trauma
Unsplash/Shifaaz shamoon

Najhorší štart, ktorý ti do života vedia rodičia dať, je trauma z detstva. Kým si malá, tak s ňou nevieš nič robiť, ako by si aj mohla, keď iba do seba všetko nasávaš ako špongia. Avšak, keď už si dospelá a vedieš vlastný život, tak si tým neskutočne poznačená a veľakrát môže byť už neskoro na zmenu.

Citové či dokonca fyzické týranie dieťaťa je tu s nami od nepamäti, no nie vždy sa to rieši. Rodičia berú svoju výchovu ako tú najlepšiu, ale pritom neberú žiadny ohľad na to, ako to s tebou môže raz zamávať. Trauma z detstva sa s tebou totiž tiahne celý život.

Napriek tomu si ale vždy vieš pomôcť a aspoň čiastočne sa z nej dostať. Chce to však veľa, veľa úsilia a v niektorých prípadoch až pomoc odborníkov. Najdôležitejšie je, aby si to nezanedbala a pokiaľ cítiš, že s tebou niečo nie je v poriadku, tak to musíš riešiť. Možno ti pomôžu aj tieto kroky.

trauma
zdroj: Unsplash/M.

3 kroky na uzdravenie traumy z detstva

Preformuluj svoje zmýšľanie

Áno, minulosť už nejaká bola a s ňou neurobíš absolútne nič. Ale vždy je pred tebou budúcnosť, na ktorej vieš zapracovať. Pokiaľ sa budeš neustále otáčať za tým, ako sa k tebe chovali, keď si bola malá a ako veľmi ti chýbala láska, ktorej sa ti nedostávalo, tak uviazneš v slučke.

Skús sa nad to trošku povzniesť a inak si preformuluj myšlienky, ktoré ťa držia. Je síce veľmi bolestné, že ťa rodičia zanedbávali a nemala si pocit lásky, ale pozri sa na to z druhej strany. Vďaka tomu si tou silnou ženou, akú vidíš dnes v zrkadle.

Nesmieš nechať traumu z detstva, aby ťa ovládala aj teraz. Nie je to jednoduché, to nikto netvrdí. Ale musíš to skúsiť, keď sa chceš oslobodiť. Tvoja hlava a nastavenie myšlienok je ten najlepší liek, ktorý ti vie poskytnúť aj terapeut. Ber si ponaučenie z toho zlého a zocelí ťa to ešte väčšmi.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife