Zdravá strava je vraj predražená. Či už je to fakt alebo alibizmus, s ani jedným sa nestotožním. Keby bola zdravá strava drahá, radšej obetujem niektoré zo svojich hlúpych výdavkov, len aby som dodala svojmu telu palivo, ktoré naozaj potrebuje. 

Som ale presvedčená, že za výživné a hodnotné potraviny naozaj nemusíš vysoliť balík. Nabila som foťák, spravila zoznam a vybrala sa do supermarketu dokázať ti to.

Mám 55 kilogramov, pás 65 centimetrov a nesnažím sa ani naberať, ani chudnúť. Jednoducho sa snažím jesť zdravo a denne cvičiť. Pre môj cieľ by som teda mala prijať približne 100g bielkovín, 150g tukov a 100g sacharidov. Odrážala som sa od týchto čísiel, ktoré sú samozrejme individuálne, no v zásade veľmi podobné pre každú z nás. Pre chudnutie sa napríklad odporúča na moju postavu prijať 130g bielkovín, 70g tukov a 80g sacharidov.

img_0012

Snažila som sa teda namiešať svoj nákupný košík tak, aby som neutratila príliš veľa peňazí, aby mi zároveň nepreplo z jednotvárnej a nudnej stravy, a aby môj jedálniček obsahoval všetko, čo moje telo potrebuje. Vybrala som sa pre svoj pokus napokon do Billy, pretože tam to mám rada a okrem iného to mám aj za domom.

Začala som tým, že som si zostavila, ako by mal vyzerať môj ideálny jedálniček, podľa daných čísel. Prišla som na toto.

Raňajky:

Jablko, 1/2 grepu, 50g ovsených vločiek/müsli, 150 gramov gréckeho jogurtu.

Grécky jogurt je chutným a zdravým zdrojom bielkovín. Úprimne, samotný ma ale vždy rýchlo omrzel, preto ho každé ráno “okorením” jabĺčkom, ktoré obsahuje veľa vlákniny, grepom s hromadou vitamínu C a ovsenými vločkami, ktoré mám rada a doplnia stravu o nie tak známy mangán, železo, meď a vitamín B1. Zároveň som v tomto jedle prijala väčšinu sacharidov, tie už si pre zvyšok dňa odpustím :).

img_0024

 

Obed:

120g kuracích pŕs, 50g špenátu, polovica avokáda

Možno zvláštna, no neskutočne hodnotná kombinácia. Milujem zmiešať kúsky kuracieho mäska s čerstvým špenátom a milované avokádo si doprajem ako “prílohu”. O výhode kuracích pŕs sa asi baviť nemusíme, všetci vieme, aké proteínovo hodnotné jedlo to je. Špenát okrem chutí dodá aj vitamín K, ktorý je spolu s “Déčkom” podľa môjho názoru najdôležitejší vitamín. A avokádo? Hromada zdravých tukov!

Večera:

4 vajcia na kokosovom oleji s cibuľkou

Ak to má v názve kokos, je to super zdravé! Milujem všetko kokosové, je to nielen chutné, ale vážne zdravé. A vajíčka na kokosovom oleji? Iné už nedávam! Jedlo teda končím zásobou bielkovín a zdravých tukov, ktoré ma uložia k príjemnému spánku.

img_0009

A výsledok? 100g bielkovín, 120g tukov a 100g sacharidov. V jedálničku nám nechýba žiadny významný vitamín alebo minerál, až na vitamín D, ktorý však získaš z pobytu na slniečku alebo suplementáciou. Prípadne veľa, veľa…vážne veľa rýb.

A čo ma teda podobný jedálniček na jeden deň stojí v Bille?

– Jabĺčka som kúpila v megaakcii, 50 centov za kilogram, to je približne 8 centov na deň.

img_0005

– Jeden celý grapefruit ma stál 2 eurá, na jeden deň z neho však potrebujem len polovicu, preto 1 euro.

– 1 kilogram gréckeho jogurtu za 4 eurá mi vydrží celý týždeň, na deň je to podľa kalkulačky 57 centov.

– Müsli Bonavita, ktoré mi vydrží ešte viac, stálo 3,19 eur, na deň teda počítam 32 centov.

– Špenát na deň 20 centov.

– Avokádo som zohnala za šialenú cenu 70 centov. Jedno avokádo mi vydrží dva dni, preto počítam 35 centov.

– 120g kuracích pŕs vyšlo v dobrej cene na približne 60 centov.

– Rovnako aj štyri vajíčka.

– Kokosový olej je drahšou položkou, je však mojou slabosťou. Môžeš ho vymeniť napr. za olivový, ktorý ťa vyjde cca. 0,15 euro/deň.

Suma sumárum, 3,87 eur na deň za dokonale vyváženú stravu. Je to veľa? Obzvlášť, keď viac zaplatíme za jeden drink v meste? Alebo za to nezdravé Big Mac menu, ktoré si dopraješ, keď ťa naštvú v škole? Myslím, že výhovorky naozaj nie sú na mieste.

Čo sa týka snackov, odporúčam mladý kokos (2,59 eur/ks), proteínové tyčinky Tekmar (v akcii za 1,29 eur) alebo goji (5 eur). Ak máš chuť vypiť niečo sladké, miesto sladených nápojov skús skvelé šťavy Zdravo (3,49 eur) alebo Fruxi Fresh (2,49 eur).

img_0045

Hlavne nezabúdaj na pestrú stravu, ideálne takú, ktorá naozaj chutí. Nezabúdaj, že najlepšia a najefektívnejšia diéta je tá, ktorá dokonale zapadá do svojho životného štýlu.

A teraz ma ospravedlň, idem sa najesť :).

zdroj fotografií: autor

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness