Vitamíny

Obdobie zimy je nenávratne znova tu. Teploty klesajú k nule a človek občas neodhadne počasie, prechádza z rôznych teplotných rozdielov alebo sa nakazí na verejnom priestranstve. Okrem radosti z blížiacich sa Vianoc, nás môžu napadnúť aj choroby. Tým predídeš najmä ak budeš užívať vitamíny. Toto je 5 najlepších vecí, na ktoré by si počas zimy nemala zabúdať. 

1. Vitamín B

Sú to vlastne vitamíny, ktoré tvoria skupinu, známu aj ako B-komplex, pretože zahŕňajú mnoho dôležitých látok. Hoci má každá z jeho zložiek inú funkciu, všetky pomáhajú ochraňovať tvoj imunitný systém. Okrem toho práve tento vitamín ťa dokáže dokonalo nakopnúť, aby si zvládla zmeny počasia a chladu. Nájsť ho môžeš napríklad v rybách ako je losos či v strukovinách.

Vitamín B, dokonca podľa Angie Kuhn, riaditeľky pre výživu a výskum, upokojí aj tvoj mozog, zlepší zdravie nervového systému a podporí obnovu buniek. Okrem toho ti pomôže zlepšiť náladu, pretože zimné mesiace na niektorých môžu pôsobiť depresívne. Tento vitamín ti síce nevyčaruje úsmev na tvári, ale pomôže tvojmu telu sa lepšie vysporiadať s negatívnymi myšlienkami.

losos
zdroj: unsplash/CA Creative

2. Vitamín C

Síce najznámejší doplnok, no mnohí z nás ho stále nezaradili do svojho denného príjmu. Skvelú prácu odvádza napríklad pri ochrane systémov v našom tele, posilňuje imunitný systém a je považovaný taktiež za antioxidant, ktorý pomáha telu bojovať proti oxidačnému stresu. Okrem tabletiek môžeš vitamín C získať napríklad z pomaranča, červenej sladkej papriky, listovej zeleniny či petržlenu alebo brusníc.

3. Zinok

Aj keď možno nie je tak známy, tento minerál pomôže tvojmu imunitnému systému bojovať proti vírusom a baktériám, čo je práve v tomto období prechladnutia a chrípok veľmi dôležité. Ak nie si zástankyňa tabletiek, zinok môžeš nájsť aj v červenom mäse alebo hydine.

4. Kapusta

Nie nadarmo sa na Vianoce robí kapustnica a mnohí ľudia ju konzumujú najmä s klesajúcimi teplotami. Táto vynikajúca zelenina, ktorá telo detoxikuje, mu dodáva aj potrebné vitamíny. Napríklad vitamín C, K a vlákninu. Tieto vitamíny a konzumácia kapusty pomáha pri liečbe zápchy, ale aj migrén, ktoré počas vianočného zhonu môžu nastať.

5. Kivi

Ak ťa trápi v poslednej dobe nespavosť zo stresu a bežia ti hlavou všetky možné úlohy, ktoré ešte musíš splniť, spomaľ. Sadni si na posteľ, otvor knihu. Snaž sa vypnúť hlavu. Na spánok ti však okrem pohodlia a regenerácie pomôže aj kivi.

Toto sladké ovocie totižto obsahuje sérotonín, ktorý sa postará o tvoj spánok. Okrem toho, že kivi ti pomôže upadnúť do snov bez problémov, dužina obsahuje aj napríklad horčík, draslík, kyselinu listovú, ale aj veľmi dôležité železo. Tieto prvky sú veľmi potrebné proti stresu.

Zdroj: singlecare.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife