je považované za obyčajný nástroj. Častokrát sa psíkovia nachádzajú v nie dobrých podmienkach a častokrát im chýba základná veterinárska starostlivosť. Utýrané zvieratá, na ktoré pohľad bolí, fenky psíkov v dezolátnom stave, nútené mať štence čo najčastejšie, čiže dvakrát do roka.
unsplash.com
Pozor, nemýľ si množiareň s legálnym poctivým chovom čistokrvných psov s rodokmeňom, ktoré žijú v komforte, v záplave lásky a v dobrých rukách majiteľa, pre ktorého toto hobby nie je jediná zárobková činnosť.
Predaj psov z množiarne funguje jednoducho. Budúci majiteľ si nájde svoje vytúžené dokonalé šteňa do dokonalého bytu na internete a dohodnú sa na odbere. Ak odber šteniatka prebieha priamo u množiteľa, je pravdepodobné, že ti neukáže nijakých rodičov tvojho psíka, že ti neukáže pravých rodičov alebo ti ukáže iba dva výstavné kusy svojich psov z rovnakej rasy.
zdroj: pinterest.com
A potom je tu druhý, viac výnosný spôsob, kedy množiteľ predáva psy do zahraničia. Čo sa mu podstatne viac oplatí, pretože kým cena bezpapierového šteniatka u nás sa pohybuje okolo 100 eur, jeho cena v zahraničí stúpa a vyčísluje sa od 250 po 500 eur.
Takýto transport však neprežije každé šteniatko. Príliš mladé psy (na to, aby zvládli prenos) cestujú natesno v klietkach, sú dehydrované, hladné, vyčerpané a veľmi slabé. Avšak, to nikomu neprekáža, pretože, aj keby transportom uhynie polovica šteniat, výnosy sa stále oplatia. A ak si myslíš, že psíkovia za hranicami skončia vo vrúcnom objatí šťastného nového majiteľa, si na omyle. Väčšina z nich putuje na laboratórne výskumy…
Vieš o tom, že Slovensko si drží prvenstvo vo vývoze šteniat? A ako to, že sme jediná krajina Európy, kde nie je schválený žiadny zákon o ochrane spoločenských zvierat?
A teraz sa opýtaj – kde skončia už nevládne vyslúžilé fenky a nepredané šteniatka, ktoré nemajú pre množiteľa cenu? Pri ich najväčšom šťastí v útulku, kam prichádzajú v dezolátnom stave. Aj napriek tomu, že sú naše útulky plné zvierat, ľudia stále uprednostňujú ich kúpu.
zdroj: www.pexels.com
Ak zvažuješ zaobstarať si štvornohého miláčika, choď sa popozerať do najbližšieho útulku. Nekupuj, adoptuj. <3 Ak psíka už máš, niekedy stačí byť informovaný a nepodporovať takýto predaj. Inokedy sa dá pomôcť finančne, darom alebo poskytnutím dočasnej starostlivosti. Určite navštív stránku Československý kastračný program – združenie za práva zvierat.
Pretože, aj malá snaha pre niekoho môže znamenať veľkú zmenu.