Vďaka týmto 10 znakom odhalíš, že mal niekto ťažké detstvo a teraz môže mať traumu
LifeProblémy s hranicami
Nedostatok jasných hraníc vo vzťahoch môže byť dôsledkom toho, že osoba nebola naučená, ako ich správne stanoviť. Často sú to ľudia, ktorí sa cítia zodpovední za pocity a správanie iných, a majú tendenciu zanedbávať svoje vlastné potreby.
Ťažkosti s prijímaním komplimentov
Nedostatok sebahodnoty a sebaúcty, ktorý je často výsledkom negatívnych skúseností v detstve, môže viesť k tomu, že jedinci majú problém prijímať komplimenty. Mohli by ich totiž považovať za neúprimné alebo majú pocit, že si ich nezaslúžia.
Silná potreba kontroly
Potreba kontroly býva reakciou na chaotické, nepredvídateľné alebo ťažké detstvo. To znamená, že ľudia, ktorí sa v detstve cítili bezmocní alebo vystavení neistote, často vyhľadávajú spôsoby, ako získať kontrolu nad svojím životom a prostredím.
Príprava na najhoršie
Ľudia, ktorí prežili traumatizujúce alebo neisté detstvo, sa často cítia, že musia byť neustále pripravení na to najhoršie. To môže napríklad viesť k nadmernej ostražitosti, pesimizmu alebo neustálemu plánovaniu zvládnutia potenciálnych krízových situácií.
Strach z opustenia
Strach z opustenia je napríklad častý u ľudí, ktorí zažili stratu, zradu alebo zanedbávanie v detstve. Práve tento strach môže viesť k prílišnej závislosti na vzťahoch, úzkosti v súvislosti so samotou alebo nadmernej potrebe udržať si blízke vzťahy za každú cenu.
Na záver je dôležité pripomenúť, že nie každý, kto vykazuje tieto znaky, nutne zažil ťažké detstvo. Taktiež, ľudia, ktorí prešli ťažkým detstvom, sa môžu naučiť a rozvíjať zdravé správanie a vzťahy. Ak si ale myslíš, že ty alebo niekto blízky môže mať problémy súvisiace s traumou z detstva, je potrebné hľadať podporu a profesionálnu pomoc.