instagram.com / marta.rajkova

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Marta Rajková má vlastný travel blog a živí sa cestovaním. My sme ju vyspovedali o jej skúsenostiach s cestovaním sólo. Stretla sa s obťažovaním aj s vulgárnymi miestnymi, no ísť niekam sólo odporúča každému.

Mnoho ľudí ťa pozná vďaka tvojmu cestovateľskému blogu, kedy si začala aktívne cestovať?

Už počas štúdia na univerzite som sa snažila hľadať študijné pobyty, vďaka ktorým by som mohla vycestovať a spojiť povinnosti s cestovaním. Najviac ma však nakopol work and travel v USA v roku 2010. S kamoškou Američankou sme potom tri týždne cestovali samé dve, stopovali, couchsurfovali, pozrela som si vysnívaný Grand Canyon a iné parádne miesta.

To ma veľmi posmelilo, no intenzívnejšie som sa k cestovaniu dostala približne pred 5 rokmi potom, ako som ukončila doktorandské štúdium. S vtedajším priateľom sme si založili cestovateľský blog, neskôr som si založila vlastný a cestovanie sa mi postupne stalo nielen koníčkom, ale aj prácou.

Čo ťa na cestovaní najviac napĺňa?

Spočiatku ma na tom bavil najmä ten „wow“ efekt, že stojím na mieste, o ktorom sa ako decko učila v škole, ktoré som sledovala dovtedy iba prstom na mape či v telke. Teraz ma na tom paradoxne nebaví ani tak samotné geografické spoznávanie, ako skôr sebapoznávanie. Cestovanie, najmä sólo cestovanie, ma veľmi posúva vpred, dodáva mi odvahu, silu a sebavedomie a to sú veci na nezaplatenie.

Mnohé svoje cesty si absolvovala sama, aké sú výhody sólo cestovania?

Sólo cestovanie je výborné, ako som už vyššie spomínala, na posilnenie odvahy, guráže, sily a to nielen psychickej, ale aj fyzickej. Ani by ste mi neverili, keby som vám povedala, aké ťažké ruksaky som už vláčila na chrbte. Všetky tie himalájske treky, prekonávanie nadmorskej výšky, pôsty v budhistických kláštoroch, či dlhé cesty vlakmi a autobusmi bez klimatizácie, nocľah takmer každý deň v inej posteli… To všetko človeka riadne vycvičí.

Dá sa to následne využiť aj v bežnom živote? 

Sólo cestovanie zlepší organizačné schopnosti, pohotovosť, rozhodovacie schopnosti a kadečo ďalšie. Každý z nás sa má v živote čo učiť a počas cestovania sa na sto percent dostanete do situácie, ktorá vás prinúti naučiť sa presne to, čo vám nejde tak dobre. Ja som napríklad bola vcelku introvert, keď som bola mladšia. Zdráhala som sa prihovoriť sa iným, požiadať iných o pomoc, skamarátiť sa s cudzími ľuďmi. Cestovanie ma k tomu donútilo. A teraz? Hoci nevyhľadávam vyslovene kontakt s inými cestovateľmi, interakciu s miestnymi obyvateľmi milujem.

Okrem toho musím spomenúť, že ja samotu vyslovene potrebujem na to, aby som vedela normálne fungovať. Zo samoty čerpám energiu aj nové nápady. Takže pre mňa je sólo cestovanie tak trochu existenčnou nevyhnutnosťou.

Zdroj: startitup.sk

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie