Premýšľala si o tom, koľkokrát povieš v rozhovore zdvorilostné prepáč? A koľkokrát z toho to bolo oprávnene? Zvykli sme sa totiž ospravedlňovať za veci, za ktoré by sme vôbec nemali. Pozri sa na situácie, ktoré to sú a ako by si sa mala vyjadriť správne!

Keď hovoríš pravdu

Za pravdu sa rozhodne netreba ospravedlňovať. Máme však pocit, že ak niekomu povieme do očí niečo, čo by mu mohlo ublížiť, musíme vopred povedať prepáč. Vždy sa snaž radšej formulovať vety inak, napríklad začni frázou Myslím si, … alebo Podľa môjho názoru … Skúsme to: Prepáč, ale nepáči sa mi tvoja nová farba vlasov. – Myslím si, že blond ti svedčala viac. Prepáč, ale tú úlohu si urobila zle. – Podľa mňa to dokážeš oveľa lepšie. Neznie to úprimnejšie a milšie?

Keď prejavuješ emócie

Emócie sú našou prirodzenou súčasťou. Je to vec, ktorú neovplyvňujeme a preto nemá zmysel sa za ňu ospravedlňovať. Tým, že človeku svoje pocity opíšeš, dovolíš mu lepšie ťa pochopiť. Navyše, nie je žiadna hanba prejaviť pred blízkym človekom svoje emócie. Predstav si, že sleduješ s priateľom film, ktorý ťa dojal k slzám, pretože si sa vcítila do postavy. Keď sa rozplačeš, automaticky sa začneš ospravedlňovať: Prepáč, som veľmi citlivá. Skús však radšej: Dotklo sa ma to, pretože som zažila podobnú vec

Keď sa na niečo pýtaš

Ak máme niekomu klásť otázku, často sa cítime hlúpo. To je však taktiež mylný dojem. Kto sa málo pýta, málo vie. Mať prehľad vo veciach a pýtať sa na všetko, čo ťa zaujíma a čomu nerozumieš, je vraj jedným z kľúčov k úspechu. Neboj sa pýtať, ak ti niečo nie je jasné a neospravedlňuj sa za to. Napríklad, namiesto Prepáč, čo znamená táto poučka? skús Mohli by ste mi vysvetliť túto časť, prosím?

Keď sa stane niečo, čo neovplyvníš

Život ovplyvniť nevieme. Aj keď si robíš plány vopred, vždy sa môže stať niečo, čo nečakáš. No musíš si uvedomiť, že za tieto veci zodpovednosť nenesieš. Namiesto toho, aby si sa ospravedlňovala ľuďom, ktorých to ovplyvnilo, skús sa im za pochopenie poďakovať. Napríklad, ak meškáš na stretko kvôli zápche, namiesto Prepáč, že meškám, povedz Ďakujem za počkanie, drink je dnes na mňa.

Keď chceš byť sama

Túžba zostať sama doma nie je vždy známkou toho, že máš zlú náladu. Nech máš akékoľvek dôvody na to neísť dnes večer von, nemusíš sa za ne ospravedlňovať. Zabudni na výhovorky typu Prepáč, dnes mi je zle tak nejdem na tú párty. Buď úprimná a skús vetu Dnes potrebujem čas iba pre seba, zabavte sa!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.