Zostali ti nejaké kilečká po pôrode? Tieto easy cviky ťa dostanú do formy
FitnessTehotenstvo bolo čarovné obdobie, kedy v tebe rástla malá láska a to automaticky, ruka v ruke, išlo s priberaním. Ale to nie je žiadny problém. Po pôrode sa vrátiš do starých koľají, napríklad pomocou cvičení od fyzioterapeutky, prípadne to ešte vylepšíš. Podľa štúdie ti dokonca pomôže aj dojčenie. Byť fit po pôrode je celkom potrebné, aby si za ním zvládala behať a užívať si spoločné chvíle.
Nadbytočné kilá, ktoré ti určite zostali po pôrode odídu. O to sa neboj. Avšak nečakaj, že to bude taký rýchly postup, ako môžeš vidieť u celebrít. Ani tam to nie je také ružové, ako sa zdá. Kým sa tvoje telo spamätá z takej obrovskej zmeny, bude to trvať trošku dlhšie. Prvých 6-8 týždňov trvá, kým sa hormóny ustália a vrátia sa ako-tak do normálu.
Viaceré štúdie tvrdia, že na začiatok ti môže pomôcť dojčenie, vďaka ktorému sa aj maternica skôr vráti do jej pôvodného stavu. Podľa týchto výskumov, ktoré boli vykonané na 4922 dojčiacich matkách zistili, že schudli na začiatku v priemere 1,38 kg. Ak však nedojčíš, nezúfaj, nie si prvá a ani posledná a už vôbec nie si o nič horšia matka. Ponúkame ti viaceré cviky, pri ktorých zatočíš so svojimi novými krivkami.
Cvičenie na brucho
Ako prvé radíme klasické nožnice, a teda s vystretými nohami, z polohy ľahu na zemi, striedaš pravú a ľavú, a vytváraš akoby také „nožnice“. Môžeš k tomu pridať aj striedavé zdvíhanie nôh. Následne sú veľmi účinné mostíky, pri ktorých pokrčíš nohy a zdvíhaš a pokladáš panvu hore. A teda posilňuješ pomaly bruško. Nájdi si svoje tempo a radšej rob pomaly, ale kvalitne, ako rýchlo a ešte si privodíš problémy.
Cvičenie na chrbticu
Verím, že po pôrode a celkovo už počas prvých dní sa cítiš celá dolámaná. Neustále nadvihovanie bábätka, pokladanie ho do postieľky, kŕmenie, to je riadny nápor na chrbticu. Preto je veľmi dôležité jej venovať aspoň pár minútiek z tvojho dňa, aby si si uľavila.
Ako základné cviky môžeš vyskúšať tieto – sviečka, ktorú sme robili od základnej školy na gymnastike. Ďalej pomalé pohyby hlavy počas státia, a keď už stojíš, môžeš skúsiť zdvíhať striedavo vystreté ruky až za líniu hlavy. Dôležité je aj poriadne sa ponaťahovať.
Fyzioterapia pre mamičky
Fyzioterapeutka Erika Bršelová, pripravila 8 minútové inštruktážne video, v ktorom ti krok po kroku poukazuje ako správne cvičiť bez toho, aby si si ublížila. Nájdeš ho TU.
Zdroj: Public Health Nutr, BabyClub Dr. Max