unsplash.com

Možno sa niekedy čuduješ, prečo sú niektorí ľudia oveľa úspešnejší, ako iní. Sú inteligentnejší? Sú viac draví? Majú nejaký vrodený talent? Alebo ide naozaj len o šťastie? Úspech však (väčšinou) nikomu nie je podaný na zlatom podnose. Treba si za ním ísť. No predtým, ako sa na túto cestu vydáš, by si mal vedieť jednu životnú pravdu, ktorá je síce krutá, no dá ti naozaj veľa.

U väčšiny ľudí je scenár nasledovný: pre niečo sa rozhodnú, skúsia to, zlyhajú, vzdajú to. Neúspech ich znechutí natoľko, že zabudnú na svoje sny a na dôvod, pre ktorý sa danú vec rozhodli skúsiť. Spomínaná životná pravde znie preto nasledovne:

Každý, naozaj každý, na začiatku zlyhá.
zdroj: unsplash.com

Žiaľ, vo väčšine prípadov to vyzerá nasledovne:

  • za svojich prvých 100 napísaných článkov sa budeš v budúcnosti hanbiť;
  • tvojich prvých 5 kníh budú nepredajné braky;
  • tvojich prvých 30 prejavov na verejnosti bude strašných;
  • tvojich prvých 50 kresieb bude vyzerať ako diela škôlkárov;
  • tvojich prvých 100 piesní sa nebude dať počúvať.

Možno sa na tieto čísla zdesene pozeráš a želáš si, aby boli len prehnaným výmyslom. Áno, možno sú. Na čom však záleží je to, že si musíš uvedomiť, že nič, s čím len začínaš, pravdepodobne nebude dobré

Možno sa ťa tvoj neúspech dotkne a zraní ťa. Čokoľvek si vytvoril, vložil si do toho predsa kúsok seba. No sklamanie zvyčajne býva prvou zastávkou na ceste k úspechu. Má ťa naučiť vytrvalosti a trpezlivosti. Má ťa naučiť, že tie najlepšie veci neprichádzajú hneď a naraz. Na tie najlepšie veci si treba počkať, no ver tomu, že to bude stáť zato.

Teraz, keď už túto krutú životnú pravdu poznáš, vieš, čo je tvojou úlohou. Trénovať, trénovať a trénovať. Pretože len pravidelný a svedomitý tréning robí majstra – v čomkoľvek.

Napríklad, ak si spisovateľ, no na tvoju prvotinu ti chodia z vydavateľstiev samé zamietavé odpovede, neznamená to, že sa máš vrátiť späť do práce, s ktorou si skončil, aby si od 9-tej do 17-tej zabíjal svoju kreativitu. Ak v srdci cítiš, že si športovec, no neuspel si na prvom šampionáte, neznamená to, že toto nie je tvoja predurčená cesta. Ak si grafik, no na svoje prvé práve počúvaš priveľa kritiky, neznamená to, že by si mal zmeniť zamestnanie.

Neúspech znamená len jedno: si na tej najsprávnejšej ceste, no aby si onedlho predbehol všetkých ostatných, musíš na sebe hneď teraz začať pracovať ešte viac. Investuj do zlepšenia svojich schopností energiu, čas aj peniaze – ak vytrváš, všetko sa ti niekoľkonásobne vráti.

Chceš radšej nejaké príbehy z reálneho života? Tak napríklad:

  • Oprah Winfreyová bola zo svojej prvej TV show vyhodená, nakoľko vraj nebola dosť dobrá.
  • Stephen King dostal na svoju prvú knihu z vydavateľstiev 30 odmietavých odpovedí.
  • Michael Jordan hral na strednej škole basketbal naozaj mizerne.
  • Walt Disney dostal ako redaktor výpoveď, nakoľko mu podľa šéfredaktora chýbala predstavivosť a nemal dobré nápady.
  • J.K. Rowlingová poslala Harryho Pottera do 12 vydavateľstiev. Všetky jej povedali, že je málo zaujímavý a knihy by neuspeli.

Takže, čokoľvek práve robíš, pamätaj si jediné: dočasný úspech je dopriaty mnohým. No obrovský a trvalý úspech, ktorý ale vždy začína neúspechom, je darom len pre tých, ktorí sú naozaj najlepší a vytrvajú v tom, čo robia.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórie Life